Как си раздават премии борците срещу дискриминацията
Източник: netinfo
Нп първа страница "Монитор" описва скандалния инцидент в Кюстендил под заглавие: "Аптекарска грешка едва не уби бебе". Както се разбра и тази сутрин от телевизионни предавания, току що завършила образованието си фармацевтка грешно предписала дозата на сироп, който трябвало да се даде на тримесечно бебе. Единствената реална поука от завършилия - слава Богу! - без видима вреда случай е: Четете, четете, четете предварително указанията при вземане на всяко лекарство!

Премии между 6000 и 7000 лв. на човек са си раздали деветима членове на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) само месец след като встъпиха в длъжност, обвява "168 часа". "На редовно заседание в края на октомври състава на КЗД единодушно реши 60 000 лв., спестени от фонд "Работна заплата" да бъдат разпределени между комисарите, твърдят източниците на седмичника.

700 млн. лв. е годишната загуба за бюджета от измами с ДДС
, подчертава "Труд", позовавайки се на шефа на НАП Красимир Стефанов. Според него борбата с укриването и източването на данъка е успешна, защото в резултат на действията на компетентните органи само през м. г. около 1000 души у нас са получили осъдителни присъди заради данъчни престъпления.

Електронни цигари със съмнителни качества заливат пазара
, алармира "Преса". Ментетата се продават главно в интернет на цена 11 лв. Това са евтини китайски продукти, предупреди шефът на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов. Той призова купувачите да изискват сертификат за безопасност. Ако такъв не бъде представен, не купувайте.

Новината за поредната грозна война в СДС - трима изключени депутати и Надежда Нейнски, която сама напусна партията - е на страниците на всички ежедневници. Общият извод е, че случващото се е окончателна гибел за някога събиралата на избори милиони гласове синя партия.

"Един зависим съд е заплаха за обществото", заявява в интервю за "Дума" съдия Нели Куцкова. "Съдът по предназначение е гаранция, че няма да има произвол от страна на управляващите. Ако един селски кмет, например, започне да безчинства, нарушавайки собствеността на хората, съдът е този, който ще защити правата на слабия гражданин. А от селския кмет може да стигне до министър-председателя, тъй като актовете на МС се атакуват пред Върховния административен съд. Това е предназначението на съда - да възпира другите две власти да се самозабравят, защото от древността е известно, че колкото повече власт имаш, толкова по-голямо е изкушението да злоупотребяваш с нея", подчертава Куцкова.

По думите й случаят "Марковска" е приключен. "Но ние искаме ВСС да извлече поуките и да провери по какъв начин се е работило по нейно време във ВАС. Това не е наш каприз. Народен представител заяви пред медиите, че всички политици са опирали до нея при решаване на проблемите си. Няма нужда да се занимаваме повече с конкретния човек, той е извън системата, но възможностите да бъдат решавани политически проблеми чрез съд са много тревожни и затова ще настояваме ВСС да извърши проверка", апелира Куцкова.

Пред "Труд" зам.-министъра на вътрешните работи Веселин Вучков разказва за срещата си с Марковска: "Честно казано, не знам защо тя трябваше да отрича за нашия разговор. В него не се случи нищо особено. Жената беше изключително разтревожена. Плачеше, каза, че посред нощ се е случил много тежък инцидент с нейни близки, че е упражнено насилие над тях от полицаи. Не се е молила за нищо, не е казвала - направете това или онова. Единственото, което се случи като следствие от нашата среща, беше една дисциплинарна проверка."

"Безкраен набор от специалности в университета е ненужен. Напротив, даже има такива, които могат да се редуцират или да се комбинират. Има специалности, които от финансова точка са неизгодни за университета. Няма никакъв проблем да бъдат редуцирани, без да се губи интелектуалният капацитет и възможността да се реализират. Затова се опитваме да потърсим по-гъвкави начини", коментира в интервю за "Новинар" проф. Иван Илчев ректор на СУ "Св. Климент Охридски".

