Джипитата в София се включват в четвъртък в протеста
Източник: Thinkstock/Guliver photos

О бщопрактикуващи лекари от още градове се включват днес в протестите на съсловието, съобщи БНР.

Против здравната реформа се обявяват медици от София, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Хасково, Плевен, Силистра, Видин, Търговище и Сандански. Други градове също се включват по етапно.

В по-големите градове протеста ще е ефективен, а в по-малките – символичен.

Лекарските протести започнаха в понеделник и вече обхванаха 18 области, а с предстоящите 10, по-голямата част от страната. Здравният министър Петър Москов коментира вече, че частта от мотивирани искания на лекарите е взета предвид в решението на НЗОК и в промените в Наредбата за пакета дейности, гарантирани с бюджета на касата.

Председателят на УС на Столичната лекарска колегия д-р Милан Миланов обаче излезе с остра критика на думите на министъра.

„От колко време предупреждаваме, че ще настъпи неописуем хаос. И днес, когато тотално ни писна и дигнахме оправдания си бунт, ни се говори само за пари. Нека сме наясно – никакви пари не са дадени на лекарите, а на пациентите! Колко и какви цени бяха увеличени – за да можем да отчислим нещо за себе си. Ние сме обречени да работим в условия на тежък дефицит и само дребните гешефтари и мижави счетоводители, величаещи се като министри и парламентаристи не искат да го разберат”.

Джипитата от столицата се включват в четвъртък за първи път в протеста.

Пациентите, чиито лекари са спрели работа, се преглеждат в дежурни кабинети. От лечебните заведения напомнят обаче, че от спешен кабинет например, няма как да се издават болничен лист или рецепта за лекарства.

Преди дни, когато отново изразиха недоволството си,те заявиха, че не излизат на улицата за повече пари, а не са съгласни с определени части от реформата, свързани пряко с тяхната работа, която щяла да ги превърне "в администратори".

Най-голям недостатък според тях е факта, че заради нова промяна в организацията им на работа, ще са принудени да отделят още повече време в обработване на документите на пациентите. Недоволни са и от недостига на направления, което ядосва и пациентите.

Самите джипита се определиха като „писачи“ и бяха категорични, че по този начин ощетяват пациенти, тъй като няма да смогват да преглеждат всички.

Болните пък недоволстваха и днес. Срещу факта, че заради ефективните протести са принудени да чакат.

Преди дни беше подписан и анекс към Националния рамков договор, който трябва да влезе в сила от първи април.

 Според записаното в него парите за здраве и по-конкретно за клинични пътеки няма да бъдат намалявани, заяви тогава здравният министър Петър Москов.

Москов подписа анекса към НРД от 2015, който ще замести неподписания от БЛС договор за 2016г. В анекса са предвидени нов...

Публикувахте от Петър Москов в 29 март 2016 г.

Лидерът на левицата Михаил Миков пък открито критикува работата на Москов, който се очаква днес да бъде изслушан от депутатите:

Приятели,Днес министър Москов пак ни изненада. Но не с поредното си тв участие. Това вече е традиционно и дори започва ...

Публикувахте от Михаил Миков в 29 март 2016 г.

Припомнете си още за здравната тема:

Москов: Искам пълноценно лечение за пациентите, не удобство за лекарите

Москов: Здравната реформа не е посечена

Остър спор за здравната реформа в парламента

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Общ фронт срещу Тел Авив: Осем мюсюлмански страни осъдиха Израел заради плана на Тръмп

Свят Преди 1 час

Външните министри на Саудитска Арабия, Турция, Египет, Катар и още четири държави излязоха със съвместна декларация срещу Нетаняху. Според тях отхвърлянето на американския план подкопава усилията за траен мир и палестинска държава

,

Пратеникът на Тръмп с поредица от срещи в Египет за примирието в Газа

Свят Преди 2 часа

В северния курортен град Ел Аламейн Къшнър разговаря с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси

,

Делото за $10 милиарда: BBC поиска съдът да призове децата на Тръмп като свидетели

Свят Преди 4 часа

Адвокатите на британската медия поискаха съдействие от американския съд, за да разпитат Иванка Тръмп и Доналд Тръмп-младши за събитията от 6 януари 2021 г. Тръмп отказа да приеме призовките от тяхно име по делото за 10 милиарда долара

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Свят Преди 5 часа

Части от безпилотни апарати, използвани във войната между Русия и Украйна, продължават да изплуват по турското Черноморие. Екипи на бреговата охрана и жандармерията разследват намерените останки в района на Истанбул, Сакария и Дюздже

"

АЕЦ “Козлодуй“ предприе допълнителни мерки във връзка с безпрецедентно ниското ниво на Дунав

България Преди 5 часа

Към днешна дата предприятието работи съгласно графика за електропроизводство.

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

Любопитно Преди 5 часа

След години на медиен натиск, онлайн тормоз и лични трагедии, поп звездата обяви, че се оттегля от сцената след десетте си концерта в зала „O2 Арена“. На първото си шоу тя загатна и за събирането си с бившия си приятел Рики Алварес

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

България Преди 5 часа

Произшествието затрудни движението в района на разклона за Бистрица

,

По-бързо от светлината? Вълнов феномен обърка физиката

Любопитно Преди 5 часа

Учени откриха, че интерференцията между директни и отразени вълни може да изпрати енергиен пик с двойно по-висока скорост. Ефектът работи под вода, но може да важи и за светлината във вакуум.

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Свят Преди 5 часа

Главата на Римокатолическата църкви осъди продължаващите атаки на израелски заселници срещу цивилни палестинци. От лятната си резиденция Папа Лъв XIV настоя за спешни действия от международната общност за създаване на две държави

,

Военният командир на САЩ приключи 10-дневна обиколка в Близкия изток

Свят Преди 6 часа

Последната спирка беше самолетоносачът „Ейбрахам Линкълн“

.

НАП разкри над 250 нарушения на търговци във Варненска област

България Преди 6 часа

Най-често търговците не издават касов бон

.

Звезда на „Байерн“ припадна на терена заради жегите в Германия

Свят Преди 7 часа

Джамал Мусиала вкара гол при победата с 3:1 срещу „Лайпциг“, но минути по-късно колабира на терена от 33-градусовата жега в Мюнхен. Халфът се възстанови бързо, но инцидентът предизвика сериозен уплах сред щаба на баварския гигант

.

Румъния сваля с 20% акциза върху дизела заради поскъпването на горивата

Свят Преди 7 часа

Решението влиза в сила от днес и ще действа до 31 август

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Свят Преди 7 часа

Делегация на „Хамас“ потвърди в Египет ангажимента си към мирната пътна карта от 15 точки на Доналд Тръмп. Палестинската групировка настоява за натиск върху Израел, а идната седмица Джаред Къшнър и Николай Младенов пристигат в региона

.

Най-големият пожар в историята на Белгия заплашва да премине в Германия

Свят Преди 7 часа

Огънят в природния резерват вече обхвана 3000 хектара, а километровият огнен фронт се придвижва към германската граница. Трудният терен, торфените блата и променливите ветрове затрудняват екипите от Белгия, Германия и Нидерландия

,

Българка с падълборд беше спасена и глобена в Гърция

България Преди 8 часа

Съобщава се, че жената е в добро здравословно състояние