"Митичният архив на Петьо Еврото": Митов разпореди проверка в РУП - Велинград
Източник: БТА

Щ е бъде извършена комплексна проверка в районното управление във Велинград. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов по време на изслушването му в Народното събрание относно "действията на Министерството на вътрешните работи (МВР) във връзка със сигнал за видеофайлове от архива на Петьо Еврото и данни за твърдени престъпления, извършени от висши полицейски служители на територията на Велинград с цел прикриване на вече извършени престъпления от трети лица".

Случаят е от 2016 г.

Ако се открият данни за извършено престъпление или се установят административни нарушения, ще бъде преценено какви действия да предприеме ръководството на МВР.

"Навремето не са били открити данни за извършено престъпление, такава е оценката и на двете прокуратури, но действия, които накърняват образа на МВР и не пораждат доверие в системата, разбира се, трябва да бъдат установени и на базата на установеното да се предприемат съответните дисциплинарни или други действия", коментира министърът.

"Във връзка с разпространените в публичното пространство видеофайлове, за които се твърди, че са част от т.нар. архив на Петьо Еврото, Ви информирам, че същите са известни на дирекция „Инспекторат“ в МВР", отбеляза Митов.

Заснетите действия на полицейските служители от районното управление във Велинград са били предмет на проверка от страна на дирекция „Вътрешна сигурност“, започнала след жалба, подадена на 28 ноември 2016 г., от местна гражданка за извършена от дома ѝ кражба на ловни трофеи – еленови рога и свински бивни. Лицето се жалва от бездействие на полицейски служител, след като самата тя през 2018 г. разпознава инкриминираните еленови рога в ресторант и подава сигнал на 112. Рогата са възстановени на жалбоподателката, която има претенции към съответния полицейски служител за бездействие по разследване на случай и залавянето на извършителя, обясни министърът.

"По случая започва работа на комисия от Областната дирекция на МВР в Пазарджик и паралелно се провеждат оперативно издирвателно мероприятия. С постановление от 16 март 2020 г. на наблюдаващия прокурор наказателното производство е прекратено, защото деянието не съставлява престъпление", обясни още Митов.

На 30 август 2024 г. с министерска заповед е разпоредено да се извърши проверка в дирекция „Вътрешна сигурност“. Задачата е да се провери неправомерно използване на резултати от секретни материали от ръководен служител на дирекция „Вътрешна сигурност“, придобити в хода на предприетите действия след подадената жалба за откраднатите еленови рога и свински бивни, каза Даниел Митов.

"Така изложената хронология поставя под сериозно съмнение наличието на някакъв митичен архив на Петьо Еврото. Не без основание, цитираната информация по този казус предполага, че различни материали, които не са били оценени като достатъчни веществени доказателства за повдигане на обвинение, се разпространяват в публичното пространство като част от споменатия митичен архив", добави още вътрешният министър.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 5 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 7 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 9 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 10 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 11 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 11 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 12 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 12 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 12 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 12 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 12 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 13 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 13 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 13 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 13 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала