"Сова Харис" по поръчка на в. "Преса": БСП - 20,9%, ГЕРБ -  17,9%
Български вестници   
Източник: Vesti.bg

Ако изборите бяха днес, БСП ще получи подкрепата на 20,9 на сто от избирателите, а ГЕРБ - на 17,9%, сочат данните от изследване на агенция "Сова Харис", публикувано във в. "Преса". ДПС ще получи подкрепата на 6,2% от избирателите, а НФСБ - на 2,3. „Атака" ще получи около 2,1%, а ДСБ - 1,3%. "Трябва да отбележим, че одобрението за БСП превишава с няколко процента това за ГЕРБ, което означава, че столетницата има значително по-голям резерв. Засега подкрепата за ДПС стои на своето обичайно ниво, а националистите разпределят влиянието си между няколко формации", се казва в анализ на социолога Васил Тончев.

Според изследването най-одобрявани в правителството били Пламен Орешарски, Цветлин Йовчев, и Кристиян Вигенин.

Според "Сова Харис" 22% одобряват създаването на Реформаторския блок, а над 20% - движението" България без цензура" на бившия телевизионен водещ Бареков.

Икономическият министър вижда проблем с изчезнали 390 млн. лв. в енергетиката и прокуратурата ще проверява дали Електроенергийният системен оператор (ЕСО) е купувал студен резерв неправомерно през 2012 г., пише "Капитал дейли".

Това стана ясно, след като министърът Драгомир Стойнев съобщи по ТВ7, че в понеделник ще внесе сигнала за това в прокуратурата. Стойнев заяви още, че от министерството вече са подали други три сигнала за общо 160 млн. лв. за източване на българската енергетика. От финансовия отчет на ЕСО се вижда, че въпросните 230 млн. лв. всъщност са цялата сума, която системният оператор е похарчил за студен резерв през 2012 г. Това на практика означава, че ще бъде проверявани не договори с конкретни производители, а цялостният механизъм, по който е работено.

Енергийният министър от правителството на ГЕРБ Делян Добрев обяви, че въпросните 230 млн. лева, за които говори Стойнев, всъщност са 236 млн. лева и не са за 2012, а за 2013 г. "Тези пари не касаят "студения резерв", а касаят т.нар. разполагаемост по дългосрочните договори за двете централи "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3", които не сме подписвали ние." Според Добрев разполагаемостта се плаща от момента, в който са заработили двете централи, т.е. отпреди управлението на ГЕРБ, и не може да се търси отговорност от тях.

В друга публикация същият вестник информира за група архитекти, които се обявяват срещу Столичната община заради проекта за реконструкция на Лъвов мост. Смятат, че мащабният проект за изграждане на кръгово кръстовище на три етажа ще обезличи историческата среда там.

Идеята за транспортния възел е от 2009 г. (тогава е възложен проект за изработка), но сега, седмици преди началото на строителството, архитекти и неправителствени организации дори се заканват да поискат оставката на кмета Йорданка Фандъкова и да сезират прокуратурата.

"Сега" пише, че предприемчиви българи са започнали засега успешна търговия с адреси, които предлагат за регистрация на нелегални имигранти. Схемата е засечена от службите за сигурност. На бежанците се предлагали адреси, на които срещу заплащане се регистрират, и така могат да напуснат центровете за временно настаняване на Държавната агенция за бежанците. Според законодателството само при посочване на постоянен адрес на местоживеене имигрантите могат да напуснат центровете, в които стоят с месеци. Именно продължителният престой ги принуждава да прибегнат към платения адрес.

Те обаче не били наясно, че след като веднъж напуснат центъра за бежанци, нямат право да се върнат там, както и да получават по 65 лв. на месец и обучение. Така в крайна сметка те се оказват на улицата.

Също "Сега" пише, че прокуратурата три години мотае дело, свързано с Венета Марковска. Времето не е стигнало на прокуратурата да приключи разследване за търговия с влияние и подкуп, образувано по сигнал срещу бившия зам.-председател на Върховния административен съд и неуспял конституционен съдия Венета Марковска. Съществуването на делото бе огласено на 15 ноември м.г. Това допринесе за решението на президента Росен Плевнелиев и тогавашния шеф на КС Евгени Танчев да осуетят клетвата на Марковска като член на съда.

"Сигналът съдържа данни за корупционно поведение и превишаване на права от Георги Георгиев, който е в близки отношения с г-жа Марковски", обясни в деня на провалената клетва прокурор Стелиана Кожухарова. Според сигнала престъпленията са станали в периода 2005-2010 г.

"Разследването ще приключи, когато се съберат всички доказателства. Няма нещо, което можем да съобщим на медиите", казал говорителят на главния прокурор пред "Сега". При това отговорът дойде след 3-седмично очакване. Преди време от прокуратурата казаха, че делото е секретно.

