11
Бг гарски пациенти с онкологични заболявания ще
могат да се възползват от лечение с най-съвременна апаратура в
Турция.Цената на терапията е 7000 евро, които ще се плащат еднократно изцяло от болния.
За БТА координаторът на българо-турския проект д-р Румен Лазаров, завеждащ отделението по лъчелечение в болница "Токуда" уточни, че пациентите на болницата с ракови заболявания ще могат да се възползват от лечение с кибер- и гаманож на турската верига лечебни заведения "Аджъбадем груп".
Ще направим всичко възможно да се договорим с НЗОК да отпуска средства за лечението на пациенти, които са одобрени от здравните власти за лечение в чужбина, добави лекарят.
Сътрудничеството между двете болници ще бъде в областта на онкологията и по-специално на лъчелечението, основано на метода на радиохирургията.
Кибер- и гаманожът са високоспециализирани методи от най-ново поколение за безкръвно лечение на туморни заболявания, при които се концентрира много висока доза лъчение в сравнително малко тъканни участъци за умъртвяване на тумора, обясни Лазаров.
По силата на споразумението между двете болници, лекарите в "Токуда" ще диагностицират, определят и изпращат пациентите, подходящи за такъв тип лечение в турската болница.
Това са пациенти с доброкачествени и злокачествени тумори
на мозъка, с карцином на простатата в ранен стадий, както и с единични разсейки на белия и черния дроб, поясни д-р Лазаров.
Той уточни, че на Балканския полуостров единствено в Турция и в Гърция разполагат с кибернож, като годишно в двете държави с тази апаратура успешно се лекуват по 400-500 пациенти.
Веригата лечебни заведения "Аджъбадем груп" е от 23 болници на територията на Турция, десет от които са в Истанбул, посочи за БТА проф. Енис Йозер, ръководител на катедрата по радиоонкология и кибернож в най-голямата болница от веригата - в квартал Маслак в Истанбул.
По думите му 20 на сто от всички лекувани пациенти са чужденци, като 30% от тях са от България.
Всяка седмица по трима-четирима българи се лекуват
в отделенията по радиотерапия и лъчелечение в някои от болниците "Аджъбадем". В останалите медицински направления, като кардиология и ортопедия, те са доста повече, твърди проф. Йозер.
Гама-камарата лекува тумори само на мозъка, като достатъчна е една единствена процедура, обясни още той. От тази апаратура годишно в Турция се възползват 600 пациенти.
С киберножа могат да се лекуват както мозъчни тумори, така и карциноми в други органи на тялото. Най-успешно е лечението с кибернож на тумори на белия дроб, черния дроб и панкреаса.
При този метод е възможно да се наложат няколко последователни процедури в рамките на един до пет дни. Лекуваните с киберножа пациенти годишно са 2500.
Процедурите са безкръвни и при тях няма странични ефекти,
не се налага болничен престой. След операцията пациентът напуска болницата и веднага може да се върне към нормалния си начин на живот, разказва проф. Йозер.
По думите му и при двата вида апаратура има ограничен обхват на лечение, като потенциалните пациенти трябва да отговарят на определени критерии.
10-15 на сто от всички онкологични случаи са подходящи за лечение с гама- и кибернож.
За турските пациенти цената на лечението е също в рамките на 6000 до 10 000 евро, посочи още специалистът.
По думите му лечението на онкологичните заболявания в Турция е национален приоритет и затова държавата изцяло покрива лечението на пациентите, които са здравноосигурени, а за такива се смятат всички, които си плащат данъците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!