89
Бг гарите не желаят да осиновяват ромски деца
заради дискриминационните нагласи, същото е и с приемната грижа, заключи председателят на Български хелзинкски комитет (БХК) Красимир Кънев.От БХК представиха на пресконференция изследване на тема "Ромските деца в риск в системата на закрила на детето в България".
По думите на Кънев ромчетата са свръхпредставени в институциите у нас - около 50% от децата в социални и други домове са от такъв произход, при условие че общо 13% от децата в България са роми.
Според него това е знак, че институционализацията у нас се превръща в доживотна присъда.
Тя се дължи както на лошите икономически условия, така и на характера на самата система, смята експертът.
Славка Кукова, старши изследовател в БХК, посочи, че ДАЗД събира данни за произхода на децата, но нито ги анализира, нито ги взема предвид при разработването на своите политики.
Данните на агенцията показват, че към началото на 2010 г. в домовете за деца, лишени от родителски грижи, са настанени 3440 деца между 7 и 18 години, 1705 от които са от ромски произход.
В домовете за медико-социални грижи на възраст до 3 години са настанени 2334 деца, 1190 от които роми.
От 965 деца в домовете за умствени увреждания пък 314 са от ромски произход.
Статистиката отчита, че у нас 2700 деца годишно попадат в институциите.
Изследването на БХК, което е част от проект, реализиран в сътрудничество с Европейския център за правата на ромите, обхваща още Чехия, Унгария, Италия, Румъния и Словакия.
В хода на проучването изследователите на БХК са посетили 15 детски институции, в които живеят 809 деца, 510 от които са роми, интервюирали са социални работници, посетили са и няколко ромски квартала.
Според изследването основни причини за институционализирането на ромските деца у нас са бедността на семействата им, ниското ниво на образование, рисковите жилищни условия, липсата на социални услуги.
За да се справят с тези проблеми, отговорните държавни органи трябва да събират надеждни данни за ромските деца и за причините за тяхното изоставяне, на ромите да се осигуряват реален достъп до здравни грижи, до образование, заетост и социално подпомагане в периоди на безработица, смятат от БХК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!