Според публикация в "Монитор" хазяи около метрото надуват цените и до месец успяват да намерят желаещи.

"Капитал дейли" изчислява, че земята в България е поскъпнала с 250% за 12 години. Най-голям ръст в цените е достигнат в първите три години след присъединяването към ЕС.

В интервю за "Труд" здравният министър Таня Андреева констатира, че над една трета от линейките са за смяна.

В "24 часа" социалният министър Хасан Адемов обявява, че ще предложи механизъм за автоматично увеличение на възрастта за пенсиониране. Той вече бил обсъден в консултативния съвет за реформа на осигурителната система, ще се търси съгласие и със социалните партньори и партиите.

Възрастта за пенсиониране ще се увеличава спрямо очакваната продължителност на живота на базата на данни от НСИ и други разчети. “Ако през 2012 -2014 г. продължителността на живота е нараснала с 6 месеца, то през 2015-2017 г. възрастта за пенсиониране ще се качва с по 2 месеца на година”, даде пример министърът.

В интервю за "Стандарт" вицепрезидентът Маргарита Попова разсейва слуховете и заявява: С президента оставаме тандем. "Излагам пред президента позиции, а решенията за конкретни действия са негови. Това е неговата власт. Опити за спекулации на искрено споделени от мен граждански и политически позиции, по който и да е въпрос и от когото и да било, не приемам. Позициите ми са последователни и са насочени и към днешния, и към утрешния ден. Споделям ги с гражданите, защото съм убедена, че за тях е важно да знаят как функционира реалната власт, включително и в Президентството. Искам те да знаят, че институцията не е абстрактна сграда. И наред с всичко друго трябва да е в състояние да предоставя на гражданите познания за своята същност, за да внушава уважение към закона в условия на силни обществени страсти и вълнения, да излъчва мъдрост и респект", заявява Маргарита Попова.

На въпроса дали трябва да има предсрочни избори и при какви условия, вицепрезидентът Попова казва: "Президентството не решава кога да има избори. Това решават българските граждани, правителството и парламентът в неговата цялост. Нашата функция е друга. Още по-рано изразих мнение, че би било добре политическият ни, управленски и парламентарен елит да намерят съгласие в Народното събрание за бъдещето на страната ни, както и да подпишат споразумение по считани за важни от тях и от българските граждани въпроси.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

България Преди 56 минути

Конкурсът преминава във следваща фаза - оценка на кандидатурите

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

България Преди 2 часа

По време на съдебното заседание стана известно, че на надуваемия атракцион първоначално са се качили петима израелски туристи

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Свят Преди 2 часа

Голът на нападателя вдъхновил бащата Бярте да преосмисли избора на име за дъщеря си

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Свят Преди 2 часа

Днес Бави се намира на 1223 км източно от Гуам

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Парите ни Преди 2 часа

Над половината продавачи вече правят компромис с цената, но най-често в рамките на 2 до 10%

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Свят Преди 3 часа

Тайландската гражданка също е арестувана

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

Любопитно Преди 3 часа

Холивудската звезда взриви американския ефир в шоуто „Live with Kelly and Mark“, разказвайки с вълнение за почивката си на къмпинг с каравана буквално на плажа и за кристално чистата и топла вода на родното Черноморие

<p>Абсурдните стоки, които донесоха милиарди на Тръмп</p>

Часовници от ареста, златни парфюми и Библии: Абсурдните стоки, които донесоха милиарди на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Официалните финансови отчети на Доналд Тръмп за 2025 г. разкриват невиждани приходи от 2,2 милиарда долара. От криптовалути до уникални часовници с парчета от костюма му от ареста през 2023 г. – американският президент доказа своята търговска мощ

Недостигът на кадри остава голям проблем за пазара на труда

Недостигът на кадри остава голям проблем за пазара на труда

България Преди 4 часа

Агенцията по заетостта отчита натиск от демографските процеси, регионалните различия и промените в икономиката

„Сянката на Китай“ в „Темата на NOVA”

„Сянката на Китай“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 4 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Нови атаки между Русия и Украйна взеха жертви от двете страни

Нови атаки между Русия и Украйна взеха жертви от двете страни

Свят Преди 4 часа

Сред жертвите в Сумска област е двегодишно дете, а Русия съобщава за петима загинали при украински атаки

Горски пожар избухна в Португалия, има ранени

Горски пожар избухна в Португалия, има ранени

Свят Преди 5 часа

Над 900 пожарникари бяха мобилизирани тази сутрин за гасенето на пожара

Разкриха самоличността на заподозряната за атентата в Монако, Интерпол я издирва

Разкриха самоличността на заподозряната за атентата в Монако, Интерпол я издирва

Свят Преди 5 часа

Разследващите идентифицираха 39-годишната украинка Анастасия Березовска; състоянието на ранената партньорка на бизнесмена остава критично