Т рябва да се засили контролът върху условията, при които живеят деца, чиито родители са гурбетчии в чужбина и които се отглеждат от баби, дядовци и други роднини.
Това заяви на пресконференция в Смолян днес вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин в отговор на журналистически въпрос. Той участва в кръгла маса с кметовете от областта относно осъществяването на политиките и проектите на министерството по места.
Според Калфин проблемът с тези деца е сериозен и не може да се реши с наказания, тъй като по закон те се водят изоставени.
За социалния министър е приемлив вариант, обаче, ако фактически за тях се полага достатъчно добра грижа от членовете и близките на семейството. Грижата за децата може да се проследи и от социалните работници, и в училищата.
Калфин посочи, че по този проблем е имал спорове с юристи
около текстове в Закона за семейното подпомагане на деца. В първоначалния си вариант той е предвиждал да не се плащат детски надбавки, когато родителят е изоставил детето си, вкл. и за случаите на гурбетчиите в чужбина.
По думите му юридически това е така - дори прехвърлянето на права върху баба и дядо трябва да мине през съдебно решение. Калфин обаче е настоял тази разпоредба да отпадне, за да не се наказват хората, които са отишли да работят в чужбина.
Всеки гастарбайтер да получава най-малко минималната заплата за страната, в която работи. Това пък ще предложи вицепремиерът като една от основните теми на съвета на министрите на труда в Европейския парламент тази седмица, посочва "Дарик нюз".
По думите му много български работници навън работят в неприемливо лоши условия, без осигуровки, без заплащане и др. Според него това създава проблем и на местния пазар на труда.
"Когато един българин работи в Германия, Испания или в друга държава, той трябва да получава същите условия на труд, които имат местните, както да има застраховки, осигуровки и нормален работен ден".
Пред кметовете от област Смолян вицепремиерът акцентира върху необходимостта те да насочат усилията си в търсене на
алтернативи за трайна заетост в региона,
тъй като макар и полезни, програмите за временна заетост не създават реални трудови перспективи за хората.
Калфин постави акцент и върху необходимостта от разработване на регионални проекти за стимулиране и на неактивните младежи, които нито учат, нито работят.
По думите на социалния министър поради демографската ситуация в региона и страната като цяло, в момента се работи върху предложения за стимулиране на активността на хората над 54 години.
"Отворени сме да развиваме и допълнителни регионални мерки, които да стимулират и създават икономика на места, където такава няма и пример за това е въвеждането на еднодневните трудови договори, които вече са факт", посочи той.
На кръглата маса стана още ясно, че обществените трапезарии, каквито има в четири общини в областта, вече ще работят целогодишно
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!