"Сега": Депутатите - наполовина!
Източник: netinfo

Парламентът вече е излишен в този му вид, коментира в. "Сега" в днешния си брой. Въпросът за съкращаване на публичните разходи, свързани с парламента, периодично добива актуалност, като най-смелата идея в това отношение е намаляването на броя на депутатите.


Редуцирането им може да стигне дори до 50% и те да останат 120. Но дали не е дошло времето за по-смели решения в тази посока? Като например това парламентът да не е постоянно действащ орган, както е сега, а да се събира на определени сесии и да гласува законите, които са постъпили, пише вестникът.

Според автора настоящото управляващо малцинство е простодушно и агресивно и успяло да се набута в няколко ефектни лобистки скандала, замазани по характерния герберски стил - отрича се до последно, че има проблем, а когато виновният за случилото се бъде наказан, се аплодира реакцията като навременна и единствено възможна. Тези истории се откроили и защото работата на парламента не е толкова интензивна и подобни случаи веднага правят впечатление.

"Парите за изборните комисии са малко, има опасност от "доплащане", алармира в интервю за "24 часа" Михаил Миков, депутат от БСП. Той изразява притеснение, че в ГЕРБ е концентриран огромен финансов ресурс. Неслучайно, според него, изборите не са достатъчно осигурени финансово - за да може чрез други средства да се въздейства на процеса.

Парите от бюджета, заделени за изборите, не стигат за нормално заплащане на членовете на комисиите. Изборите ще са изключително тежки, каквито не са се случвали от много години, а заради ниското възнаграждение доста от хората, които знаят как се прави, отказват да участват. Това криело рискове пред изборния процес.

Миков предполага, че ГЕРБ ще намери средства и ще мотивира финансово "своите" хора за участие.

"Започна война на социологически проучвания", цитира"Дума" изявление на Ивайло Калфин, кандидат за президент на БСП. Той е категоричен, че седемте процента, които му дадоха някои социолози, не са стартовата му позиция в надпреварата за президент. От думите му стана ясно, че проучване, получено в щаба, му дава равни резултати с неизвестния кандидат на ГЕРБ.

В същото време се очаква висока мобилизация на БСП. Калфин обясни, че нито една агенция не посочва, че кандидатът на ГЕРБ печели изборите, а само, че е с най-голям резултат и отива на балотаж. Кандидат-президентът на БСП изрази увереност, че ще отиде на балотаж на предстоящия вот. Той вижда основния си конкурент в кандидата на ГЕРБ и заяви, че независимата Меглена Кунева не му е съперник. Двамата имали някои общи виждания, но повече били различията.

ГЕРБ продължава са се придържа към формулата да издига за кандидат-кметове настоящи градоначалници, които преди това са били избирани от други партии, съобщава "Сега". Това се разбра при представянето на поредната порция от 51 нови номинации, с които общата бройка на претендентите на управляващите вече е 199.

"Нека кандидатът за кмет на София да го приемем като черешката на тортата", обяви при представянето шефът на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов. Той допълни, че претендентът за най-големия български град ще бъде обявен последен, но даде недвусмислено да се разбере, че настоящият градоначалник Йорданка Фандъкова е без алтернатива.

ДПС ще изпрати остро писмо да департамента за изборите към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа срещу решения на ЦИК и ще поиска наблюдатели за вота, информира "Труд". Това съобщи зам.-председателят на ДПС Лютви Местан, след като движението се регистрира за участие в президентския вот. "Макар за президентския вот да ви се струваме леко резерва, може да се окажем от онези резерви, които отбелязват златния гол", каза Местан.

В интервю за "Класа" Божидар Данов, изпълнителен председател на БСК, коментира има ли признаци, че се задава краят на кризата. По думите му първоначално имаше подобни индикации, защото брутният вътрешен продукт нарасна с 3,5% през първите тримесечия, но през последните месеци има тревожни данни, защото нарастването на БВП е между 0 и 1%. Това е първият признак за определено стагниране в развитието на икономиката.

При това тези ниски проценти са при една твърде ниска и сринала се база през миналата година. Затова трябва да сме много предпазливи при правенето на каквито и да било прогнози. Още повече че много големи държави в Европа са на прага на дългова криза. А те са основните търговски партньори на България. Рискът е твърде голям, защото проблемите вече отидоха на ниво правителства и държави.

Премиерът Бойко Борисов наскоро обяви, че след магистралите втори приоритет на правителството стават пречиствателните станции. В интервю за "Монитор" Ивелина Василева, зам.-министър на околната среда и водите, обяснява какво на практика означава това. "Имаме финансиране по оперативна програма "Околна среда", което ще позволи да изградим във всички големи градове пречиствателни станции. Проектите, които се изпълняват в момента, са на стойност около 900 млн. лв. По новата процедура са одобрени други 340 млн. С други думи, договорени са проекти за 1,200 млн. лв. само за сектора "Води".

Освен това има предложения за други 18 града, които все още се оценяват, за още 625 млн. лв. Имаме и 23 проекта за 729 млн. лв., предназначени за инфраструктура. До момента са кандидатствали повечето от големите градове и ако проектите им са достатъчно добри, те ще могат да решат проблемите си с пречистването на отпадните води с европейски средства.

