Гората си остава гора и след като не е променено предназначението на земята, там не може да се сложи бетон.
Това каза в студиото на TВ7 министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по темата със Закона за горите, на който президентът Плевнелиев наложи вето след няколко дни на протести.
Най-оспорваният текст от закона бе именно, че ще може да се строят ски съоръжения, без да се променя предназначението на земите в планината.
"Искането на природозащитниците е горите да останат в сегашния си вид.
В същото време обаче хората, които са за изграждане на спортни съоръжения и писти, виждат в това своето препитание", посочи министърът.
По думите му от промените в закона биха се възползвали първо малките горски общини, което ще помогне за развитието на тези региони, защото там няма друга възможност за поминък.
С нормативните изменения държавата няма да разреши промяна на предназначението на горите и няма да се стигне до изсичане на масиви, увери министърът.
Ще бъде разрешен строежът само на линейни съоръжения, каквито са ски пистите и влековете, добави той.
По думите на министъра сред хората, работили по закона, има разочарование, "защото ние работихме и смятахме, че ще дадем възможности на малките общини".
Дори всички инвестиционни намерения да бъдат реализирани, те ще бъдат 0,03% от цялата горска територия, обясни още Найденов.
Той каза още, че България и Франция са единствените страни, които имат ръст на горския фонд през последните години.
Трябва да се постигне пълен консенсус по този закон, каза още ресорният министър.
При президентско вето законът не се връща в Министерски съвет, а в НС и в този смисъл, чисто институционално, правителството не може да се меси и да внася предложения в Закона за горите, обясни Найденов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!