До края на 2015 г. няма да има домове за деца с увреждания
Източник: БГНЕС

Д о края на годината вече няма да има деца с увреждания в домове от стария тип, увери пред журналисти социалният министър Ивайло Калфин.

Всички ще бъдат настанени при много по-добри условия и ще имат достъп до комбинирани медицински и социални услуги, каквито има в Центъра за настаняване от семеен тип в столичния район "Надежда", допълни вицепремиерът след откриването на центъра днес. Проектът е финансиран по оперативната програма "Регионално развитие".

По думите му и част от децата, които не са с увреждания, но също живеят в домове за деца, лишени от родителски грижи, са започнали да бъдат настанявани в подобен тип защитени жилища.

Калфин подчерта, че в центъра, разполагащ с шест спални, кухненско оборудване, кът с играчки и детска площадка, ще бъдат настанени между 12 и 14 деца.

По думите му, обаче, най-важното не са по-добрите битови условия, а грижата, която децата ще получат от медицинските специалисти, социалните работници и психолозите.

Към края на миналата година в страната вече функционират близо 100 подобни домове с 1000 деца, които са изведени от институциите.

105 млн. лв. са пренасочени за създаването на 132 подобни центрове в България. Проектът, изпълняван от Столичната община, е един от най-големите.

За изграждането на 13 центъра, две приемни и едно защитено жилище са отпуснати близо 10 млн. лв., уточни министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, която присъства на церемонията, заедно със столичния кмет Йорданка Фандъкова.

През тази година очакваме да се довършат оставащите 42 центъра за настаняване от семеен тип на територията на цялата страна и с това в края на 2015 г. завършваме цялостния 5-годишен цикъл на изграждане на необходимата инфраструктура, каза тя.

Кметът на София Йорданка Фандъкова подчерта, че общият капацитет на 13-те центрове и трите защитени жилища е около 180 деца. Предстои да бъдат довършени последните четири. В тях ще останат близо 50 свободни места, което ще позволи настаняването на деца от провинцията, които са родени в София.

В новите центрове ще работят ще 180 души, като 30 от работните места ще бъдат нови. За целта по ОП "Развитие на човешките ресурси" са отпуснати близо 2 млн. лв.

- Скъпи, ти никога не ми правиш комплименти! - Какво пък е това? - Ами, кажи ми нещо хубаво. Например за моята фигура! - Фигурата…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трогателна среща: Откраднато куче се завърна при слепия си стопанин

Трогателна среща: Откраднато куче се завърна при слепия си стопанин

Любопитно Преди 5 минути

Дакелът Бам Бам беше откраднат на 5 юни от задния двор на сляп мъж и след два месеца беше прибран у дома

Откриха изчезналата 78-годишна жена в Средна гора

Откриха изчезналата 78-годишна жена в Средна гора

България Преди 14 минути

Тя беше обявена за общодържавно издирване

Пожар пламна над град Сливница, активираха BG-Alert

Пожар пламна над град Сливница, активираха BG-Alert

България Преди 1 час

Огънят е тръгнал от нива, но впоследствие е обхванал и борова гора

Какви са странните симптоми на синдром, който пречи на оригването?

Какви са странните симптоми на синдром, който пречи на оригването?

Любопитно Преди 1 час

Един от симптомите на млада жена се проявява особено когато целува някого

Можете ли да познаете коя зодия е най-добрият приятел в зодиака?

Можете ли да познаете коя зодия е най-добрият приятел в зодиака?

Любопитно Преди 1 час

Хората, родени под знака на Стрелец, често са наричани най-добрите приятели на зодиака

Заради "колосални заплахи": Русия обяви планове за укрепване на ядрения си щит

Заради "колосални заплахи": Русия обяви планове за укрепване на ядрения си щит

Свят Преди 1 час

Това oбяви генералният директор на държавната корпорация за атомна енергия „Росатом“ Алексей Лихачов

Кой сладолед си според зодията?

Кой сладолед си според зодията?

Любопитно Преди 1 час

Разбери кой сладолед отразява личността ти според зодията

Трима се удавиха за ден в Бургаско, дете е в критично състояние

Трима се удавиха за ден в Бургаско, дете е в критично състояние

България Преди 2 часа

13-годишно момиче от Молдова е транспортирано по спешност в УМБАЛ – Бургас, с опасност за живота е

Ник Джонас проговори за „лудата“ си странност в спалнята

Ник Джонас проговори за „лудата“ си странност в спалнята

Любопитно Преди 2 часа

„Мисля, че леглата са само за спане“, сподели певецът

Най-възрастният човек в света навърши 116 години

Най-възрастният човек в света навърши 116 години

Любопитно Преди 2 часа

Етел Катеръм, родена на 21 август 1909 г., е последният оцелял поданик на Едуард VII

Дъщерята на Хълк Хоган намеква, че кадри от полицейска камера ще разкрият повече за смъртта на баща ѝ

Дъщерята на Хълк Хоган намеква, че кадри от полицейска камера ще разкрият повече за смъртта на баща ѝ

Свят Преди 3 часа

Професионалният боец почина на 71-годишна възраст на 24 юли

<p>Освиркаха Джей Ди Ванс във Вашингтон&nbsp;</p>

Джей Ди Ванс беше освиркан от тълпа "глупави бели хипита" във Вашингтон

Свят Преди 3 часа

Вицепрезидентът раздаваше бургери на националната гвардия във Вашингтон, когато беше освиркан от гневна тълпа

След гонка с полицията: Пиян шофьор се вряза в детска площадка в София

След гонка с полицията: Пиян шофьор се вряза в детска площадка в София

България Преди 3 часа

Това съобщи кметът на район "Слатина" Георги Илиев

Зеленски: Русия прехвърля допълнителни войски в Запорожие

Зеленски: Русия прехвърля допълнителни войски в Запорожие

Свят Преди 3 часа

Украинският президент заяви също, че може да се срещне с Путин, но само след като страната му получи гаранции за сигурност

<p>Синтетична дрога, а не полицейско насилие е причината за смъртта на мъжа в Стара Загора</p>

Синтетична дрога причинила смъртта на мъжа, буйствал на автогарата в Стара Загора

България Преди 3 часа

Употребените от мъжа наркотици довели до блокиране на дишането и на сърдечната му дейност

.

Туристка плати 1506 евро за километър такси в Хърватия

Свят Преди 4 часа

Жената била на обиколка в Европа през маѝ