Бедните българи са сравнително постоянен контингент - около 1,1 - 1,2 млн. души, според становище на Икономическия и социален съвет (ИСС), разпространено на конференция за борба с бедността, организирана с подкрепата на ЕК.
Относителният дял на бедните у нас не се различава съществено от този в останалите страни-членки на ЕС и в частност на новоприсъединените страни, но са съществени разликите по отношение на праговете на бедност, посочват от ИСС.
Прагът на бедност в евро за България е 2,8 пъти по-нисък в сравнение с новоприсъединените и 13 пъти по-нисък от този за старите страни-членки.
При равни ценови условия доходите у нас са в пъти по-ниски и осигуряват също в пъти по-нисък жизнен стандарт, е изводът в анализа за преодоляване на бедността от ноември 2009 г.
Като следствие от финансовата и икономическа криза, ИСС откроява и проблемът "работещи бедни".
ИСС препоръчва въвеждането на минимални социални стандарти и гарантиране на минимален доход.
Препоръчва се и спешен пакет от мерки за преодоляване на бедността.
ИСС подкрепя и разработването на механизъм за нарастване на минималната работна заплата, съобразен с прага на бедност, производителността на труда и средната работна заплата. Разработването на механизма е част от одобрените от социалните партньори антикризисни мерки.
До края на годината ще имаме национална
стратегия за борбата с бедността и социалното изключване,
съобщи на форума зам.-социалният министър Валентина Симеонова. По думите й работата по стратегията започва с изработването на 28 областни стратегии за справяне с бедността.
Три са основните групи, на които ще бъде обърнато внимание - хората в риск от социално изключване, тези, които живеят в материално лишение и безработните.
Валентина Симеонова отбеляза, че основният инструмент за справяне с бедността са образованието, но не като степен, а като перспективи за професионална реализация и създаването на нови работни места.
Проблемът с бедността в България не е от скоро. Данните от 2008 г. показват, че при средна бедност за Европейския съюз от 17% у нас бедността е 21,1%, а сега в условията на криза вероятно този дял са е увеличил.
85 млн. европейци живеят в бедност, каза Ирини Пари, вицепрезидент на Европейския икономически социален комитет.
Тя цитира проучване, което сочи, че въпреки многото безработни, в ЕС има четири милиона незаети работни места поради липсата на специализирани умения.
Европейците са много добри с основните умения, но парадоксът е, че трудно се справят с междукултурното общуване, коментира Пари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!