"Изпокараме ли се, никой няма да спечели от това. Отчитаме изключително деликатната ситуация на премиера. ГЕРБ нямат мнозинство, заобиколени са от полусъюзници, които мислят само как да седнат на мястото на сегашните политици. Аз не бих заложил за нищо на света на Костов", заявява Тренчев.
И добавя: "Той злорадства от грешките на правителството. Не може да прикрие задоволството си, когато някой от министрите сгреши. За него всеки неуспех на другия, а той мрази всички, е личен успех", е преценката на синдикалния лидер за бившия премиер.
"По-вероятна е нова, не толкова остра криза, отколкото минимален растеж", прогнозира в интервю за "Дневник" председателят на ДСБ Иван Костов. Според него е нормално, че финансовият и икономическите министри да прогнозират икономически растеж. Така говорят всички управляващи.
Но т.нар. колегия - наблюдатели, икономисти, макроикономисти, са се откъснали много далеч от икономиката на фирмите. Костов смята, че приходите в бюджета ще бъдат по-малко от миналогодишните.
Спадът на икономическата активност вероятно продължава. Приемливо е да има дефицит през първото тримесечие, само ако бъде компенсиран в следващите месеци. В противен случай дефицитът може да стане неуправляем, предупреждава Костов.
"Заменките са престъпление, а не държавна помощ", обяснява в интервю за "Телеграф" министърът на земеделието Мирослав Найденов
"Ще защитаваме тезата, че това е престъпление и на длъжностните лица, които са го извършили, ще бъде потърсена наказателна отговорност. Като цяло обаче това не е политика на държавата, целяща да облагодетелства някого, защото нерегламентираната държавна помощ означава, че държавата целенасочено е създала условия за облагодетелстване на определени субекти, и то селективно.
За държавна помощ би се смятало действие, което цели да подпомогне примерно определен бранш. Аз не смятам, че тези, които са се възползвали, представляват някакъв бранш", е позицията на Найденов.
"Или ГЕРБ ще отмени заменките, или те него", е заглавието на анализ в "24 часа". От заменките на гори и земи няма спасение, пише авторът. Колкото и да го увърта, ГЕРБ ще трябва да направи нещо повече от мораториум. Иначе скоропостижно ще слезе от сцената, а Бойко Борисов ще трябва безславно да се сбогува с така обещаващата политическа кариера.
Няма съмнение, че днес това е най-болната тема в политиката и не може да се заобиколи по три принципно нови причини. Първо, последните избори създадоха конкретни очаквания, че държавата ще си върне откраднатите земи.
Второ, към натиска отдолу се добави и натиск отгоре и отвън. Европейският съюз вече ни заплаши с глоби. Трето, в последните две-три години възникнаха автентични неправителствени организации. Те са твърди в убежденията си и стават все по-силни.
"Бившето правителство крило писма за горските заменки", така "Труд" потвърждава новина от миналата седмица.
Скандалът с вероятността България да бъде глобена с над 55 млн. евро глоба заради горските заменки е от две години, а сега влиза в нова фаза. Става дума за укрити писма от активна кореспонденция между Европейската комисия, Министерството на финансите и бившата Държавна агенция по горите по време на правителството на тройната коалиция.
За заменките по времето на кабинета "Станишев" са изпратени два сигнала до ЕК от 16 неправителствени организации.
"Преса за бандитите, да не станат нагли", е озаглавено интервюто в "Стандарт" с главния секретар на МВР Калин Георгиев.
По думите му "невъзможно е с чиновнически подход и с просто "ходене на работа" от 8 до 5 да бъдем успешни. Срещу нас стои силно мотивирано противодействие от страна на престъпния свят. И както те знаят, че за тях всяка грешка е фатална, това трябва да осъзнаем и ние. Няма малки проблеми, има свършена и несвършена работа, успех или неуспех. Последното е немислимо за нас", категоричен е Георгиев.
