Обявиха ваканциите за новата учебна година
Източник: istockphoto

Е сенната ваканция на учениците ще бъде от 31 октомври до 3 ноември, пролетната от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците - от 4 до 6 април. Това е записано в заповедта за определяне на графика на учебното време след приключилото обществено обсъждане.

В проекта на график, предложен от министерството, се предвиждаше ваканция от 10 последователни неучебни дни за учениците от 1. до 11. клас в периода 12 април – 21 април включително, а за дванайсетокласниците 5 дни почивка – от 17 април до 21 април включително. В това разпределение се включваха и почивните дни за Великден. В процеса на обществено обсъждане надделяха становищата пролетната ваканция да не се обединява с почивните дни за великденските празници. Затова и МОН се съобрази с многобройните предложения за разделянето ѝ от Великден и я измества в дните от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците - от 4 до 6 април, съобщиха от министерството днес.

Министерството взе предвид и постъпилите искания за промени в почивката за учениците по Коледа и Нова година. В проекта бе предложена по-дълга зимна ваканция от 13 дни (24 декември – 5 януари вкл.) за сметка на само три дни почивка в началото на ноември (1 ноември – 3 ноември) и един (4 февруари) между двата учебни срока. След множеството становища и предложения това бе преразгледано:

Коледната ваканция ще започне от 21 декември и ще продължи до 2 януари включително, а междусрочната се измества на 5 февруари. Това позволява и увеличаване на есенната ваканция, която ще бъде от 31 октомври до 3 ноември.

За да се предложи този увеличен брой почивни дни, дните за провеждане на изпити от националните външни оценявания стават учебни за всички ученици. До сега за изпитите в 7. клас по български език и литература и по математика бяха в неучебен ден. През предходната година за първи път националното външно оценяване за 10. клас бе проведено в учебен ден, с което системата се справи без сътресения. Това ще се приложи през учебната 2024/2025 година и за 7. клас, което ще позволи повечето почивни дни през учебния срок.

За да се избегнат недоразумения, в заповедта, с която се определят датите за провеждане на изпитите е изрично записано, че за учениците в 7. и 10. клас, явяващи се на национално външно оценяване по български език и литература и по математика, учебният ден приключва с тяхното полагане. За останалите ученици директорите създават организация за провеждане на учебни занятия и дейности, като осигуряват възможности за работа по проекти, изнесени обучения, обучение от разстояние в електронна среда, и други подходящи форми, така че да не се пречи на провеждането на изпитите и да се гарантира спокойствие за явяващите се на тях. За създадената организация директорите на училищата издават заповед и информират родителите.

Датите за изпити от националните външни оценявания по български език и литература и по математика остават, както бяха предложени в проекта на МОН – съответно 18 и 20 юни (7. клас ) и 13 и 16 юни (10. клас). За четвъртокласниците изпитът по български език и литература ще бъде на 3 юни, а този по математика – на 4 юни. Задължителните държавни зрелостни изпити и държавният изпит за придобиване на професионална квалификация ще са на 21 и 23 май.

В резултат на постъпилите становища по време общественото обсъждане на проекта на график на учебното време вторият учебен срок за учениците от 1. до 3. клас ще приключи на 2 юни 2025 г., за дванайсетокласниците на 15 май, а за учениците от 4. до 6. клас на 16 юни.

МОН изказва благодарност за официално получените 93 становища, от които 90 индивидуални, 1 от работодателска организация, 2 от синдикални организации и 4 от учителски колективи на училища. Всички те бяха детайлно разгледани и много от предложенията са залегнали във финалния документ, който ще се прилага през учебната 2024/2025 година.

МОН прави уточнението, че всички предложения за промяна в графика на учебното време следва да се съобразяват с изискванията: първият учебен срок е с продължителност 90 учебни дни за всички класове и различен брой учебни дни за втория учебен срок за различните класове - 65 учебни дни за учениците от 12. клас, 70 учебни дни за учениците от 1.-3. клас, 80 учебни дни за учениците от 4.-6. клас и 90 учебни дни за учениците от 7.-11. клас. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Камиони в Кресненското дефиле

Важно за шофьорите: Без камиони по „Тракия“ и „Струма“ за няколко часа

България Преди 1 час

До края на август всеки петък и неделя ще бъдат въвеждани същите временни ограничения за тежкотоварните камиони над 12 тона

Напрежение в небето над Румъния: Изтребител свали дрон край Галац

Напрежение в небето над Румъния: Изтребител свали дрон край Галац

Свят Преди 2 часа

Това е четвъртият безпилотен летателен апарат, свален над страната от началото на годината

Година от срещата в Аляска: Какво се крие зад „духа на Анкоридж“ между Тръмп и Путин

Година от срещата в Аляска: Какво се крие зад „духа на Анкоридж“ между Тръмп и Путин

Свят Преди 11 часа

Година след знаковата среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин в Анкоридж, условията за мир остават неприемливи за Киев. Въпреки дипломатическите совалки и „духа от Аляска“, фронтът е без голяма промяна, а боевете продължават.

.

DARA стана почетен гражданин на Варна

България Преди 12 часа

Освен нея бяха отличени и астрономът Иван Иванов и нидерландските общественици Ада Д’Амкур и Тон Делемаре

,

Близо 300 мигранти са задържани при опит да проникнат в Сеута

Свят Преди 12 часа

В сряда мароканските власти обявиха, че са предприели „мерки“ за предотвратяване на нов масов наплив към Сеута, след като в интернет се разпространявали множество публикации

,

Кървав инцидент в САЩ: Петима ранени при масова стрелба в университет, блокираха кампуса

Свят Преди 12 часа

Инцидентът край студентските общежития в щатския университет на Вирджиния станал малко преди началото на учебната година. Поне един човек е в критично състояние, а полицията издирва няколко заподозрени за кървавото нападение

.

Отвлякоха, отрязаха косата и ограбиха жена край Велико Търново

България Преди 13 часа

По случая са задържани четирима мъже и три жени

,

Кошмар на Халкидики: Земетресение разтърси Сивири след огнения ад, евакуираха и българи

Свят Преди 14 часа

Трус от 3,8 по Рихтер бе регистриран в Сивири броени часове след като голям пожар изпепели коли и застраши хотели. Стотици туристи, сред които и много българи, бяха евакуирани с лодки и автобуси, но ситуацията вече се нормализира

,

Пожар бушува в Слънчев бряг, евакуираха хора от палатки

България Преди 14 часа

Огънят е обхванал сухи треви и храсти в близост до жилищни комплекси и складове, а силен вятър затруднява гасенето. Четири противопожарни автомобила борят пламъците. По първоначална информация пожарът е тръгнал от самонастанили се с палатки

Трагедия на пътя: Жена загина при катастрофа с мотор край Ново село

Трагедия на пътя: Жена загина при катастрофа с мотор край Ново село

България Преди 15 часа

Мотоциклет излезе от пътното платно и се блъсна в бетонно съоръжение край с. Ново село. Пристигналият медицински екип само констатира смъртта на 57-годишната пътничка. Пробата за алкохол на водача е отрицателна, води се разследване

,

Воден смерч се изви над Черно море

Свят Преди 15 часа

Внушителна фуния се образува недалеч от брега край град Тиреболу, докато районът бе връхлетен от проливни дъждове и свлачища. Стихията се разсея над водата, а властите в Турция издадоха предупреждение за опасни валежи в 11 окръга

,

Русия иска обяснение от САЩ и Турция заради оръжейна сделка за Украйна

Свят Преди 15 часа

Мария Захарова заяви, че евентуално прехвърляне на американски ракети ATACMS и касетъчни боеприпаси от Турция на Украйна ще нанесе сериозна вреда на отношенията. Москва настоява за официални обяснения от Вашингтон и Анкара за сделката

,

Край на вековна традиция: Лихтенщайн въведе равенство при наследяването на трона

Свят Преди 16 часа

На националния си празник княжеският двор обяви преминаване към абсолютно първородство. Отсега нататък първородното дете, независимо от пола му, ще става престолонаследник. Регентът принц Алоис определи реформата като стъпка към модерното бъдеще.

.

Летището в Катания възобновява полетите след понижаване на нивото на тревога за Етна

Свят Преди 16 часа

Пепелта от изригванията на Етна принуди летището да отмени или пренасочи стотици полети

„Хизбула“ заплаши Израел с отмъщение след кървавите удари в Южен Ливан

„Хизбула“ заплаши Израел с отмъщение след кървавите удари в Южен Ливан

Свят Преди 16 часа

Проиранската групировка категорично осъди последните атаки в Южен Ливан и призова правителството в Бейрут незабавно да прекрати „унизителните“ преговори с Тел Авив. От организацията бяха категорични, че няма да позволят подобни действия