Без истерия, никой няма да загуби неизползваните дни от годишния си отпуск.
Това заяви министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов пред в. "24 часа".
Давността трябва да се приема като водеща и
всеки трябва да знае, че отпускът му за 2010 г. важи до края на 2012 г.,
обясни още министърът. Младенов каза още, че неяснотите по отношение на отпуските са възникнали заради противоречиви текстове, които са останали в сила след решението на Конституционния съд.
Съдът потвърди, че отпускът ще важи две години, но не отмени първоначалното предложение на управляващите старите неизчистени отпуски да изгорят.
Освен това останаха в сила давността и едновременно с това задължението отпускът да се чисти година за година, като само 10 дни могат да се прехвърлят за 2011 г.
Социалното министерство не може да тълкува решението на Конституционния съд, това е работа на законодателната власт, на депутатите, смята министър Младенов.
Веднага след края на ваканцията на Народното събрание социалният министър ще се срещне с депутатите от ГЕРБ, за да ги помоли да инициират уточняващи корекции в Кодекса на труда заради отпуските, съобщи самият той.
Вероятно ще се наложи допълнение в закона, което да регламентира конкретно използването на годишния отпуск за 2010 г., прогнозираха още вчера от социалното министерство.
Още с приемането си промените в Кодекса на труда бяха съпроводени с множество спорове.
В началото на ноември Конституционният съд постанови, че т. нар. изгаряне на старите отпуски противоречи на основния закон.
Съдиите отмениха текста от Кодекса на труда, с който се предвижда натрупаните отпуски до 2010 г. да могат да се ползват само до края на 2011 г., след което да "изгарят".
Според съдиите обаче текстът, с който се въвежда двегодишна давност за ползването на платения отпуск, не противоречи на конституцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!