Ще бъдат осигурени необходимите 3,8 млн. лв. за изплащането на шестмесечните компенсации на около 500 учени, които ще бъдат пенсионирани от БАН.
Това съобщи пред журналисти министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, след като заедно с министър-председателя Бойко Борисов и с председателя на БАН посети два института на академията.
Министър Игнатов каза, че вчера е разговарял за отпускането на тези средства с министъра на финансите Симеон Дянков, а днес - с премиера Борисов и с ръководството на БАН.
Учените, които ще бъдат съкратени, са получили вече предизвестията си и ако не получат компенсации, те ще започнат да ни съдят, посочи министърът. По думите му, "това ще излезе много по-скъпо".
Активните учени след пенсионирането си ще продължат да работят в БАН с договори, отбеляза Сергей Игнатов. Той каза, че реформата в БАН изисква изключителна подкрепа не само от МОМН, но и от правителството.
Около 20 януари академията ще представи целия план за реформата, който ще бъде обсъден от Общото й събрание, добави министърът.
Правителството ще подкрепи БАН
при разработките на академията, заяви министър-председателят Бойко Борисов, който днес посети две от научните звена на академията - Института по металознание и Геофизичния институт.
БАН прави реформи в момента и са наясно с това, какво е необходимо, за да се удовлетворят нашите претенции, добави той. Премиерът отбеляза, че с председателя на БАН акад. Никола Съботинов са стигнали до извода, че вина имат и двете страни - и академията, и правителството.
Бих поел вината и от предишни правителства за това, че БАН не се ползва както трябва и в търговете, и в конкурсите, а от друга страна и самата академия трябва да бъде по-активна в предлагането си, защото имат разработки, които могат да бъдат предложени на държавата и на частните компании, коментира премиерът.
Ние като държава можем да им помогнем да ги продават навън, с външнотърговските контакти на министерствата, добави той. Премиерът очаква мнението на юристите от правителството и академията за изработването на нормативен документ, с който да се регламентират съвместните дейности.
Идеята е министрите да бъдат активната страна и да подпомогнат да се печели от умовете на тези хора, защото това е целта, коментира министър-председателят.
Сърбия е спечелила 400 млн. от търговията си с Ирак, въпреки че не е пратила там нито един войник, а България загуби там войници и за тези години продава само патрони за "Калашников", добави премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!