МВнР: България и САЩ установяват засилено партньорство в граничната сигурност
Източник: МВнР

П осланикът на САЩ Кенет Мертен поздрави България по случай успешното завършване на процеса на пълна интеграция на в Шенгенското пространство. Това се случи по време на среща между него и външния министър Иван Кондов в МВнР. Посланикът връчи подаръци от селцето Шенген в Люксембург, съобщиха от ресорното ведомство, съобщи NOVA.

Министърът благодари за поздравленията и използва повода, за да връчи на американския посланик дипломатическа нота, с която се уведомява, че българското правителство е одобрило установяването на Засилено партньорство в областта на  граничната сигурност между България и САЩ. С този акт страната ни изпълнява едно от най-важните технически условия за включване в Програмата за безвизово пътуване на Щатите и завършва всички действия по създаване на необходимата правна рамка за бъдещото включване в нея, уточняват от МВнР.

От министерството подчертават, че установяването на Засилено партньорство в областта на граничната сигурност между България и САЩ се случва дни, след като Държавният департамент на САЩ публикува данните за финансовата 2024 г., според които процентът на отказаните на българи туристически визи през годината е само 6,02% в сравнение с 2023 г., когато е бил 11,61%. Отчита се, че това е най-ниското ниво за последните 18 години и заедно със Засиленото партньорство представляват сериозно постижение за България и важен показател за напредъка в работата на българските институции за покриване на критериите за включване в Програмата за безвизови пътувания на САЩ.

В този процес е необходимо да бъдат покрити още няколко технически критерия, един от които е процентът на отказаните на българи туристически визи през 2025 г. да падне под 3%. Информационно-обучителна кампания, която МВнР стартира на 15 декември ще бъде едно съвместно усилие от страна на институциите и на обществото, което е необходимо да бъде направено, за да може страната ни да изпълни и този критерий и да бъде постигнат още един важен външнополитически приоритет - България да бъде включена възможно най-скоро в Програмата за безвизово пътуване на САЩ.

Кампанията на МВнР ще продължи три месеца в традиционните медии и с широко присъствие в социалните мрежи. В нея ще се включат и редица познати и обичани лица, които ще ангажират вниманието на аудиторията и ще предоставят полезни съвети, свързани с процеса на кандидатстване за виза за Щатите, обясняват от МВнР. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ГКПП „Илинден - Ексохи“

Хаос по границата с Гърция - кои пунктове са затворени и кои работят

България Преди 6 минути

Ще има затруднения при преминаването на леки и тежкотоварни автомобили през всички гранични контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) и в двете посоки на границата с Гърция

,

Почина бившият премиер на Бангладеш Халеда Зия

Свят Преди 9 минути

Зия стана първият премиер на страната си и изкара два мандата на поста от 1991 до 1996 г. и след това от 2001 до 2006 година

,

Новогодишно меню: 5 съвета за избягване на преяждане

Любопитно Преди 1 час

Празниците не са причина да изпитвате издръжливостта на стомаха си

Зеленски: Украйна се нуждае от подкрепата на САЩ и не вярва на Путин

Зеленски: Украйна се нуждае от подкрепата на САЩ и не вярва на Путин

Свят Преди 1 час

Той разкри, че среща с президента Доналд Тръмп е била продуктивна

.

Въпроси и отговори за еврото: Как ще разбера каква е промяната в цените?

България Преди 1 час

Периодът на двойно обозначаване започна на 8 август 2025 г. и ще приключи на 8 август 2026 г.

Студ обхваща страната преди Нова година, жълт код за силен вятър днес

Студ обхваща страната преди Нова година, жълт код за силен вятър днес

България Преди 2 часа

Минималните температури ще бъдат предимно между минус 5° и 0°, а максималните – между 5° и 10°

Тръмп се срещна с Нетаняху и заплаши Иран с нови удари

Тръмп се срещна с Нетаняху и заплаши Иран с нови удари

Свят Преди 9 часа

Тръмп: Поговорихме си около пет минути и за това време вече решихме три от въпросите

САЩ удариха пристанище във Венецуела, обяви Тръмп

САЩ удариха пристанище във Венецуела, обяви Тръмп

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Имаше голяма експлозия в района на дока

Тежка катастрофа с две жертви затвори пътя към Прохода на Републиката

Тежка катастрофа с две жертви затвори пътя към Прохода на Републиката

България Преди 11 часа

Леките автомобили се пренасочват през град Дебелец

Въоръжен грабеж в магазин в София

Въоръжен грабеж в магазин в София

България Преди 12 часа

Заподозреният е избягал в неизвестна посока

Протести в София и Бургас в защита на лева

Протести в София и Бургас в защита на лева

България Преди 13 часа

Противници на еврото се организираха в социалните мрежи

Путин ядоса Тръмп, каза му за украинската атака

Путин ядоса Тръмп, каза му за украинската атака

Свят Преди 13 часа

Ушаков: Позицията на Русия ще бъде преразгледана по редица договорености

Русия: Украйна опита да убие Путин

Русия: Украйна опита да убие Путин

Свят Преди 15 часа

Зеленски отрече твърденията, наричайки ги "лъжи"

Протест и контрапротест пред общината в Минерални бани

Протест и контрапротест пред общината в Минерални бани

България Преди 15 часа

Общинският съвет гласува увеличение на такса "Битови отпадъци" за 2026 г.

Бриджит Бардо

Разкриха къде ще погребат Бриджит Бардо, няма да зачетат волята ѝ

Свят Преди 15 часа

Френската филмова икона е починала в присъствието на четвъртия си съпруг Бернар д’Ормал. „Тя прошепна дума на любов към него… и си отиде“, каза представител на нейната фондация за защита на животните