"Сега": Разделното събиране на боклука - задължително от 2014 г.
"Сега": Разделното събиране на боклука - задължително от 2014 г.   
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

Разделното събиране на боклука става задължително от 2014 г., информира "Сега". Гражданите ще могат да се отърват от ненужните си вещи - тенджери, хартия, стъкло, мебели, стари електроуреди, само на определени за това места и без заплащане.

Това предвижда новият Закон за управление на отпадъците, приет на първо четене от парламента. В него са предвидени и сериозни санкции за онези, които дръзнат да изхвърлят боклука неправилно.

От 300 до 1000 лв. глоба грозят всеки, който изоставя отпадъците си извън кофите, не слага опаковките със знак за рециклиране в съответните контейнери или ги смесва с остатъци от храни.

Водещата новина за "24 часа" е с акцент здраве: Не лекарите, а пациентите да имат ограничения на колко и какви прегледи да ходят според вида на осигуровката си.

Така както частните дружества определят дали услугата, която може да се ползва, е за 100, или за 200 лева. Пакетът на държавната каса трябва да покрива минималните нужди на пациента.

Това предлага Георги Ставракев, зам.-председател на Българския лекарски съюз. Сега у нас е обратното и това води до недостатъчно доказани диагнози.

Лекарите са се превърнали в счетоводители, първо мислят за сметки, после за пациенти.

До ин витро трябва да се прибягва, след като са изчерпани всички други терапевтични възможности, заявява доц. Павлета Табакова, цитирана от "Монитор".

Специалистът поиска създаването на центрове по репродуктивно здраве във всички областни болници, които да филтрират пациентите.

В МВР и МО вече бързат да се пенсионират, пише "Сега". Факторите тук са два - увеличението на стажа с 2 години за униформените и намаляването на обезщетението при пенсиониране от 20 заплати за цивилните служители.

В интервю за "Българска армия" Доброслав Димитров, председател на Комисията по външна политика и отбрана в НС, подчертава: "Относно ранното пенсиониране - добре е да не се слагат всички под общ знаменател, при военните има изключително специфични натоварвания, които няма как дори да бъдат възстановени и компенсирани.

Просто във времето в графата за ранно пенсиониране са попаднали едни професии, на които не им е там мястото и нямат нужда от такива привилегии.

Но там има и такива, които са от голямо значение за държавата и трябва да се подходи с отговорност, когато се обсъждат детайлите във всички промени."

След като блокирането на граничните пунктове не даде резултат, зърнопроизводителите насочиха машините си към София, допълва "Сега". Снощи камиони, трактори и комбайни изчакваха на различни места пред столицата решението на общината кога ще им позволи да протестират. Първоначално организаторите поискаха да вкарат 1000 машини в София, но кметството ги уговори да ги намалят на 170.

На осмия ден от стачката на железничарите и втория от преговорите ръководството на БДЖ и синдикатите се договориха само по маловажните въпроси, но не и по основните искания, коментира "Сега".

Затова и стачката, и преговорите продължават днес. Няма съгласие по най-спорния момент в преговорите - ръководството на БДЖ да не може да уволнява служители без съгласието на синдикалния орган в съответното предприятие.

В интервю за "Монитор" Владимир Владимиров, председател на съвета на директорите на БДЖ, коментира горещите въпроси. Според него холдингът не загива, а се готви за сериозни, изключително необходими и единствено правилни и спасителни за компанията реформи.

Няма друг начин да продължи живота си предприятие, което е във фалит, освен да премине към пазарните механизми на работа, аргументира се Владимиров.

На преговорите ръководството на БДЖ не подписа колективния трудов договор със синдикатите, защото "исканията на синдикатите означават те да ръководят БДЖ."

Владимиров призовава за дискусия: "Досега нито веднъж не сме видели синдикално искане за подобряване условията на труд на кантонери например или за поставяне на стъкла в някое депо или за съдействие някаква дейност да бъде оптимизирана.

Никога! Когато се обърнахме към тях за съдействие да бъдат спрени кражбите вътре в компанията и източването на горива, те дори не се появиха, а изпратиха декларация, че осъждат подобни действия."

