Без клинични пътеки от 2012-та година?
Българският лекарски съюз организира национален протестен митинг "Стига експерименти със здравето на хората!". Хиляди представители на медицинската общност се събраха на пл. "Народно събрание" днес   
Източник: Любомир Спиров, БГНЕС
В о омента се подготвя нова методика за разпределение на средствата от здравната каса, каза министърът на здравеопазването Стефан Константинов. Той допълни, че трябва да бъде решено какво се случва в първичната помощ, дали болниците са много или са малко.

Константинов каза, че се надява до 2012 г. да отпаднат и клиничните пътеки и

да се въведат т. нар. диагностично свързани групи.

Министърът беше днес във Варна, където откри обновения център по хемодиализа в университетската болница "Св. Марина", за който държавата е отпуснала 540 000 лева.

На въпрос какво се случва с финансирането на Варненския онкодиспансер, министърът отговори, че няма пълна информация, но знае, че са отделени 140 млн. лева за оборудване на здравните заведения, които ще бъдат преведени на болниците, за да се снабдят с необходимата им техника.

Константинов коментира по повод на протестите на лекарите, че

практикуващите лекари в страната са 27 хил., но само 200 от тях протестирали


в София. Той допълни, че основното е да има дискусия по проблемите, а не само да се настоява за финансиране.


Председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов заяви по време на днешния протест, че лекарите за последен път лекарите се държат интелигентно.

Медиците излязоха с протестна декларация до министър-председателя Бойко Борисов и председателя на Народното събрание Цецка Цачева, в която поставят исканията си за премахване на едностранната регулация и делегираните бюджети

в здравеопазването, използване на средствата от резерва на НЗОК само за дейности в извънболничната и болничната помощ, възстановяване на трипартитния принцип на управление на касата и др.

Лекарите поздравиха специално "лицето с инициали С.Д." и му пожелаха "Оne way ticket"

на финала на националния прост пред Народното събрание.

"Ако той няма пари да си купи билета, ще му го купим ние и ще му го осигурим, за да си отиде там, откъдето е дошъл, за да не обърква повече българското здравеопазване и да не смята, че той е единственият човек, който може да реши проблемите. Проблемите могат да се решат от всички нас", каза д-р Димитър Ленков, главен секретар на БЛС.

Ленков призова народните представители да слязат и да застанат до лекарите, защото това е смисълът на надписа, който на парламента: "Съединението прави силата". Народните представители обаче не се появиха и това според Ленков е знак, че се страхуват да слязат сред хората от народа.

"Вятърът на промяната вече задуха - това са

първите симптоми на зараждащото се гражданско общество


в България и нека това стане ясно на господата в сградата отсреща", каза още той.

Десетки медици пристигнаха почти от цялата страна за националния протест на БЛС - от Пловдив, Търговище, Габрово, Стара Загора, Сливен и др. Протестът им е подкрепен, както от синдикатите - КНСБ и КТ "Подкрепа", така и от учените от БАН. Д-р Тома Попов от "Пирогов" призова полицаите следващия път да излязат на протест заедно с тях. Той заяви, че след като държавата е в криза и се налагат икономии, трябва и броят на депутатите да бъде намален до 120 души.

Председателят на БЛС Цветан Райчинов увери, че медиците не протестират, защото искат повече пари, а защото настояват за прозрачното и рационално разпределение на средствата за здравеопазване. Според него в момента парите не се управляват добре, защото касата е безконтролна.

Лекарите са категорични, че няма професия като тяхната, от която да зависи човешкият живот и заради това настояват да бъдат уважавани и ценени. "Крайно време е

българският лекар да заеме своето място: средна и над средна класа
,

това са лекарите в Европа, това ще бъдем и ние. Съжалявам, ще ни плащат колкото и както трябва", категоричен е Райчинов.

Той подчерта, че исканията на медиците са справедливи, защото за да станеш добър лекар, учиш поне 15 години. "От тук нататък лекарите ще работят, както знаят, както са учили и няма да се съобразяват с никого. Нека да ни глобят всички. Хайде да ни затворят! Да видим какво ще стане", каза още председателят на БЛС.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Флорида преименува ключово летище в чест на Доналд Тръмп

Флорида преименува ключово летище в чест на Доналд Тръмп

Свят Преди 7 минути

Това е поредният случай на наименуване на сгради, институции, правителствени програми и бойни кораби на името на президента републиканец

<p>Парламентът се събира на извънредно заседание</p>

Парламентът се събира на извънредно заседание в сряда

България Преди 42 минути

В дневния ред на депутатите са включени изслушвания на трима служебни министри

Грешката, която всички правим: Защо никога не трябва да изхвърляте стъблата на билките?

Грешката, която всички правим: Защо никога не трябва да изхвърляте стъблата на билките?

Любопитно Преди 51 минути

Дори кората на цитрусовите плодове може лесно да се използва повторно у дома

Ирански генерал приветства "новия регионален ред"

Ирански генерал приветства "новия регионален ред"

Свят Преди 8 часа

Каани: Сега има единен команден център на фронта на съпротивата

Руски петролен танкер достигна Куба

Руски петролен танкер достигна Куба

Свят Преди 8 часа

Русия счита за свой дълг да се намеси

Каролин Ливит: Най-младият прессекретар в историята на Белия дом

Белият дом: Иран говори друго в преговорите

Свят Преди 9 часа

Тръмп обмисля да поиска арабските държави да платят за войната

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Свят Преди 10 часа

Асоциацията за граждански права в Израел подаде петиция до Върховния съд на страната, изисквайки отмяна на закона

Шмигал: България подготвя енергийна помощ за Украйна

Шмигал: България подготвя енергийна помощ за Украйна

Свят Преди 10 часа

Шмигал отбеляза, че Украйна вече има успешен опит в сътрудничеството с „Уестигхаус“

Нейнски: България също беше изнудвана от Русия, така че разбира Украйна

Нейнски: България също беше изнудвана от Русия, така че разбира Украйна

Свят Преди 10 часа

Тя подчерта, че България помни времената на комунизма

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Свят Преди 11 часа

Дамаск се опитва да остане настрани от регионалната война

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Свят Преди 11 часа

Нападателят е бил задържан след стрелбата

Гюров и Зеленски подписаха десетгодишно споразумение за отбрана

Гюров и Зеленски подписаха десетгодишно споразумение за отбрана

Свят Преди 11 часа

Премиерът беше категоричен, че България ще бъде партньор на Украйна

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Свят Преди 12 часа

Това става след атаки срещу енергийната инфраструктура

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Свят Преди 13 часа

Финландия издигна изтребител Ф-18

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

Свят Преди 13 часа

Тя е четвъртата от началото на войната в Близкия изток