"Обръчът около "Наглите" отслабва", твърди "Сега". Близо месец и половина след шумните арести на сочената от МВР и прокуратурата като група за отвличания "Наглите", вместо случаят да се изяснява, неизвестните се увеличават. И усещането е, че обръчът, стегнал страховитата банда, започва да се разхлабва.
Прокуратурата не намира отговори на все повече въпроси, а съдът се разколебава в доказателствата. Затова и е трудно да се прогнозира дали тези гръмки акции ще приключат с осъдителни присъди. Още повече че всички заседания на съда по случая са при закрити врати и много трудно може да се прецени обективно доколко солидни са доказателствата на прокуратурата.
"Сините имат къса памет за военния закон", коментира "Труд". Повод е изказването на лидера на СДС Мартин Димитров за ветото на президента Георги Първанов върху военния закон. Всъщност казусът е на кого да бъде подчинен военен щеф - на министъра или на президента.
До 2000 г. такъв текст в закона няма. По това време президент е Петър Стоянов и управлява СДС. Неговият кабинет внася поправката в парламента. През 2000 г. премиер и лидер на сините е Иван Костов.
Затова днешният шеф на СДС да попита тогавашния защо е вкарал в закона въпросното изискване, което сега пали искрите в парламента. Така може да си помислим, че се прилага принципът онзи президент беше наш, този не е и не му се полага такава "екстра".
"Цветанов по петите на президента, седем министри бележат спад", сочи национално представително изследване на агенция "Медиана" по поръчка на "Труд".
Случаят "Желева" и последвалите рокади в правителството са се отразили върху рейтинга за януари. Отчетливо доказателство е резкият скок в одобрението към Николай Младенов - 10%. Така е, защото след Румяна Желева доскорошният военен министър бе посрещнат на новото си работно място - МВнР, с огромни надежди.
Отчита се спад в рейтинга на премиера Бойко Борисов от 66 на 62%. Голямата изненада поднася Цветан Цветанов, който с 51% одобрение настига президента Георги Първанов, който е втори с 53%.
"Ще се кандидатирам за лидер на БСП", обявява от страниците на "24 часа" Георги Кадиев, член на ръководството на БСП.
Той посочва, че за 6 месеца управление на ГЕРБ със слабо качество, не се усеща настроенията да се обръщат обратно към БСП. Дори напротив, ако се стигне до срив в икономиката и БСП не покаже адекватност, нищо чудно големият печеливш да се окаже Иван Костов.
Ако БСП е разединена в мнението си има ли промяна или подмяна на промяната, това може да се изчисти само на конгрес до края на тази година.
За да може евентуално ново ръководство да има време за промени до местните избори през 2011-а.
"Ако сега има нов конгрес и на него се провежда избор за председател, ще се кандидатирам. И ако успея, няма да е дворцов преврат, няма да е заради апарата, а въпреки него", заявява Кадиев.
"Генерал Красимир Петров оглави алианс за сигурност", съобщава "Труд". Четиридесет бивши полицаи и експерти в областта на сигурността, европейското и международното право учредиха в събота НПО "Алианс за сигурна България".
Идеята на сдружението е да се ползват опита и контактите на бившите кадри на службите за изработване на експертни оценки, които да са в помощ на действащите институции. Ще се дават предложения и за промени в законодателството.
"Ще губим още пари от еврофондовете", прогнозира "Труд". Под заплаха е усвояването на 203 млн. евро по оперативна програма "Транспорт", както и на пари от програма "Околна среда".
Това се посочва в годишния доклад за усвояване на евросредствата на парламентарната Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. В документа се констатира, че най-осезаемо е забавянето на програмата в пътния сектор, за който са отделени близо 1 млрд. евро.
Съществува реална опасност през 2011 г. поради неусвояване автоматично да бъдат освободени средства от бюджета. По оперативна програма "Околна среда" не е започнало изграждането на нито едно от 23-те регионални депа за отпадъци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!