В Реформаторския блок е възможно колективно лидерство
Харалан Александров (крайният вляво), Любомир Христов и водещите Ана Цолова и Виктор Николаев в студиото на Нова телевизия   
Източник: novanews.bg

Д али е възможно граждани да командват партии? Дали това е реалистично, или само вкусно и популистично?

Отговор на такива въпроси опитаха да дадат в предаването "Здравей, България” по Нова телевизия днес Харалан Александров и Любомир Христов, членове на Гражданския съвет към Реформаторския блок.

Харалан Александров - социален антрополог, и Любомиир Христов - икономист, посочиха някои от проблемите, които представителите на формациите в блока трябва да решат, включително отношението към водещата дясна формация ГЕРБ. И например - как с политически средства да се пребори мафията.

Мнението на хората от Гражданския съвет ще тежи много за решенията на партиите в блока, а по устав те трябва да се съобразяват и със своите членове.

Това е противоречие според Харалан Александров: „Аз смятам, че нашата мисия е да формираме среда, която да може да създаде достатъчно спокойствие, здрав разум, интелигентно отношение към реалността, така че да се случи вътре между тези партии нещо като сближаване… Засега не се налага никой никого да командва, защото групата, от която сме част, е по-скоро консенсусна… В Реформаторския блок е

на път да възникне колективно лидерство – нещо, което досега не се е случвало”,

отбеляза антропологът.

И категорично заяви, че няма никакви политически амбиции, ще се оттегли в момента, в който стане дума за имена, постове, листи и др.  "Много пъти съм бил канен от политически партии и винаги съм отказвал, сега приех за първи път, защото е нещо съвсем ново и интересно", каза преподавателят в НБУ, натрупал публичен авторитет с дълбоки политически анализи.

"Става дума за един експеримент. Появява се ново, трето измерение в политическия живот на страната”, посочи Любомир Христов. Той поясни, че сме свикнали партиите или политическите лидери "да дават" заплати, майчински помощи и т.н. „Партиите, които са се събрали в Реформаторския блок, искаме да предложим реформите, от които смятаме, че тази държава се нуждае и да поканим хората, които разбират от съответните области, за да ги изслушаме”, каза Христов, който беше кандидат за вицепрезидент в двойка с Меглена Кунева през 2011 г.

Христов отхвърли честите обвинения на социалистите, че сред реформаторите има хора, които те смятат, че обиждат като наричат „соросоиди” и подчерта, че на подобни приказки могат да повярват само лица, които нямат никаква представа кой е Джордж Сорос, с какво се занимава и какво е сторил за освободените от комунизма държави в Централна и Източна Европа, както и за онеправданите малцинства.

"Когато Сорос дойде в София преди осем години, за да обяви началото на своята програма за "Десетилетие на ромското включване 2005-2015 г." до него седяха и ръкопляскаха Сакскобургготски и Станишев, напомниха гостите в студиото.

По думите  на Христов "плашилата, за които говорят управляващите, ни натикват в дупката - да седим с паничка на улицата и да чакаме от държавата… Много сериозна роля за сегашното ни положение, което ГЕРБ задълбочи, имат лично

господата Сергей Станишев и Пламен Орешарски, които ни вкараха в това положение преди 2009 г.

В отговор на въпрос Харалан Александров каза, че Реформаторският блок очевидно е сбор от неуспели десни формации, доколкото не са парламентарно представени. Друг е въпросът какво търсят: "Самите те се опитват да разберат накъде вървят, какво се случва, имат ли шанс...”

Според социалния антрополог основният въпрос е как се разграничава добрата от лошата страна на ГЕРБ: "Много неудобен въпрос, на който всички търсим отговор в момента… Друг такъв въпрос е как се справяме с мафията с политически средства, при положение, че природата на груповия живот у нас спонтанно поражда мафиотски и квазимафиотски структури”.

За Реформаторския блок вратата към БСП и ДПС е зазидана.

Вратата към ГЕРБ е по-скоро „добре затворена и заключена, но ако достатъчно дълго се чука, тропа, скърца и плаче пред нея – вероятно ще бъде открехната”, коментира Александров.

Според Любомир Христов реформаторите нямат персонален проблем с никого от ГЕРБ, а с манталитета, който демонстрира партията на Бойко Борисов по време на управлението – на база на лични зависимости и задкулисие.

Последното проучване на „Алфа рисърч” поставя Реформаторския блок, месец след сформирането му, в парламента, ако изборите бяха сега, с подкрепа от над 7%.