Следващата година Техническият университет в София ще приема във всички специалности с оценката и от матурата по български език. "Ще позволим и кандидатстването с една оценка от всички национално и регионално официално признати от министерството олимпиади, съобщава пред "Монитор" проф. Марин Христов, ректор на университета.

Според него по този начин ще се даде шанс на всички желаещи да учат във висшето училище. "Друга новост е, че тази година ще проведем предварителни изпити на място в цялата страна, т. е. няма да задължаваме кандидатите да пътуват до София или Сливен, където имаме филиал", посочва Христов.

В интервю за "Стандарт" финансовият министър Симеон Дянков обяснява: "В края на 2009 г. след изборите така бяха направени разчетите на последния бюджет на предишното правителство, че се очертаваше огромен дефицит и това се знаеше навън. Имаше голям натиск отвън върху българския лев. От май до ноември 2009 г. три пъти се увеличи външният риск за падане на лева, защото външни спекуланти постоянно атакуваха и купуваха позиции, един вид срещу българския лев.

Какво означава това? Един вид те прилагат натиск, почти като обзалагане срещу това, че в три- или шестмесечен срок ще падне валутният борд. Но ние взехме много твърди решения още в края на 2009 и началото на 2010 г. за стягане на коланите, за правене на много дисциплинирана финансова политика. Тя така или иначе е добра, но е особено важна за страни като България, които хем не са в еврозоната, тоест не можем да разчитаме на спасителен пакет както Гърция, хем сме фиксирани за еврото.

В учебниците пише, че ако има срещу теб такъв голям риск е хубаво поне три години да не се споменава, докато окончателно не отмине. За радост три години отминаха. Като видяха, че някъде до 15% свалихме всички разходи още август 2009 г., и като видяха бюджета за 2010 г., тогава изведнъж през декември от над 35% шанс да падне валутният борд до февруари 2010 беше паднал до под 20%. В момента е 6%." Интерес от падането на валутния борд са имали главно големи борсови играчи.

Над 27 млн. лв. за анализи, проучвания и стратегии за подготовка на европрограмите за следващия програмен период от 2014 г. до 2020 г. са предвидили министерствата. Повечето пари са за консултанти, които да подскажат на ведомствата как да се харчат парите от ЕС, показва проверка на "Труд".

Всички граждани и фирми с изтекли по давност публични задължения трябва да ги отпишат със съдействието на данъчната администрация в срок до 1 януари 2014 г., информира "Сега". Въпреки изтеклата давност, неотписаните навреме дългове след тази дата ще станат изискуеми. Давността при публичните задължения е 5 години, ако не бъде прекъсната заради заведено дело, тоест засяга дългове за данъци и осигуровки, трупани преди 1 януари 2008 г. Това обясниха от НАП по повод приетите от депутатите промени в данъчно-осигурителния и процесуален кодекс.

Парламентът измени кодекса и други 10 данъчни закона с преходни разпоредби на закона за ДДС, като много от текстовете останаха необяснени. Давността не влиза в сила автоматично, а само след писмено възражение на длъжника.

Докато кризата продължава да удря работните места в частния сектор, държавата продължава да увеличава броя на хората, на които изплаща заплати, показват окончателните данни на НСИ за работната сила през третото тримесечие на годината, подчертава "Сега". Според тях на годишна база наетите в частния сектор са намалели, макар и символично, до под 1.935 млн. от 1.936 млн. души през същия период на м.г.

В същото време в обществения сектор е отчетено съществено увеличение на наетите - до 726 000 от 707 200 души година по-рано.

Под заглавие "Частни фирми бавят ремонти" "Труд" пише: "Бързата работа срам за майстора." Тази поговорка все по-често важи за работата на фирмите, които строят или ремонтират пътища, детски градини, площадки, подлези, надлези и всякакви други обекти в цялата страна. Проверка установи, че понякога некачествено и в нарушение на сроковете работят не само малки, но и големи компании. А прекратяването на договорите и финансовите санкции не впечатляват особено частниците. Често, след като получат поръчката и авансово плащане, "майсторите" спират работа, без да са фалирали или да имат обективна причина.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кола потегли без водач и затисна малко момченце

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

България Преди 6 часа

Детето е с опасност за живота

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

Свят Преди 7 часа

Иранският външен министър Абас Арагчи посети Оман за спешни разговори относно регионалната обстановка. Техеран и Маскат обсъдиха механизми за безопасното преминаване на кораби през стратегически важния за света Ормузки проток

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Любопитно Преди 9 часа

Испанската инфлуенсърка дебютира на модната сцена с бранда MIMOA, съчетаващ спортна визия и елегантност

,

Жители на село Анево спасиха малко щъркелче и го върнаха в гнездото му

България Преди 9 часа

Местните вярват, че появата на четири щъркелчета е знак, че тази година в селото ще се родят много деца

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

България Преди 9 часа

Лошата новина в бюджета на ДОО е, че социалните плащания или обезщетенията остават същите, коментира лидерът на КНСБ

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Свят Преди 9 часа

Най-малко 44 души загинаха, а над един милион са изолирани след опустошителни наводнения и свлачища в Бангладеш. Прекъснатите комуникации и липсата на ток затрудняват спасителите, докато армията доставя храна и вода с лодки

.

След седмици ограничения: Руските власти в Крим пуснаха гориво в 99 бензиностанции

Свят Преди 10 часа

Назначеното от Русия правителство в Крим обяви, че горивото вече е достъпно за свободна продажба в 99 бензиностанции. Мерките идват след седмици на ограничения и дефицит, предизвикани от украинските атаки срещу линиите за доставки

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

България Преди 10 часа

Бившият председател на парламента отбеляза, че основният въпрос остава „кой заплаща пътуванията на народния представител и с каква цел са те“

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Любопитно Преди 10 часа

Певицата Тейлър Суифт покри разходите на Ню Йорк за засилената полицейска охрана по време на сватбата ѝ с Травис Келси. Церемонията е струвала над 20 млн. долара, като младоженците дариха и огромна сума за благотворителност

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

България Преди 11 часа

Националното събрание определи и насоките на формацията през следващия мандат

,

„Алтернатива за Германия“ представи 100-дневен план преди ключови провинциални избори

Свят Преди 11 часа

Според социологическите проучвания противопоставящата се на имиграцията АзГ има значителна преднина в Саксония-Анхалт пред консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Фридрих Мерц преди изборите на 6 септември

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Свят Преди 11 часа

Южноафриканският футбол скърби за 25-годишния Джейдън Адамс. Тялото на халфа е намерено в къща в Кейптаун седмици след като той помогна на страната си да запише историческо представяне на Световното по футбол

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Свят Преди 12 часа

Айфеловата кула, Лувърът и музеят „Орсе“ ще затварят часове по-рано заради екстремните температури във френската столица. На фона на рекордно горещата вълна в Европа, властите във Франция вече съобщават за над 130 жертви на удавяния

,

Турция санкционира над 100 акушер-гинеколози заради цезарови сечения

Свят Преди 12 часа

Част от лекарите са временно отстранени от работа, а други са задължени да преминат допълнително обучение

,

След среднощна обсада: Освободиха жена, взета за заложник в супермаркет

Свят Преди 12 часа

Мащабна полицейска акция в Берлин приключи с неутрализирането на нападател, държал жена за заложник в супермаркет. Кризата е продължила през цялата нощ, като мотивите на извършителя все още се изясняват от германските власти

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Свят Преди 13 часа

При масирана нощна атака с над 120 дрона и 12 ракети, украинската отбрана не е успяла да спре балистичните удари, съобщи Зеленски. Има ранени в Киев, а в Париж предстои спешна среща на съюзниците за справяне с руската заплаха