Първанов: "Белене" - модерен европейски проект
Първанов: "Белене" - модерен европейски проект   
Източник: Дойче веле
Шокът от януарската газова криза постави отново въпроса за опасната зависимост на Европейския съюз от руските доставки. В това отношение България може да бъде посредник, заявява президентът Георги Първанов в интервю за "Зюддойче Цайтунг".

"Поради своето географско положение България може да бъде мост между доставчиците в Централна Азия и получателите в Европа", подчертава българският държавен глава в интервю, което помества днес авторитетният "Зюддойче Цайтунг". Ето основните моменти от изявленията на българския президент пред авторитетния мюнхенски всекидневник в превод на Радио Дойче веле.

През януари България бе засегната особено силно от газовата криза. Чувства ли се недостиг от енергия в страната, е първият въпрос към Георги Първанов.

"Важността на темата се осъзнаваше още преди кризата. Всички ние в Европа сме зависими от една страна от доставчиците и от друга страна от трансферните пътища. От няколко години България полага усилия за диверзифициране и в двата сектора. Като примери споменавам проектите Южен поток и Набуко."

Връзките с Русия - рентабилни и за двете страни

"Зюддойче Цайтунг" продължава със следната констатация: България има историческо приятелство с Русия. Русия освобождава България на два пъти, през 1878 и 1944. Преди една година бяха подписани редица енергийни договори. Критиците казват, че България била силно зависима от Русия.

"Между нашите два народа действително съществуват много позитивни традиции", отговаря българският президент и продължава: "Сега ние опитваме да градим модерни прагматични връзки, които икономически и политически да са рентабилни и за двете страни.

България обаче изгради също толкова добри отношения и с другите страни, които биха могли да представляват алтернативни доставчици на природен газ, като например Азербайджан, Туркменистан и Узбекистан. Лично аз бях на посещения в тези страни и се уверих с каква любов и приятелство гледат там на нашата страна.

Това е добра предпоставка за почиваща на доверие посредническа роля, ако Европейският съюз пожелае това."

На въпроса дали вярва в реализацията на проекта "Набуко" Георги Първанов отговаря така: "Силно се надявам на това. Във всеки случай България ще направи всичко възможно за успешното осъществяване на този проект."

Белене - модерен европейски проект

Под натиск на Европейския съюз българската АЕЦ "Козлодуй" трябваше, по съображения за сигурност, да изключи четири от шест действащи реактора. По време на последната газова криза Вие и други политици настоявахте два блока в Козлодуй отново да бъдат включени. Защо българите взимат толкова много присърце тази електроцентрала, е следващият въпрос на "Зюддойче Цайтунг" към българския президент.

"Българите взимат присърце справедливостта. Тези реактори бяха изключени въпреки експертизите на МААЕ, които установиха, че тези съоръжения са сигурни и годни за експлоатация за години напред", казва Георги Първанов.

Оспорвана е също и АЕЦ "Белене". Правозащитници казват, че също и тя не е сигурна, продължава по темата "Зюддойче Цайтунг".

"Навсякъде по света има правозащитници, които критикуват атомната енергетика и що се отнася до мен - уважавам тяхното мнение. Искам обаче да напомня, че в проекта Белене участват гиганти като "Сименс" и РВЕ.

Това означава, че "Белене" е един модерен европейски проект", казва в заключение Георги Първанов.

Също днес обаче друг германски вестник - "Ди Велт" - съобщава, че изграждането на

оспорваната българска атомна електроцентрала в Белене е под въпрос.

"Българското правителство е затруднено в осигуряването на кредит за своя дял от 51 на сто", пише "Ди Велт" като се позовава на свои източници. "Германската РВЕ е готова да поеме 49 % и да осигури финансиране в размер на 1.3 млрд. евро".

Общо за изграждането на АЕЦ "Белене", според вестника, ще са необходими 3.8 млрд. евро. Строежът на българската централа минава за един от най-важните и престижни проекти за шефа на РВЕ Юрген Гросман, припомня "Ди Велт".

Позовавайки се на свои източници, "Ди Велт" пише, че френската "Париба" поради финансовата криза е затруднена да намери финансови институции, които да поемат риска на сделката. От банката потвърждават интереса си към проекта "Белене", но няма да предоставят свои финансови средства, пише още германският вестник и добавя, че българското правителство опитва въпреки съпротивата на опозицията да получи кредити за строежа на централата от Русия.

 

 

 


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украинското знаме бе издигнато пред сградата на Европейската комисия

Украинското знаме бе издигнато пред сградата на Европейската комисия

Свят Преди 1 час

Урсула фон дер Лайен заяви, че мястото на Украйна е в сърцето на Европейския съюз

Джорджина Родригес официално осинови трите по-големи деца на Кристиано Роналдо

Джорджина Родригес официално осинови трите по-големи деца на Кристиано Роналдо

Любопитно Преди 1 час

Само седмица след скромната си сватба в Португалия, Джорджина Родригес и Кристиано Роналдо предприеха важна правна стъпка. Бизнесдамата официално осинови Кристиано-младши и близнаците Ева и Матео, получавайки равни родителски права с футболиста

Откриха останки от дрон на плажа между Кранево и Албена

Откриха останки от дрон на плажа между Кранево и Албена

България Преди 2 часа

Военноморските сили бяха уведомени по протокол, а районът бе незабавно отцепен от полицията

Военен хеликоптер "Кугър" се включи в спасяването на ранен турист под Мальовица

Военен хеликоптер "Кугър" се включи в спасяването на ранен турист под Мальовица

България Преди 3 часа

Лошите метеорологични условия и скалистият терен попречиха на медицинския въздушен транспорт да кацне

„Ако имаше охрана, тя щеше да е жива“: Близките на намушканата украинска бежанка заведоха дело за смърт по небрежност

„Ако имаше охрана, тя щеше да е жива“: Близките на намушканата украинска бежанка заведоха дело за смърт по небрежност

Свят Преди 3 часа

Семейството на Ирина Заруцка подаде иск за непредумишлено убийство спрямо град Шарлът и охранителната фирма. Близките твърдят, че фаталният инцидент във влака е можело да бъде предотвратен, а системни пропуски са застрашили сигурността на пътниците

Марк Зукърбърг и Присила Чан

Марк Зукърбърг купи 200-годишен замък, в който в миналото измъчвали хора, за над $23 милиона

Любопитно Преди 4 часа

Основателят на Meta Марк Зукърбърг и съпругата му Присила Чан придобиха историческото имение Странкали в Ирландия. Сделката за имота с площ 440 акра е на стойност до 35 милиона долара, но земята пази спомена за кървави предания от миналото

Екшън в Бургас: Гранична полиция залови молдовски трафикант и мигрант след гонитба

Екшън в Бургас: Гранична полиция залови молдовски трафикант и мигрант след гонитба

Свят Преди 4 часа

Операцията завърши с блокиране на автомобила до стадион "Черноморец", като органите на реда продължават издирването на още двама души

Небесно шоу над Америка: Предстои почти пълно лунно затъмнение

Небесно шоу над Америка: Предстои почти пълно лунно затъмнение

Свят Преди 4 часа

Сянката на Земята ще закрие 96% от лунната повърхност в нощта срещу петък, като феноменът ще бъде видим за над три милиарда души по света

Въвеждат драстични ограничения за водата в Ябланица заради високите температури

Въвеждат драстични ограничения за водата в Ябланица заради високите температури

България Преди 5 часа

При продължаващо намаляване на дебита от ВиК – Ловеч предупреждават за незабавен воден режим

Горски пожар евакуира 1000 души в Източна Испания

Горски пожар евакуира 1000 души в Източна Испания

Свят Преди 5 часа

Сушата и горещините подхранват стихията във Валенсия, докато проливни дъждове на север причиниха срутвания и ранени

Сим Калас

Почина бившият естонски премиер и еврокомисар Сим Калас

Свят Преди 5 часа

Дъщеря му Кая Калас съобщи за загубата на баща си, определящ политическата съдба на Естония в продължение на десетилетия

17-годишно момиче е жертвата на нападението с меч в шведско училище

17-годишно момиче е жертвата на нападението с меч в шведско училище

Свят Преди 5 часа

Разследващите проверяват връзка между 18-годишния заподозрян и крайнодесни онлайн мрежи за насилие

Почина Маркос Родригес Пантоха - испанското момче, отгледано от вълци в Сиера Морена

Почина Маркос Родригес Пантоха - испанското момче, отгледано от вълци в Сиера Морена

Свят Преди 5 часа

Испанецът Маркос Родригес Пантоха, прекарал детството си в пълна изолация сред вълци в планината Сиера Морена, почина на 80-годишна възраст. Неговата необикновена съдба вдъхнови редица научни изследвания, книги и филмови адаптации

Снимката е илюстративна

Жълт код за опасни горещини в цяла България в неделя

България Преди 6 часа

Максималните температури в неделя ще бъдат между 33° и 38°

Срутване в турска мина - 20 пострадали, четирима са в критично състояние

Срутване в турска мина - 20 пострадали, четирима са в критично състояние

Свят Преди 6 часа

Четирима от ранените са в критично състояние, а турската прокуратура започна разследване на инцидента

Водолази проверяват фрагменти от дрон на румънски плаж

Водолази проверяват фрагменти от дрон на румънски плаж

Свят Преди 7 часа

Специалистите ще извършат пиротехническа оценка и ще установят естеството на откритите фрагменти