Купих си смарт часовник. Сега знам точно колко време закъснявам.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пощенска банка и туристическа агенция „Бохемия“ поставят клиента в центъра на нов тип първокласно преживяване

Пощенска банка и туристическа агенция „Бохемия“ поставят клиента в центъра на нов тип първокласно преживяване

Любопитно Преди 4 минути

То е част от програмата Beyond Banking и предлага ексклузивни оферти, бързо финансиране и широко портфолио от желани дестинации

Google Gemini става още по-умен, бърз и евтин

Google Gemini става още по-умен, бърз и евтин

Технологии Преди 6 минути

Новата версия 3 Flash на алгоритъма предлага подобрения във всички аспекти на работата си и допълнително ще "притесни" способностите на ChatGPT, който сякаш започва да изостава.

<p>Citroen се връща към най-доброто със C5 Aircross (ВИДЕО РЕВЮ)</p>

Citroen се връща към най-доброто със C5 Aircross (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 31 минути

Флагманът на марката залага на изключително атрактивен дизайн, нова платформа, осигуряваща най-щедрото пространство на втория ред седалки, а интериорът и комфортът са на топ ниво

Принц Хари игра поло в Аспен преди ваканцията си с Меган Маркъл

Принц Хари игра поло в Аспен преди ваканцията си с Меган Маркъл

Любопитно Преди 33 минути

Принц Хари беше забелязан да играе поло и да кара ски в Аспен преди празничните си планове с Меган Маркъл, на фона на информации за предстояща новогодишна ваканция и напрежение около отношенията на херцогинята с баща ѝ

Страх и предупреждение за радиация: Мъж пускал фалшив BG-ALERT в продължение на 3 месеца

Страх и предупреждение за радиация: Мъж пускал фалшив BG-ALERT в продължение на 3 месеца

България Преди 53 минути

Арестуваният е излъчвал в радиочестотния спектър на честота 430,7 мегахерца

Владимир Путин

От любимка на Путин до „най-мразената жена в страната“: Скандалът, който взриви Русия

Свят Преди 55 минути

Лариса Долина беше измамена със 175 милиона рубли (1,6 млн. паунда) от измамници, представящи се за руски служители по сигурността, а последвалият съдебен скандал остави млада майка без дом

<p>Мирчев: Кабинетът на Пеевски вече е музей с уредничка</p>

Ивайло Мирчев: Кабинетът на Пеевски вече е музей с уредничка

Свят Преди 1 час

На въпрос къде е кабинетът на Делян Пеевски сега, Мирчев отговори: „Трябва да питате Нидал Алгафари“

Хепатит Б

САЩ променят 30-годишна политика за ваксинация на новородени срещу хепатит B

Свят Преди 1 час

Промяната в политиката бележи рязък край на 30 години утвърдени медицински насоки

САЩ ликвидираха четирима души при нов удар по лодка на наркотрафиканти

САЩ ликвидираха четирима души при нов удар по лодка на наркотрафиканти

Свят Преди 1 час

Според САУТКОМ четиримата души са убити при "летален кинетичен удар"

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 1 час

Свети мъченик Севастиан е роден в Медиоланум (Милано, Италия) в средата на III век

<p>Тръмп с необичайно обръщение към нацията, похвали се и обвини Байдън</p>

Доналд Тръмп изтъкна победите си на фона на спадащ рейтинг на одобрение

Свят Преди 1 час

"Преди 11 месеца аз наследих бъркотия и сега я оправям", каза лидерът на САЩ

Европейският съвет обсъжда помощта за Украйна, европейския бюджет и отбраната

Европейският съвет обсъжда помощта за Украйна, европейския бюджет и отбраната

Свят Преди 2 часа

Коща изрази очакване държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС да успеят да приемат решение за по-нататъшна финансова подкрепа за Киев

След скандала в 138-о СУЗИЕ: Родители твърдят, че назначаването на директора е съмнително

След скандала в 138-о СУЗИЕ: Родители твърдят, че назначаването на директора е съмнително

България Преди 2 часа

Александър Евтимов бе задържан заради камери в тоалетните на учебното заведение

Бразилският парламент подкрепи намаляване на присъдата на Болсонаро

Бразилският парламент подкрепи намаляване на присъдата на Болсонаро

Свят Преди 2 часа

Предложеният текст бе одобрен с гласовете на консервативното мнозинство в законодателния орган

ООН призовава САЩ и Венецуела да намалят напрежението след блокада

ООН призовава САЩ и Венецуела да намалят напрежението след блокада

Свят Преди 2 часа

До апела се стигна ден след като Вашингтон наложи блокада на "санкционирани танкери" от венецуелския петролен флот