"Храните у нас са поскъпнали с 22% само за година, а при захарта и млечните продукти повишението е драстично, обяви Държавната комисия по стоковите борси и тържищата вчера. "Изненадани сме от поскъпването на захарта и млечните храни. Цената на захарта се вдигна със 75%, а поскъпването при сиренето и кашкавала е близо с 40%", заяви шефът на комисията Едуард Стойчев пред "Сега".

За първи път комисията не прави анализа си като сравнява цените на 190 продукта, а се е фокусирала само върху 15 стоки, сред които са брашното, захарта, олиото, месните и млечните продукти. Сравнявани са цените от юли м.г. с юли т.г. Успоредно с нашите данни Световната банка разпространи доклад, който показва, че храните в света са поскъпнали с 33% за година.

Изборът пред пощите е прост - приватизация или фалит, е анализът в "Сега". "Български пощи" имат твърде тромава структура и раздут персонал, трайно губят пазар и трупат загуби. И това не е чудно, след като у нас има повече пощенски клонове, отколкото в Сърбия, Македония и Гърция, взети заедно. Финансовото състояние на дружеството е такова (3,2 млн. загуба за първите 6 месеца на 2011 г.), че към края на тази година няма да може да обслужва задълженията си и да плаща заплати.

Наближава и падежът на облигационния заем, чрез който "Български пощи" получиха глътка въздух преди време. Държавните пощи всъщност са единственото дружество в бранша, което е на загуба.

До февруари 2012 г. е крайният срок да не допуснем нито една кутия контрабандни цигари, заяви премиерът Бойко Борисов, цитиран от "Труд". Във Варна митничари заловиха над 936 мастербокса нелегални цигари на пристанище Запад. Стойността им се оценява на 1,5-2 млн. лева. Ударът е част от международна операция, която продължава. Тя е била подготвяна от февруари в сътрудничество между нашата митница и партньори от ЕС.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
BYD Dolphin Surf е най-евтиният електромобил, който се предлага на българския пазар със стартова цена от 20 050евро с ДДС

Гигантът BYD вече официално е представен в България

Технологии Преди 2 часа

Световният лидер в продажбата на електрифицирани автомобили ще бъде официално представен в България от „Авто Юнион“

<p>Европа трябва да говори &quot;в един глас&quot; с Путин</p>

Михаил Ходорковски: Европа трябва да говори "в един глас" с Путин

България Преди 2 часа

Някога най-богатият човек в Русия, Ходорковски влезе в конфликт с Путин, беше арестуван и прекара десет години в затвора

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Свят Преди 3 часа

Имало е ски инструктор, който е придружавал четирима любители

<p>Досегашният световен ред изглежда разрушен, но какво може да последва?</p>

Мюнхенската конференция 2026: Старият световен ред вече не съществува

Свят Преди 3 часа

Световни лидери, дипломати и военни експерти се събраха в Германия за едно от най-важните събития в глобалния политически календар

<p>Мерц и Макрон водят &bdquo;поверителни разговори&ldquo;</p>

Мерц и Макрон водят „поверителни разговори“ за европейското ядрено възпиране

България Преди 4 часа

Смята се, че американски ядрени бомби Б61 са разположени в Северна Италия, Белгия, Нидерландия и Западна Германия

<p>Украйна разкри кога и къде ще се проведе следващият кръг преговори с Русия и САЩ</p>

Канцеларията на Зеленски: Следващият кръг преговори с Русия и САЩ ще бъде в Женева на 17 и 18 февруари

Свят Преди 4 часа

По-рано днес Москва обяви, че съветникът в Кремъл Владимир Медински ще оглави руската делегация вместо началника на военното разузнаване Игор Костюков

,

Тейлър Суифт съди фирма за спално бельо заради името "Swift Home"

Любопитно Преди 4 часа

Правният екип на поп звездата твърди, че марката „Swift Home“ имитира нейния почерк и подвежда феновете, че тя рекламира продуктите

<p>Дипломация на високо ниво: Йотова в центъра на световни разговори в&nbsp;Мюнхен</p>

Дипломация на високо ниво: Илияна Йотова в центъра на световни разговори в Германия

България Преди 5 часа

Тя ще се срещне с председателя на Антонио Коща и с Николай Младенов

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 5 часа

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа

о

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

България Преди 5 часа

Тежкотоварното превозно средство се е движило в посока Дупница

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

България Преди 5 часа

Булевардът свързва бул. „Цар Борис III“ и бул. „Черни връх“ и осигурява директна връзка между кварталите „Кръстова вада“ и „Манастирски ливади“

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Шефът на шефовете е категоричен: “Това ще е най-великият сезон досега”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 5 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Три нови изригвания на вулкана Семеру в &quot;Огнения пръстен&quot;</p>

Три нови изригвания на вулкана Семеру - изхвърлил пепел на височина 4,7 километра

Свят Преди 5 часа

Семеру е четвъртият по височина вулкан в Индонезия (3,6 км над морското равнище - бел. ТАСС) и най-високият на остров Ява