Мисията на Международния валутен фонд у нас (МВФ) не препоръчва увеличаване на заплати и пенсии.
От фонда смятат също, че засега не трябва да бъде намалявана ставката по ДДС, тъй като бюджетът разчита много на този източник на приходи, а освен това намаляването на данъци трябва да се компенсира с намаляване на разходи.
Удържането на ръста на заплатите в публичния сектор ще доведе не само до ограничаване на разходите, но и ще спомогне за ограничаване на ръста на заплатите в цялата икономика и за увеличаване на конкурентоспособността, смята мисията на МВФ.
Според експертите комбинацията от големи повишения на пенсиите и по-ниски ставки на социалноосигурителните вноски в миналото са разширили дисбаланса между пенсионните вноски и разходи.
За осигуряване на устойчивостта на социалноосигурителните системи сега са необходими спешни реформи, съветват специалистите.
От фонда смятат също, че трябва да има комплексна здравна реформа за подобряване ефективността и качеството в системата на здравеопазването.
Бизнес климатът пък може да бъде подобрен със съкращаване на бюрокрацията и с решителна борба срещу големия дял на сивата икономика и корупцията.
Реалният БВП на България ще се повиши с 0,2% през 2010 г.,
прогнозира ръководителят на мисията на МВФ Бас Бакер на пресконференция.
Дефицитът по текущата сметка ще се свие от 8,5% от БВП за 2009 г. до 5,5% от БВП за 2010 г., а инфлацията се очаква да остане на нивото от около 2,2%, предвиждат от МВФ.
Постигането на заложената от правителството цел от 0,7% дефицит от БВП за 2010 г. ще бъде истинско предизвикателство, отбеляза Бакер. Прогнозите за приходите изглеждат оптимистични, особено предвид по-ниското им изпълнение през втората половина на 2009 г., добави той.
Повишаването на акцизите, поредицата от реформи, целящи по-добро спазване на данъчното законодателство са важни за предотвратяване на допълнително влошаване на данъчните приходи, но може да не са достатъчни за компенсиране на влошените постъпления в бюджета, смятат от фонда.
МВФ прогнозира 1,8% касов дефицит за 2010 г.
За да се избегне рискът от дори по-голям бюджетен дефицит, от ключово значение е предвидените лимити за разходите да се спазват строго.
Фискалната дисциплина ще остане важна опора за макроикономическата стабилност, посочи ръководителят на мисията на МВФ за България.
За 2011 г. и след това постигането на реално нарастване на разходите, съобразено с потенциалния растеж на БВП, би направило по-предсказуеми публичните финанси, смятат от МВФ. Мисията на
МВФ потвърждава прогнозата на правителството за икономическия растеж
на България, заяви на пресконференция вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Ние прогнозирахме растеж от 0,3%, а от МВФ прогнозират 0,2% ръст на БВП, отбеляза той.
Дянков заяви, че разминаването между прогнозата на предишното правителство за икономическия растеж на страната през 2009 г. и реалният растеж са били много големи - предишното правителство е прогнозирало ръст от 4,5% за 2009 г., а е налице спад от 5,1%.
Страната ни може да си позволи бюджетен дефицит от 1,8% от БВП за тази година и в рамките на този дефицит държавата ще се разплаща с бизнеса по стари задължения, каза министърът.
Радваме се, че МВФ прогнозира ръст, сходен с нашата прогноза, добави Дянков. Той посочи, че прогнозата за ръста на инфлацията от 2,2% за 2010 г. също съвпада.
Ако дефицитът отиде над 2,5%, ще бъде голям риск за страната
и ние стриктно спазваме това, което ни казват, коментира министър-председателят Бойко Борисов.
Популизмът "харчете, защото днес се живее, а утрешните поколения да правят каквото знаят" при нашетоправителство няма да се случи, добави премиерът.
Според него дефицитът трябва да бъде до 1,8% или малко над това равнище.
Съобразяваме се с препоръките на МВФ, защото България е член на европейското семейство и искаме там да бъдем образец, стига сме били сочени с пръст за най-корумпирани, добави Борисов.
Не коментирам банковата система, посочи премиерът, запитан дали кризата в Гърция ще се отрази на нашата страна.
Предприели сме мерки, намесата на Франция и на Германия за мен е гарант, че няма да се допусне срив на банковата система, отбеляза Борисов.
От последното интервю на германския канцлер Ангела Меркел за телевизия "А Ер Де" обаче става ясно, че тя е по-скоро против оказването на финансова помощ на Гърция.
Имаме договор, чиито правила изключват възможността страните да си оказват финансова подкрепа една на друга, казва тя пред телевизията.
Финансовият министър заяви, че е поискал допълнителна техническа помощ от европейските финансови институции, за да се установи
дали има изтичане на средства към Гърция от гръцките банки, опериращи у нас
До три седмици трябва да получа такова уверение, или ще продължа още повече да се притеснявам, каза Дянков.
Гръцките банки са около 30% от банковата система на България, а като предоставяне на кредити - около 20% от пазара, посочи той.
По отношение на депозитния пазар гръцките банки имат една трета, добави още Дянков.
БНБ може да направи така, че тези депозити, които са в гръцки банки, да останат в
България, заяви вицепремиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!