"Амнести" за нас: Дискриминация на ромите, лоши условия в арестите и хомофобия
"Амнести" за нас: Дискриминация на ромите, лоши условия в арестите и хомофобия   
Източник: ЕПА/БГНЕС

В България продължава дискриминацията на ромите в области като образованието, пазара на труда, здравеопазването и жилищната политика. Условията в арестите не отговарят на международните стандарти за човешки права. Запазва се и хомофобското насилие.

Това са акцентите за нашата страна в

годишния доклад на "Амнести интернешънъл" (Amnesty.org)

за положението с правата на човека по света.

В раздела за България се посочва, че независим експерт на ООН по въпросите на малцинствата е изразил загриженост, че ромите остават на дъното на социално-икономическата стълба във важни области като образованието, заетостта, здравеопазването и жилищната политика, биват и принудително извеждани от жилищата си.

"Амнести интернешънъл" посочва, че Европейският комитет за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отношение или наказание към Съвета на Европа е разкритикувал условията в българските арести, както и случаите на нечовешко и унизително отношение в български затвори.

По отношение на бежанците и търсещите убежище в доклада се констатира, че търсещите убежище продължават да срещат пречки при достъпа до международна закрила.

В доклада се констатира, че

в България продължава хомофобското говорене,

има и актове на насилие срещу хора с нетрадиционна сексуална ориентация. Посочва се, че в българското законодателство не са криминализирани престъпленията от омраза, извършени въз основа на сексуална ориентация или полова идентичност.

Отбелязва се, че през юни миналата година Прайдпарадът в София е минал без инциденти въпреки призивите за насилие от страна на противници на събитието и дискриминационни изказвания от страна на Българската православна църква и Светия синод.

Положението на бежанците и мигрантите, които търсят спасение от войни и икономически трудности, се влошава в Европа, където

финансовата криза и икономиите подклаждат предразсъдъци към чужденците,

заключава в годишния си доклад "Амнести".

В доклада се посочват Гърция и новите й строги имиграционни закони, както и депортирането от Италия на хора, търсещи убежище. В двете страни "Амнести интернешънъл" е установила сериозни проблеми, каза Салил Шети, главен секретар на организацията, в телефонно интервю за АП.

Той свързва времената на икономически трудности с ксенофобското отношение към бежанците и имигрантите в някои европейски страни. Миналата година Гърция въведе закони, които разрешават задържането на нелегални имигранти и бежанци на основания, като например подозрения, че пренасят заразна болест, се посочва в доклада.

Друга поправка позволи на полицията да удължава максималния период от три до шест месеца, в които човек, който се опитва да получи убежище, може да бъде задържан, с още 12 месеца.

"Съобщава се, че от август до края на годината много бежанци и нелегални имигранти, включително голям брой граждани на Сирия, бягащи от конфликта там, са били държани в много лоши условия в полицейските участъци или са били оставени без подслон" в Гърция, пише в доклада.

През февруари Европейският съд за правата на човека постанови, че Италия е нарушила международните си ангажименти спрямо човешките права да не връща в родината им хора, за които има риск да бъдат малтретирани там.

През септември комисарят за човешките права на Съвета на Европа критикува отношението на Италия към бежанците, мигрантите и търсещите убежище, включително заради риска от потъпкване на човешките права, произхождащ от споразуменията за репатриране на Италия със страни като Либия, Египет и Тунис.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Напрежение в столичния градски транспорт: Синдикатите искат среща с властта, заплашват със стачки

Напрежение в столичния градски транспорт: Синдикатите искат среща с властта, заплашват със стачки

България Преди 14 минути

Във вторник протестираха работещите в градския транспорт във Варна и в Русе

Кабинетът обсъжда предложението за отпускане на великденски добавки към пенсиите

Кабинетът обсъжда предложението за отпускане на великденски добавки към пенсиите

България Преди 21 минути

Очаква се добавките да струват на държавната хазна над 57 милиона евро

По следите на изгубеното време – какво крие крепостта Хоталич

По следите на изгубеното време – какво крие крепостта Хоталич

Любопитно Преди 33 минути

Хоталич е сред малко известните крепости у нас и може би за това все още е запазила част от първобитния си, девствен чар

<p>Почитаме двама светци! Кой празнува имен ден днес</p>

Почитаме двама светци! Кой празнува имен ден днес

България Преди 35 минути

Православната църква почита паметта на Свети Софроний Йерусалимски и на Свети Софроний Врачански

АЕЦ Фукушима

15 години след ада във Фукушима: Япония притихва пред призрака на най-голямата ядрена катастрофа на века

Свят Преди 38 минути

15 години по-късно: Пълната хронология на трагедията във Фукушима – от 14-метровата вълна до днешната опасна мисия на роботите в стопените реактори

Aвтобус се запали в Швейцария, има загинали

Aвтобус се запали в Швейцария, има загинали

Свят Преди 7 часа

Органите на реда призоваха гражданите да стоят далеч от района

Край на играта за Татяна и Аля в Hell’s Kitchen

Край на играта за Татяна и Аля в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 8 часа

Повелителката на тестото Татяна даде първото си интервю в подкаста “Кухнята след Ада”

От градския транспорт в София заплашиха със стачка

От градския транспорт в София заплашиха със стачка

България Преди 8 часа

Поканили са премиера, министъра на финансите и кмета на столицата да се запознаят с условията, при които се трудят

Урсула фон дер Лайен: Това беше стратегическа грешка

Урсула фон дер Лайен: Това беше стратегическа грешка

Свят Преди 8 часа

Урсула фон дер Лайен: Що се отнася до изкопаемите горива, ние сме напълно зависими от скъп и нестабилен внос

Иран: Не търсим примирие, ще накажем САЩ и Израел

Иран: Не търсим примирие, ще накажем САЩ и Израел

Свят Преди 9 часа

Това заяви влиятелният председател на иранския парламент.

Контранастъпление на Украйна: Освободихме Днепропетровска област почти цялата

Контранастъпление на Украйна: Освободихме Днепропетровска област почти цялата

Свят Преди 9 часа

Ген. Комаренко: Вече са освободени над 400 квадратни километра от нашата територия

Около 140 войници на САЩ са ранени в битката с Иран

Около 140 войници на САЩ са ранени в битката с Иран

Свят Преди 9 часа

Осем военнослужещи остават в тежко състояние

Протест срещу Борислав Сарафов в София

Протест срещу Борислав Сарафов в София

България Преди 10 часа

В района имаше засилено полицейско присъствие, а движението бе ограничено

Ирански хакери хакнаха десетки камери в Израел

Ирански хакери хакнаха десетки камери в Израел

Свят Преди 10 часа

Властите призоваха собствениците на камери да сменят паролите си

f

Обрат, САЩ не са ескортирали петролен танкер през Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Цената на петрола тръгна нагоре, след като съобщението, че САЩ са ескортирали танкер през Ормузкия проток, беше изтрито

Нова вълна масирани удари на Иран в Близкия изток

Нова вълна масирани удари на Иран в Близкия изток

Свят Преди 11 часа

Атаките са извършени в рамките на „33-тата вълна“ от ирански удари