Арестуван е Николай Колев-Босия
Арестуват Босия (на малката снимка) пред Народното събрание   
Източник: БГНЕС
Пу улярният още от времето преди 1990 г. поет-дисидент Николай Колев-Босия е бил арестуван пред сградата на Народното събрание днес, предаде БГНЕС.

Бил е заведен в Първо районно полицейско управление и е задържан за 24 часа, съобщиха от МВР. Причината е, че е "хвърлял домати по сградата".

Тъй като предварително Босия беше широко разгласил акцията си, пред Народното събрание тази сутрин се бяха събрали полицаи и жандармеристи.

Преди седмица в блога си (bosia.blog.bg/politika) Николай Колев публикува обръщение към шест институции - председателя на Народното събрание, президента, министър-председателя, Висшия съдебен съвет, директорите на БНР и БНТ.

Той написа: "Всички вие ръководите институции, които са пряко свързани със състоянието на страната ни за последните години. Затова и смятам, че вие сте основни виновници за ужасното състояние на страната и обществото. В страната цари корупция, престъпност, безотговорност, информационна мъгла, слугинаж, деморализация. Празните приказки и театрални пози и монолози ежедневно замъгляват съзнанието и надеждите на обществото като цяло, както и на всеки един български гражданин отделно."

Босия заяви, че на 20 ноември ще купи от пазара шест развалени домата и ще хвърля по един по фасадата на всяка от институциите. По Народното събрание - "заради липсата на ориентация, професионализъм и патриотизъм при изготвяне на законите".

"Ще запратя домата, протестирайки срещу лошите текстове на законите, носещи само нещастия на обществото и отделния български гражданин. Законът трябва да бъде обществено полезен, а не изработен срещу човека", написа Николай Колев.

По подобен начин в текста е аргументирана доматената атака и срещу останалите институции.

Босия написа също, че още вчера е бил предупреден от кварталния полицай. "Обърна към мен, че е изпратен да ми напише разпореждане да не предприемам никакви действия утре. От някакви институции са му се обадили да предприеме мерки да не замерям с развалени домати съответните институции". Колев отказал да подпише протокола.

Николай Колев - Босия е 61-годишен, роден е в Стара Загора. Завършил е Руска езикова гимназия, учил е руска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Работил е почти всичко - артист в куклен театър и дърводелец, заварчик и строител, репортер и хамалин. Създател е на първия независим синдикат в България (11 февруари 1989), активист на Независимото дружество за защита правата на човека от юни 1990 г. до юли 1992 г.

Автор е на вицове и епиграми за Тодор Живков. Преди 1989 г. има две самиздатски стихосбирки, след това - 4 книги и над 2000 публикации в печата.

Сам казва за себе си, че е лежал няколко пъти в Старозагорския (1986) и Софийския (1989) затвор. Става популярен с многобройни гладни стачки, нестандартните си виждания и своенравния си характер. Разведен, баща на пет дъщери.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
67% от мъжете между 25 и 35 години са необвързани: Има ли криза в самотата сред българите?

67% от мъжете между 25 и 35 години са необвързани: Има ли криза в самотата сред българите?

България Преди 3 минути

Стефан Станев, ментор в академия за необвързани мъже, казва, че в България мъжкото население има най-високия процент на хора, живеещи с родители

Само 247 бомбоубежища в България, има място за едва 60 000 души

Само 247 бомбоубежища в България, има място за едва 60 000 души

България Преди 54 минути

Голяма част от тези съоръжения са изграждани още през 70-те и 80-те години

Майката на Ивайло Калушев: Това е ужас за нас, искаме истината преди погребението

Майката на Ивайло Калушев: Това е ужас за нас, искаме истината преди погребението

България Преди 58 минути

Почернените роднини анонсираха протест за този петък с още 6 искания за предоставяне на факти от разследването

Ивица Дачич: Пет дни бях в безсъзнание на границата между живота и смъртта

Ивица Дачич: Пет дни бях в безсъзнание на границата между живота и смъртта

Свят Преди 1 час

Сръбският вицепремиер съобщи, че скоро ще бъде изписан от болница

<p>Кой е новият&nbsp;служебен министър на регионалното развитие</p>

Николай Найденов се закле като служебен министър на регионалното развитие

България Преди 1 час

На 4 март досегашният регионален министър Ангелина Бонева подаде оставка по здравословни причини

,

Защо Тръмп и MAGA помагат на Орбан да остане на власт

Свят Преди 1 час

Виктор Орбан го очаква почти сигурна загуба на изборите в Унгария на 12 април

Любимите обувки на Доналд Тръмп, които станаха задължителни в Белия дом

Любимите обувки на Доналд Тръмп, които станаха задължителни в Белия дом

Любопитно Преди 1 час

Доналд Тръмп наложи неофициална униформа в Белия дом, като заменя луксозните обувки на министри и съветници с достъпната марка Florsheim. Президентът лично поръчва моделите, които навремето са били любими и на Майкъл Джексън

Нейнски: 10 души са напуснали по суша Катар и Кувейт през нощта, тече евакуация в Ливан

Нейнски: 10 души са напуснали по суша Катар и Кувейт през нощта, тече евакуация в Ливан

Свят Преди 1 час

Външният министър отново заяви, че няма директна опасност за България

Защо Владимир Путин е най-големият победител от войната в Иран

Защо Владимир Путин е най-големият победител от войната в Иран

Свят Преди 1 час

Докато Близкият изток гори, Москва потрива ръце: Скокът на петрола над 100 долара се превърна в неочакван финансов инжекцион, който позволява на Путин да избегне икономическата криза и да продължи войната в Украйна с пълна сила

Откриха снаряд на жп прелез в Плевен

Откриха снаряд на жп прелез в Плевен

България Преди 1 час

Той е унищожен в покрайнините на града при спазване на мерките за сигурност

Кой чака спокойно и кой избухва мигновено - класация на зодиите

Кой чака спокойно и кой избухва мигновено - класация на зодиите

Любопитно Преди 1 час

Разберете кой запазва спокойствие в трудни ситуации и кой избухва мигновено – това може да ви помогне да разберете по-добре себе си и любимите си хора

Трагедии, лукс и изгнание: Невероятната съдба на императрица Фарах Диба и фамилия Пахлави

Трагедии, лукс и изгнание: Невероятната съдба на императрица Фарах Диба и фамилия Пахлави

Свят Преди 1 час

Почти 50 години след изгнанието, династията Пахлави отново е в центъра на вниманието. Запознайте се с Фарах Диба, престолонаследника Реза и загадъчната принцеса Фарахназ

<p>Стените вече имат очи: Всеки Wi-Fi рутер може да ви следи в реално време</p>

Вече и през стените: Wi-Fi инструмент с отворен код засича човешко движение без камери

Любопитно Преди 1 час

Революционна технология използва обикновени Wi-Fi сигнали, за да „вижда“ обекти зад препятствия, повдигайки сериозни въпроси за личната неприкосновеност в дигиталната ера

Снимката е илюстративна

7 знака, че партньорът ви вече не ви обича, но се страхува да го каже

Любопитно Преди 2 часа

Любовта рядко изчезва внезапно; по-често тя тихо избледнява чрез малки сигнали, които много жени се опитват да игнорират дълго време

Ще получат ли пенсионериите великденски добавки

Ще получат ли пенсионериите великденски добавки

България Преди 2 часа

Служебният кабинет решава в сряда