Цацаров: Под похлупака над КТБ ще се окаже дупка
Сотир Цацаров   
Източник: БГНЕС (архив)

"Може би не сме действали елегантно, но действахме ефективно - с претърсвания, разпити, изземвания на документи.

Прокуратурата не моли, а изисква".

По този начин главният прокурор Сотир Цацаров коментира пред Би Ти Ви действията на прокуратурата по отношение Корпоративна търговска банка (КТБ).

"Когато в продължение на 2 години един политически и икономически седмичник публикуваше таблици, в интерес на истината - точни таблици и анализи, някои каза ли, че това е удар", попита Цацаров.

Главният прокурор посъветва да се изчакат още да стане готов докладът на одиторите на БНБ за състоянието на КТБ. Той

посъветва Иван Искров да не крие доклада,

но беше категоричен, че не знае какво пише в него.

"За да не оставим убеждението, че някой е действал в интерес на някого, а друг крие нещо - нека това, което пише в доклада, бъде представено публично. Тогава ще стане ясно дали сме действали ефективно", коментира Цацаров.

На 20 октомври изтича крайният срок, който Българската народна банка даде на трите одиторски фирми, проверяващи банковата група КТБ, за изготвяне на техните доклади.

Действията срещу евентуалните "убийци" на Делян Пеевски главният прокурор определи като

"срамна грешка на прокуратурата".

"За мен това обвинение беше грешка. Това е твърде срамна грешка на прокуратурата", призна Цацаров.

Той обаче призова онези които твърдят, че висши длъжностни лица са действали под влиянието на Делян Пеевски в разследването на негови убийци или са били направлявани по някакъв начин от въпросния човек, да направят следващата крачка и да кажат имената на тези прокурори и следователи.

Под похлупака, държан над КТБ, ще се окаже дупка и ще стане ясно колко хора са се хранили от тази дупка, коментира още Цацаров. Той обеща, че някои ден имената на тези хора ще станат ясни, но в момента не може да ги разкрие, тъй като това представлява следствена тайна.

"Няма да скрия нито един разпит и документ",

закани се Цацаров и бе категоричен, че финансовият интерес няма партиен цвят.

Запитан дали познава Делян Пеевски главният прокурор отвърна, че го познава така, както и много други лица - Цветан Цветанов, Бойко Борисов и други. Двамата са се запознали в Народното събрание, подчерта Цацаров.

По отношение на разследването срещу Христо Бисеров и сметките в Швейцария Цацаров коментира, че за съжаление разкриването на банковата тайна в Швейцария е много трудно. "Не ме карайте да правя предсказания какво ще се случи", отговори той на въпрос дали швейцарската страна все пак ще отговори на нашето искане за информация по отношение на сметките на Бисеров.

За случая в село Горни Лом и взрива в завода "Миджур", взел 15 жертви,

Цацаров бе категоричен, че многократно е превишен капацитетът на мините, които могат да бъдат съхранявани и утилизирани в завода.

Главният прокурор обяви, че всички данни за количеството мини, които са били в завода в минутите преди взрива, трябва да се превърнат в обвинение не само към длъжностни лица от самото предприятие, но и към всички онези хора, които са позволили или разрешили натрупването на подобно количество без необходимия за това капацитет.

"Ще се опитам да си свърша работата", обеща Сотир Цацаров в отговор на въпрос как ще гарантира на хората, пострадали от наводненията в страната, че някой ще си понесе отговорността.

С уговорката, че и той е част от държавата Цацаров попита риторично

"каква е тази държава,

която не си знае язовирите или реагира само, когато някой от тях прелее" и "каква е тази държава, която не може да установи нормален контрол върху боеприпасите" и "живее от Челопечене, през Варна и Мизия до Миджур".

"Нещо става, всички правят проверки, но проблемите си стоят. Не снемам своята отговорност, но на тези въпроси при общи усилия има решение", завърши той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Граничен полицай спаси хора от катастрофиралия край Малко Търново автобус

Граничен полицай спаси хора от катастрофиралия край Малко Търново автобус

България Преди 29 минути

Със служебния автомобил и с включени светлинни сигнали Арабаджиев започнал да регулира движението

Задържаха шофьор в София с 5,5 промила алкохол

Задържаха шофьор в София с 5,5 промила алкохол

България Преди 1 час

Водачът бил спрян за проверка в "Обеля"

Николай Попов: Цялата отговорност е на Румен Радев

Николай Попов: Цялата отговорност е на Румен Радев

България Преди 2 часа

„Сияние“ започва изграждането на своя гражданска мрежа

Русия спира казахстанския петрол за Германия

Русия спира казахстанския петрол за Германия

Свят Преди 2 часа

Новак не посочи срок, в който доставките могат да бъдат възобновени

МВР въвежда нов образец на паспорт

МВР въвежда нов образец на паспорт

България Преди 2 часа

Издаването на паспорт от новия вид ще стартира на 27 април 2026 г.

<p>&bdquo;Седях в банята с пистолет в устата, без да знам какво правя&ldquo;: Признанията н Хълк Хоган преди смъртта му</p>

Последните дни на Хълк Хоган: Легендата не можел дори да отвори бутилка вода без помощ

Свят Преди 3 часа

Новата документална поредица на Netflix „Hulk Hogan: Real American“ разкрива шокиращи подробности за здравословното състояние, тежката зависимост от фентанил и личните трагедии на кеч идола преди смъртта му

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

България Преди 3 часа

Имотът с площ 958 362 кв. м е със статут на единична недвижима културна ценност

<p>24 души са под медицинско наблюдение и на антибиотици след огнището на антракс</p>

24 души са под медицинско наблюдение и на антибиотици след огнището на антракс в Силистренско

България Преди 3 часа

Към момента в страната няма съобщен случай на заболял от антракс, съобщиха от министерство на здравеопазването

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

Свят Преди 3 часа

Колективните действия ще бъдат от решаващо значение за ограничаването на климатичната криза

Огромен късмет дебне три зодии, сред тях ли сте

Огромен късмет дебне три зодии, сред тях ли сте

Любопитно Преди 3 часа

В следващите дни някои зодиакални знаци ще имат късмет, но само малцина ще преживеят истински пробив. От 22 април те ще навлязат в период, който може драстично да промени живота и финансовото им положение

ЕС деблокира заема от 90 млрд. евро за Украйна

ЕС деблокира заема от 90 млрд. евро за Украйна

Свят Преди 3 часа

Будапеща е дала съгласие за започване на процедурата

АПИ уволнява свой служител, карал пиян

АПИ уволнява свой служител, карал пиян

България Преди 3 часа

Тестът за употреба на алкохол отчете 1,98 промила

Автобусът, прегазил хора край Малко Търново, пестял гориво

Автобусът, прегазил хора край Малко Търново, пестял гориво

България Преди 4 часа

Шофьорът на превозното средство е задържан

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Свят Преди 4 часа

Той порица “колонизирането“ на природните ресурси на Земята

.

Тръмп обмисля последици за съюзниците от НАТО, които са в списъка на "непослушните"

Свят Преди 4 часа

Това усилие е поредният знак, че президентът Доналд Тръмп планира да изпълни заплахите си срещу членове, които не се смятат за "образцови съюзници"