Йорданка Фандъкова: Протестите нямат организатор
Кметът на София Йорданка Фандъкова на церемония по кръщаване на бъдещи кучета-водачи на слепи   
Източник: БГНЕС - архив
Дт този момент не е имало сериозни провокации и инциденти по време на протестите в София, каза кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова в интервю за БНТ днес (bnt.bg).

Тя изрази съжаление, че се блокират кръстовища и това пречи на останалите граждани. Но подчерта, че демократичното право на хората е да изразяват своята гражданска позиция.

"Искам хората да знаят, че действително кметът има право да забрани митинг или протест при сериозни данни, че съществуват рискове за спокойствието и сигурността. Когато кметът издаде заповед за забрана, тази заповед се изпълнява от полицията", обясни Йорданка Фандъкова.

В такава ситуация "полицията използва всички възможни средства, за да разпръсне протестиращите. Гледаме това в Истанбул, не искам това да се случи и в София", обясни кметът.

Но според нея проблемът не е в общината.

"Проблемът е, че все още няма никаква чуваемост. Липсва диалог между тези, които протестират и тези, които са в парламента", заяви кметът на София.
 
За пореден път Йорданка Фандъкова напомни, че тези протести нямат организатори, хората се събират спонтанно.

Фандъкова категорично заяви, че не приема упреците на колегите от БСП, че не се забраняват протестите и не се прилага член 13 от Закона за събранията и митингите.

"Искам хората да знаят какво означава това на практика - когато кметът издаде заповед за забрана, тази заповед се изпълнява от полицията. Това означава полицията с всички възможни средства да разпръсне протестиращите. Гледаме това, така става в Истанбул. Аз не искам София да заприлича на Истанбул", каза Йорданка Фандъкова.

Заедно с полицаите сме си поставили като основна задача да няма напрежение и да няма провокации, каза още тя и добави: "Аз искам да благодаря за пореден път на полицията, на ръководството на СДВР и МВР за това, че действително до този момент не са допуснати сериозни провокации. Благодаря, разбира се, и на самите хора - протестиращите, които не допускат в своите редици подобни прояви.

Член 13 от Закона за събранията, митингите и манифестациите гласи, че "кметът на общината прекратява събранието, митинга или манифестацията, когато не са организирани или не се провеждат при условията и по реда, установени с този закон. При прекратяване на събранието, митинга или манифестацията участниците са длъжни да се разотидат".

Според закона и наредбите полицията има право, "когато прецени според обстановката", да разширява неограничено зоната за сигурност около сградата на Народното събрание и другите охранявани места в София.

Кметицата се е намесила, когато по недопустим начин полицаите забраниха достъпа и до храма "Св. Александър Невски" и тогава на органите на реда е било наредено да не се престарават чак толкова.

Фандъкова напомни, че "по правило протестът трябва да приключи до 22 часа".

"Редът е в ръцете на полицията, аз съм издала съответните заповеди", обясни Йорданка Фандъкова и съобщи, че няколко пъти е разговаряла с министъра на вътрешните работи Йовчев и с началника на Столичната дирекция на вътрешните работи.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест пред НАТФИЗ: Аз не съм семестриална такса, аз съм студент

Протест пред НАТФИЗ: Аз не съм семестриална такса, аз съм студент

България Преди 2 часа

Студентите са подкрепени и от целия факултетен съвет на факултет "Екранни изкуства"

Арест на общински служител, липсва асфалт от път в Ардино

Арест на общински служител, липсва асфалт от път в Ардино

България Преди 2 часа

Става въпрос за еднолентов път между селата Седларци и Жълтуша

Автомобил помете пешеходец край Самоводене

Автомобил помете пешеходец край Самоводене

България Преди 4 часа

В резултат на инцидента, движението по пътя в съответния участък е временно преустановено

ЕС наложи санкции на руски учени за отравянето на Алексей Навални

ЕС наложи санкции на руски учени за отравянето на Алексей Навални

Свят Преди 4 часа

Много вероятната причина за смъртта на Навални е отравяне с епибатидин

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

България Преди 5 часа

На чужденците са съставени актове за установяване на административно нарушение

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

България Преди 6 часа

Конкурсът преминава във следваща фаза - оценка на кандидатурите

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

България Преди 7 часа

Двамата заподозрени са били арестувани при опит за осъществяване на сделка

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Свят Преди 7 часа

Украинските удари принудиха Русия да внася бензин от страни като Индия

Как да проверите новия размер на пенсията си

Как да проверите новия размер на пенсията си

Парите ни Преди 7 часа

Видео обяснява стъпките в електронния портал след осъвременяването от 1 юли

Снимката е илюстративна

По-страшна от Холивуд: Запознайте се с Титанобоа – 1-тонната змия, властвала над Амазония

Свят Преди 7 часа

Дълга колкото самолет и тежка колкото кола, праисторическата чудовищна змия е поглъщала цели крокодили

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

България Преди 7 часа

По време на съдебното заседание стана известно, че на надуваемия атракцион първоначално са се качили петима израелски туристи

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Свят Преди 7 часа

Голът на нападателя вдъхновил бащата Бярте да преосмисли избора на име за дъщеря си

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Свят Преди 7 часа

Днес Бави се намира на 1223 км източно от Гуам

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Парите ни Преди 8 часа

Над половината продавачи вече правят компромис с цената, но най-често в рамките на 2 до 10%