На първа страница "Класа" цитира изказване на Дянков:

"Канят България да се присъедини към финансовите отличници в елитния валутен Шенген. За да сме между осемте водещи държави, трябва да стартираме пенсионната реформа, е условието на Брюксел.

Имаме решимост да бъдем сред първите и да направим това, заради което други български правителства страдаха през годините. Ние сме една от малкото държави, които от първия ден можем да влезем във фискалния съюз между Германия, Франция, Люксембург, Холандия, Финландия, Естония и Швеция."

"Симеон Дянков следва един много опасен за българската икономика принцип. А той е - където има свободни пари, те трябва да бъдат прибрани", заявява пред "Дума" депутатът от ДПС Алиосман Имамов.

По думите му финансовият министър Дянков изкуствено поддържа необходимото ниво на дефицит в бюджета и осигурява онези показатели, които ги е заложил като план в самия документ, в самия бюджет.

"Аз смятам, че той също не вярва, че стъпката с увеличаване на възрастта за пенсиониране, която има много силен социален, но негативен ефект, ще му реши проблемите с дефицита в бюджета.

В дефицита говорим за милиарди, а при пенсионирането става въпрос за няколко милиона.

По-скоро за мен управляващите се мъчат да отговорят на обвиненията, които все по-настойчиво се чуват от обществото, че не правят реформи", категоричен е Имамов.

Според друга статия в "Класа" икономиката ни е пред риск, ако не се запази износът. Това сочи анализ на компанията LLP Dynamics.

Спасението от кризата ще дойде от изток, посочва в интервю за "Стандарт" Цветан Василев, който бе удостоен с приза "Мистър Икономика".

В отговор на въпрос той споделя своите очаквания за 2012 г.:

"Ситуацията е крайно неблагоприятна навсякъде по света. И това неминуемо ще се отрази и в България. В общи линии ще трябва да се справяме сами.

Имаме шансове, страната остава сред най-стабилните, поне като бюджетна макрорамка и като степен на задлъжнялост. Държавата може да привлече, макар и не евтин ресурс. Но тя трябва да прецени ефекта на дадено задлъжняване - дали ще донесе повече приходи в бюджета."

Близо 400 оценители от януари догодина ще мерят уменията на някои от ключовите служители във фирми у нас, извежда под глава "Монитор".

Системата за оценяване на компетентността е разработена от Българската стопанска камара по европейски проект и целта й е да направи бизнесът на българските фирми по-ефективен, разясни един от авторите й Томчо Томов.

Идеята не е да се уволняват случайно попадналите на работните си места хора, а да се види какво им липсва, за да им се осигури и необходимото обучение да го наваксат.

Така ще станат по-полезни на фирмата си, но и на себе си, защото ще увеличат професионализма си, коментира Томов.

"Ще търсим посланици и извън министерството", е заглавието над интервю в "Труд" с министъра на външните работи Николай Младенов. По думите му, въпреки че Конституционният съд отмени текста в Закона за дипломатическата служба, който спира дипломати с минало в ДС да представляват България, политиката на ГЕРБ ще остане непроменена.

Ние няма да изпращаме за посланици хора, които са били част от тази система, категоричен е министърът.

"Посланиците ще бъдат номинирани в процедурата, която е направена в българското законодателство в диалог между Министерството на външните работи, Министерския съвет и президента.

Ще се опитам да стъпим върху принципи, за да може ясно да обясним защо определени хора се номинират да бъдат представители на България в определени държави.

Вече казах, че ще искам да бъдат повече жените сред българските посланици. Това е много важно, за да се смени и образът на страната ни и начинът, по който системата работи. Със сигурност ще изберем за посланици хора, които в рамките на министерството са доказали, че могат да работя, имат идеи и могат да развиват и капацитет, и отношение към страните, с които работят.

Ще погледнем много внимателно и извън Министерството на външните работи, за да намерим такива кандидатури, които можем да защитим не само пред президента и Народното събрание, но и пред обществото с категорични мотиви", подчертава Младенов.

Станишев ще продължи да ръководи БСП, прогнозира в интервю за "24 часа" Михаил Миков, зам.-шеф на левите депутати.

По думите на Миков с избора на Станишев за президент на ПЕС се укрепват позициите на БСП в европейското семейство на левицата.

