"Сега": Царят продължава да е гол
Източник: netinfo
Царят продължава да е гол, коментира "Сега". Присъствието на  Симеон Сакскобургготски в предизборната кампания е дискретно, макар царската му особа винаги да прави впечатление.

Той подкрепи кандидатурата на Меглена Кунева за държавен глава. От време на време разпространява собствени позиции по актуални политически въпроси на собствения си сайт. Случайно или не и политици, и политолози споменават от време на време, че най-добре подготвеният за президент у нас е именно Сакскобургготски.

Опитите за реабилитация на величеството - волни или неволни - са политическо престъпление. Никога не трябва да се забравя, че Симеон е българският политик, който акумулира най-много надежди и произведе най-много разочарование.

Сакскобургготски е политикът, който успя най-добре да капитализира участието си във властта. Съмнителната реституция на царските имоти всъщност е една от най-големите далавери на българския преход, се напомня в публикацията

"Не търся подкрепа, която да ме обвързва с други политически проекти", заявява в интервю за "24 часа"Меглена Кунева, кандидат за президент. И допълва: "Не отричам партиите - те са част от политическата реалност в демократичните държави. Но философията на президентския пост е да е надпартиен. Не може по време на кампанията да налагаш разделение с партийна програма и принадлежност, а след като те изберат, да кажеш, че си президент на всички българи.

"Искам подкрепата на максимален брой български избиратели, не само десни, защото президентът е президент на всички българи и има нужда от широка подкрепа", казва в интервю за "Класа" Румен Христов, кандидат-президент на "Синята коалиция".

Според него България има нужда от силен десен президент, който няма нищо общо с БКП и ДС. Президент, който ще препотвърди цивилизационния избор на България. Правомощията на държавния глава са много сериозни и трябва да се ползват максимално за подобряване на икономическото състояние на страната и на българските граждани.

Кампанията на ГЕРБ срещу съда е носталгия по бухалките, коментира "Сега". Не отива точно на тази власт, която фактически кадрува от 2 години в съдебната система, която има цялата законодателна и изпълнителна власт, да се оплаква. Защото тя има вече 17-18 верни членове на Висшия съдебен съвет. Това се видя, като се избираха съдебни началници, близки до тази власт и до нейни ключови фактори.

Освен това ГЕРБ има цялата власт да разтури ВСС и да състави нов - такъв какъвто го иска, но не го прави. Очевидно, за да има с какво да се оправдава.

Според общински съветник от БСП Георги Кадиев в столичната общината имало огромен страх от полицейските методи на управление. В интервю за "Новинар" евентуалният кандидат на БСП за кмет на София твърди, че управлението на столицата се дирижира по телефона от Бойко Борисов. И донякъде от председателя на СОС Андрей Иванов.

"Те двамата дърпат конците и въртят телефоните", възмущава се Кадиев.

Доказателство според Кадиев е изказване на бившата журналистка Поля Станчева, общински съветник от ГЕРБ, която оповестила, че се страхува, че няма никаква прозрачност в работата на СОС.

Българите харчат повече за лекарства и за автогорива, а пълнят по-малко хладилника и пестят от цигари и алкохол. Това показали данните на НСИ за май, отбелязва "Сега".

Макар че кризата уж е свършила, оборотите на фирмите, продаващи храни и напитки, са се свили с близо 2% спрямо трудната 2010 г. С над 2 на сто пък е годишният спад на оборотите при дрехите, мебелите и битовата техника.

Аптеките и бензиностанциите се радват на подем в продажбите. Спрямо май 2010 г. в тези сфери има около 7% ръст. Сред стоките, чието потребление расте, макар и слабо, са още компютри, телефони, телевизори и др. електроника - с малко под 2%. Като цяло търговията на дребно вече показва признаци на съживяване.

Миналата седмица ЕК отпусна финансиране за първата фаза за завода за боклука в столицата. По този повод кметът на София Йорданка Фандъкова отбелязва в интервю за "Монитор": "С одобрението на първия етап започна трайното, устойчиво решаване на проблема на отпадъците в града. Проектът е с европейско, безвъзмездно финансиране - това е голям успех за града и хората в него.

Очакваме след анализа в кратки срокове да бъде разгледана и втора фаза - същинския завод. За депото и инсталацията предстои подписване на договора с МОСВ, имаме изпълнител за депото и до края на месеца работата трябва да започне.

Правим процедурите за избор на изпълнител за изграждане на компостиращите инсталации. За общината се възстановяват и 19 млн. лева, които направихме като разходи за изграждане на инфраструктура.

През тази година по различни проекти в града влизат над 1 млрд. лв. безвъзмездни средства от Брюксел."

Истински бум на заловената контрабанда на цигари по границата с Гърция отчитат службите, съобщава "Труд". За 6 месеца от началото на годината на южната ни граница са заловени 95,5 млн. къса. Според данни на МВР от началото на годината до сега на всичките ни ГКПП-та граничарите са спипали 55,6 млн. къса.

Отделно митничарите са хванали на пунктовете 28,4 млн. А съвместно са били заловени още 27,6 млн. От митниците отчитат, че към 1 юни са заловили 132,4 млн. къса, които са открити освен на ГКПП и във вътрешността на страната.

Страничен ефект от преброяването - без да сме забогатели - е, че няма да сме най-бедните, пише в "24 часа" икономистът Георги Ангелов от Институт "Отворено общество".

Той обяснява, че след преброяването на населението се оказа, че сме по-малко, сравнено с досегашните данни. И когато националната статистика извади резултатите официално и после "Евростат" започне да ги използва - вероятно към края на годината или в началото на другата - със сигурност 90% ще се окаже, че вече не сме най-бедните в ЕС.

Така се получава, защото когато в показателя БВП на глава от населението намалее бройката на хората, самият показател се увеличава - същият БВП, но разделен на по-малко хора. Изведнъж се получава "подобрение" на данните за БВП на човек от населението без да сме станали по-богати.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Свят Преди 7 часа

Урсула фон дер Лайен: Съюзът става по-силен

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Свят Преди 9 часа

Саудитска Арабия възобнови екзекуциите за наркопрестъпления в края на 2022 г.

Израел обяви повишена бойна готовност

Израел обяви повишена бойна готовност

Свят Преди 12 часа

За момента все още не е взето решение за военни действия

Мадяр: Властта на Орбан е в последните си часове

Мадяр: Властта на Орбан е в последните си часове

Свят Преди 13 часа

Той отхвърли твърденията, че някой подготвя насилствени действия

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 13 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

България Преди 15 часа

Две деца - брат и сестра са транспортирани и настанени в болницата в Монтана

И Канада се готви за война

И Канада се готви за война

Свят Преди 15 часа

Генерал Джени Каринян: Трябва да сме подготвени за мащабни конфликти

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Свят Преди 16 часа

Те обаче отказали, твърди бившият държавен секретар Джон Кери

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 16 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 17 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 17 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 17 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 18 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 18 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 18 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната