"Сега": Държавата връща надвзет акциз за коли
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

Държавата ще връща на гражданите 120 млн. лева надвзет акциз за коли, пише на първа страница "Сега".

Всеки, който между 2007 и 2009 г. си е внесъл от държава в ЕС мощен автомобил на старо, ще може да поиска държавата да му възстанови част от платения акциз.

Съдът в Люксембург постанови, че България е нарушила Договора за функциониране на ЕС, като е събирала по-висок акциз за стари коли, отколкото за нови, и определи това като дискриминация в облагането.

По изчисления на правителството засегнатите са 17 800 граждани, а сумата, която трябва да им бъде възстановена - 120 млн. лева.

"Незабавна и твърда революция за чиновника", е анализът на политолога Евгений Дайнов в "24 часа".

Онова, което се случва, е, че проекти по европейски програми няма. И няма да има, докато не се проведе незабавна и твърда революция в администрацията на държавата. Всичко е напълно блокирано: нито се плаща за завършени проекти, нито се тръгва към нови, пише Дайнов.

"Сега" коментира ежедневната изтощителна позиционна война на президента Георги Първанов с актива на ГЕРБ.

Според автора очевидно е, че в проекта на Първанов, който се оформя като контрапункт на сегашното управление, се крие ябълката на раздора между действащия държавен глава и Борисов.

Нито начело на БСП, нито начело на новосформирана партия Първанов би могъл да лансира реална алтернатива на предстоящите догодина президентски и местни избори.

Той обаче изглежда има по-амбициозна цел - да привлече към себе си не едно социалистическо крилце, а цялата налична опозиция. Първанов сигурно е наясно, че за да успее, би трябвало да сътвори широко гражданско движение.

ДАНС ще проверява висшите съдии, съобщава "Труд". ДАНС задължително ще издава "допуск" за класифицирана информация на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС).

Ако не получат разрешение, те няма да участват в заседанията, на които се обсъждат "тайни" материали, гласят поправки в съдебния закон, предложени от правосъдното министерство.

Идеята отдавна бе лансирана от вътрешния министър Цветан Цветанов. Сега тя законно ще стане повод за подмяна на ВСС, прогнозират юристи.

Костов иска смяната на Цвета Маркова, отбелязва "Труд". Депутатите от "Синята коалиция" бяха единствените вчера в пленарната зала, които гласуваха против приемането на годишния доклад на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ).

А лидерът на ДСБ Иван Костов направо поиска смяната на членовете й. И обясни пред журналисти основната причина за недоволството си: "Защото са построили сграда, двойно по-скъпа, отколкото е нормално - за над 22 млн. лева, без изградени системи за защита".

Орязаха с 30% парите на психодиспансерите, пише "Труд". Става дума за 12 лечебни заведения в страната. Те са много важни, тъй като приемат хора, ненадейно изпаднали в буйстващо състояние, както и такива с отключила се за първи път психична болест.

От 1 юни сумата от 600 лева за всеки болен вече е 420, са казали лекари пред вестника. И са обяснили, че ще бъдат принудени да започнат да връщат пациенти.

Плащания по дълга пак отвориха дефицит в хазната от 75-80 млн. лева, акцентира "Класа". Предварителните данни за май сочат минимален дефицит от около 75-80 млн. лева, докато през същия месец на миналата година той е бил 120 млн. лева.

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков призова вчера митниците и МВР да спрат да си разменят реплики и да си гледат работата, отбелязва "Труд".

Дянков застана зад шефа на митниците Ваньо Танов и обясни, че агенцията вече има добри резултати. Според финансовия министър дори се получават похвали от чужбина за акциите срещу незаконните цигари и наркотиците.

"Стандарт" помества интервю с изпълнителния директор на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов. Той посочва, че за първи път от много години всички институции - НАП, МВР, ДАНС, прокуратура, Агенция "Митници" - работят заедно и в пълен синхрон.

"24 часа" информира, че 13 500 току-що завършили студенти и абитуриенти ще могат веднага да започнат работа като платени стажанти във фирми. Тази възможност дава новата схема по Оперативна програма за човешки ресурси, одобрена преди дни от комитета за наблюдение, съобщиха от социалното министерство.

За целта България ще получи от Европейския социален фонд 35 млн. лева. Стажантите ще получават 6 месеца по 300 лева заплата плюс социални и здравни осигуровки.

"24 часа" публикува интервю с министъра на земеделието и горите Мирослав Найденов. Той обяснява, че атакуването на заменките по съдебен път ще е бавен и скъп процес.

Затова се обмисля вариант с новия закон за горите при искане за промяна на предназначението да бъде дадена възможност за доплащане на реалната стойност.

Ще се даде право и за продажба на горски терени при разширяване на населените места, изграждане на пречиствателни съоръжения и др. Това не може да бъде спряно, но ще става по точно разписани процедури.

"Труд" съобщава, че залежалите и неползвани платени отпуски ще бъдат изчистени до края на 2011 г. Това решиха вчера депутатите, които приеха на първо четене промени в Кодекса на труда.

Дотогава ако служител бъде уволнен, трябва да му платят всички натрупани и неползвани дни. После обезщетението за тях се губи.

Вчера депутатите гласуваха на първо четене и промени в осигурителния кодекс. Те приеха, че първите три болничини дни ще се плащат от работодателя със 70% обезщетение. От четвъртия ден то се поема от НОИ с 80% от осигурителната заплата.

Съпруга крещи на мъжа си: - Какъв е тоя сив косъм на сакото ти? Пак си ходил при майка си да се оплакваш!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 3 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 4 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Свят Преди 6 часа

"Хюман Райтс Активистс" съобщиха днес, че за две седмици демонстрации са загинали 538 души - 490 демонстранти и 48 служители на силите за сигурност

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 7 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

България Преди 8 часа

Терзиев се извини на столичани за създадените неудобства и призна, че не е приятно гражданите да виждат подобни гледки пред домовете си

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

България Преди 8 часа

Инцидентът между двете леки коли с разградска регистрация е станал около 16.30 часа

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 9 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 9 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 9 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 10 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 10 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 10 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 10 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 11 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 11 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 11 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината