Общественият съвет към ЦИК: КС да публикува всички документи по делото за изборите
Източник: Георги Димитров

О бщественият съвет към ЦИК е обезпокоен, но, уви, не и изненадан, от случващото се през изминалите няколко дни около приключването на конституционното дело по искане за обявяване за незаконни на изборите на 27.10.2024 г. Това се казва в позиция на Обществения съвет към ЦИК.

Конституционният съд решава за законността на изборите и бъдещето на 51-вото НС

Ето и пълния текст на позицията:

"Още в началото на декември 2024 г. ОСЦИК излезе с отворено писмо до уважавания Конституционен съд с молба да допусне независимо наблюдение от страна на организациите-членки на ОСЦИК във фазата на работа на експертите („вещи лица“). Целта ни бе осигуряване на по-висока степен на прозрачност и повишаване на доверието към делото, обект на изключителен обществен интерес, протичащо в трудна политическа среда. 
Допълнителен фактор бе и все по-ниското доверие на избирателите в честността на изборите, породено в голяма степен от поредицата скандални нарушения, станали широко обществено достояние благодарение на видеонаблюдението и журналистическите репортажи.
В същото писмо ОСЦИК представи и няколко аргументирани съображения относно приетата от Конституционния съд методика на работа в т.ч. периметъра на очертаните две задачи пред експертите (Определение от 26.11.2024 г.). Същите представляваха предпоставка за грешки, неточности, непълноти или обратно – дублирания.

ОСЦИК предложи на Конституционния съд да обедини двете задачи в една като за всички определени от съда 2200 секции бъдат анализирани всички бюлетини – действителни и недействителни, както и да бъдат проверявани избирателните списъци (последното в съответствие с практиката на самия КС, вж. дело 10/2009 г.). Беше и предложено, за ограничен брой секции със специфични проблеми, да бъдат използвани и видеозаписите.
Ако предложенията на ОСЦИК бяха възприети от Конституционен съд, то напрегнатата междуинституционална ситуация в последните няколко дни, довела до ново подриване на доверието на избирателите в изборите, вероятно можеше да бъде избегната.

За съжаление ситуацията ескалира, като експертността отстъпи пред емоциите.
Бяхме свидетели на нападки от всички заинтересовани страни по буквално всеки участник в процеса на изборите у нас. Депутати и представители на различни държавни институции си служеха с непроверени твърдения, обвинения и дори вулгарно отношение, които замениха добрия тон на  общуване.
ОСЦИК призовава политически партии, експерти, общественици и наблюдатели към отговорно поведение и спазване на етични норми, особено когато действията им засягат темата изборен процес и с тях могат пряко да засегнат основите на демократичните институции в страната.
В създалата се ситуация и след като, макар и със закъснение и в много трудна обстановка, Централната избирателна комисия завърши възложеното ѝ от Конституционния съд, ОСЦИК смята, че ходът на делото трябва да продължи нормално като съдът формулира своето убедително Решение в съответствие със закона. 

Очакваме от отговорните институции да:

  • Осигурят пълна прозрачност на всички фази от процеса по делото, за да се намалят спекулациите по темата. 
  • Направят публични (на интернет страницата на КС или на ЦИК) материалите от работата на експертите, както и всички преписки по делото (писма от и до ЦИК, писма от и до кметове, графични експертизи и други документи)", се казва още в Позицията.

Не пропускайте още от Vesti.bg:

Ройтерс: Русия постави три условия за мирни преговори със САЩ за Украйна

Проф. Кантарджиев предупреди, че COVID-19 се завръща в края на март и посочи основния симптом

Бойко Борисов: "Величие" ще влезе в парламента

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Окончателно: 27 години затвор за Жаир Болсонаро

Окончателно: 27 години затвор за Жаир Болсонаро

Свят Преди 2 минути

Болсонаро беше осъден през септември за неуспешен опит за организиране на преврат

Повдигнаха обвинение на шофьора, причинил смъртта на семейство с дете край Пловдив

Повдигнаха обвинение на шофьора, причинил смъртта на семейство с дете край Пловдив

България Преди 39 минути

Според обвинението мъжът е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинил смъртта на семейство

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 1 час

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 1 час

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 2 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 2 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 2 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 3 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 3 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 3 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20

Снимката е илюстративна

Мълчание от Москва - но исканията на Русия не са се променили

Свят Преди 3 часа

Досега не е имало реакция от Кремъл относно съгласието на Украйна с мирното предложение на САЩ

Путин пристигна в Киргизстан преди срещата на военния алианс, ръководен от Русия

Путин пристигна в Киргизстан преди срещата на военния алианс, ръководен от Русия

Свят Преди 3 часа

Путин беше посрещнат от президента на Киргизстан Садир Жапаров

<p>Британците смятат, че Тръмп е пречка за мира в Украйна</p>

Британците смятат, че Доналд Тръмп е пречка за мира в Украйна

Свят Преди 4 часа

Половината от участвалите в проучване на More in Common смятат, че Тръмп възпрепятства мирните усилия, срещу 21 процента, които вярват, че той ги подпомага

<p>Мрачни настроения сред жителите на Киев заради мирното предложение</p>

"Може да изглежда като спасение, но не е": Мрачни настроения сред жителите на Киев заради мирното предложение

Свят Преди 4 часа

Американски служител заяви, че Украйна се е съгласила на сделка за прекратяване на войната с Русия

<p>&quot;Когато му казаха, че няма да бъде нито цар, нито президент, той реши да се върне като министър-председател&quot;&nbsp;</p>

„Симеон винаги знае кога да удари по масата“ - биографът на царя Рамон Перес Маура пред „Телеграфно подкастът“

България Преди 4 часа

Рамон Перес Маура е един от най-авторитетните журналисти в Испания, автор на политическата биография на Симеон Сакскобургготски „Възможният цар“

Три компании проявят интерес към активите на "Лукойл" в Румъния

Три компании проявят интерес към активите на "Лукойл" в Румъния

Свят Преди 4 часа

"Лукойл" има 320 бензиностанции в Румъния, оператор е на третата по големина петролна рафинерия и има права за офшорни проучвания в блок в Черно море