Дъщеря към баща си: Утре ще дойдат пак да ме искат. Само ще кимнеш с глава и ще кажеш "ДА". А не както предния път…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мъж гледал 200 пепелянки във Велико Търново, разследват го

Мъж гледал 200 пепелянки във Велико Търново, разследват го

България Преди 35 минути

Това е защитен вид, а незаконното му отглеждане е престъпление

Снимката е архивна: Издирването на Янек Миланов

Обявиха за мъртъв безследно изчезналия Янек Миланов от Дупница

България Преди 49 минути

Искането до съда бе на брата на Янек Марио Миланов. Янек за последно е видян на 31 юли 2020 г. от съседи в блока, където живее

Кейт Мидълтън сложи най-ценните си пръстени за първата си реч след диагнозата рак

Кейт Мидълтън сложи най-ценните си пръстени за първата си реч след диагнозата рак

Любопитно Преди 1 час

На 18 ноември 43-годишната принцеса на Уелс присъства на Срещата на върха за бъдещата работна сила, организирана от Кралската фондация „Работна група за ранно детство“

Руското дъщерно дружество на ''Лукойл'' във Финландия затваря бензиностанциите си

Руското дъщерно дружество на ''Лукойл'' във Финландия затваря бензиностанциите си

Свят Преди 1 час

"Станциите ще бъдат затваряни поетапно, тъй като запасите от гориво се изчерпват“, се казва в изявление на Teboil

Автомобил буквално се размаза насред София

Автомобил буквално се размаза насред София

България Преди 1 час

Водачът е откаран за преглед в лечебно заведение

Полша арестува заподозрени за взрива по жп линия край Варшава

Полша арестува заподозрени за взрива по жп линия край Варшава

Свят Преди 2 часа

Взривът повреди линията край град Мика, на около 100 км югоизточно от Варшава

„Гръмни ме!“ – записът с версията на подсъдимия за фаталния изстрел срещу Красимира от Бегово прозвуча в съда

„Гръмни ме!“ – записът с версията на подсъдимия за фаталния изстрел срещу Красимира от Бегово прозвуча в съда

България Преди 2 часа

Запис от следствен експеримент, проведен дни след убийството на Красимира Куковска от село Бегово, бе възпроизведен днес в съдебната зала

Критики в Бразилия срещу Мерц заради коментарите му за Белем

Критики в Бразилия срещу Мерц заради коментарите му за Белем

Свят Преди 2 часа

Ларс Клингбайл каза, че думите на Мерц са предизвикали раздразнение и бразилски медии и политици са изразили недоволството си

Силата и стратегията определят първите номинирани в “Игри на волята”

Силата и стратегията определят първите номинирани в “Игри на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Алекс и Калин правят нов опит за преврат при Безименните

Папа Лъв XIV получи необичаен подарък - бира от Чикаго

Папа Лъв XIV получи необичаен подарък - бира от Чикаго

Свят Преди 2 часа

Ватиканът засега не е коментирал дали папата , който е родом от южната част на Чикаго, планира да опита пенливия подарък

Ферибот със 267 души заседна край Южна Корея

Ферибот със 267 души заседна край Южна Корея

Свят Преди 2 часа

Фериботът е пътувал от остров Чеджу към пристанище Мокпо

„Семейство Симпсън“ убиха дългогодишен герой

„Семейство Симпсън“ убиха дългогодишен герой

Свят Преди 2 часа

Това е вторият път, в който героинята умира, но този път смъртта ѝ е потвърдена като окончателна

Всички ще умрем и това е началото на края

Всички ще умрем и това е началото на края

Свят Преди 2 часа

Стюарт Ръсел: Нямаме абсолютно никаква представа как работи и го пускаме на стотици милиони хора

САЩ одобри продажбата на "Пейтриът" оборудване за Украйна за 105 млн.

САЩ одобри продажбата на "Пейтриът" оборудване за Украйна за 105 млн.

Свят Преди 2 часа

Основните изпълнители по договора за продажба ще бъдат „Ар Ти Екс Корп“ и „Локхийд Мартин“

<p>Украинският парламент отстрани&nbsp;правосъдния министър</p>

Украйна отстрани правосъдния министър Галушченко заради корупция

Свят Преди 3 часа

За неговото уволнение гласуваха 323-ма депутати