Москва: Атакуват ни в интернет
Източник: netinfo
Ие ересна тенденция завладява информационното пространство от няколко години насам - интернет медиите изпреварват по множество показатели традиционните печатни средства за масова информация.

Интернет прониква все по-дълбоко в структурата на днешното общество, влияе върху самите му основи. Само допреди няколко години възможностите за комуникация за всекиго бяха ограничени до телефонната му книга.

Днес обаче съществуват цели виртуални светове от

интерактивни социални мрежи,

които за разлика от телефонния тефтер може да наброяват десетки и стотици хиляди потенциални приятели, съмишленици или просто познати.

Технологиите за интернет комуникации се менят буквално пред очите ни: до неотдавна ставаше дума главно за интернет медии, доставящи информация на обширна аудитория, разнородна в социален, географски и лексически план; днес обаче говорим именно за социални мрежи.

И феноменът социални мрежи вече е тъй значим, че започва да се отразява на множество страни от обществения живот - върху психологията, политиката и икономическите процеси в днешното общество.

Социалните мрежи не само обединяват съмишленици, а дават и възможност за интерактивно взаимодействие на нивото на всеки отделен техен член. Бързото им развитие днес е сред най-съществените елементи, които формират бъдещия канал за взаимодействие между обществото и властта.

Изгубили донейде значението си през последните години, политтехнолозите пак са на почит и печелят нови позиции, но вече не толкова от мащабни акции в реалния свят, колкото чрез умело формиране и "възпитание" на потребителите на съответните виртуални социални мрежи.

Някои източници на информация дори използват напоследък термина

"виртуални политтехнолози".

Като феномен, характерен за съвременния етап от развитието на информационното общество, социалните мрежи естествено привлякоха и вниманието на експертите от една сфера, гранична с политтехнологиите - пропагандата и психологическите войни.

Днес пред специалистите в тази област се очертава колосална перспектива - да използват потенциала на социалните мрежи в собствен интерес.

Както писа сп. "Руски Нюзуик", кибернетичното състезание в сферата на политтехнологиите тепърва започва. И докато много държави полагат усилия за противодействие срещу вътрешните заплахи, САЩ разработват концепцията "Дипломация 2.0" за разпространение на американската идея сред масите чрез най-нови технологии.

Пропагандистите от "Гласът на Америка" и радио "Свобода" скоро ще бъдат изместени от услугите на социалните мрежи Фейсбук и Туитър.

Форумите, чатовете и дори блоговете според американските дипломати вече са демоде - аналитици от САЩ изтъкват в доклади за Конгреса, че бъдещето принадлежи на социални мрежи като Фейсбук, която наброява 250 милиона активни потребители в цял свят.

Властите усещат реална заплаха от страна на социалните мрежи

и нищо чудно, че полагат усилия да намалят възможните негативни последици. С тази цел през последните години много държави въвеждат контрол върху националните сегменти от интернет.

От няколко месеца такъв контрол вече има в редица страни от ОНД - Туркменистан, Узбекистан и Киргизстан вече цензурират мрежата.

Различни източници съобщиха, че по време на размириците в Ереван през пролетта на 2008 г. арменското ръководство също ограничило достъпа до много опозиционни интернет ресурси.

През първите дни от годината се разбра, че държавният глава на Беларус Александър Лукашенко е дал нови пълномощия на оперативно-аналитичния център към президентската администрация. Според някои източници, тези нови пълномощия ще бъдат използвани по-специално за разширяване на контрола върху националния интернет.

Неправителствената организация "Репортери без граници" пък установи, че през последните месеци е въведена цензура върху интернет ресурсите и в Азербайджан.

Данни на същата организация сочат, че над сто блогъри и т. нар. кибердисиденти от цял свят в момента са хвърлени зад решетките.

Броят на държавите, цензуриращи интернет, нараства всяка година

и само през 2009 г. бе удвоен.

От друга страна, с оглед значението на социалните мрежи и на интернет като цяло за постигане на пропагандни цели правителството на САЩ активизира през последните месеци разработката на информационни технологии, които да гарантират със сигурност, че потребителите на виртуалната реалност ще бъдат осведомени за позицията на американската администрация.

По данни от редица източници, в момента правителството на САЩ тайно тества в чужбина система, чрез която да заобикаля цензурата в интернет.

Предвижда се на чуждестранни граждани да бъдат разпращани чрез имейли предимно новини и видеоматериали, като се блокират чрез съответни технологии защитните филтри, забраняващи достъпа до едни или други мрежови ресурси.

Изпробва се и система, осигуряваща на чуждестранни потребители достъпа до сайтове, забранени от цензурата, чрез трети сървъри. Планира се подобни технологии да бъдат използвани не само срещу Китай и Иран, но и срещу повечето държави от ОНД, на първо място Русия.

В интернет вече се появиха любопитни данни, според които администрацията на САЩ планирала да води дейността си срещу цензурата в интернет от украинска територия. С тази цел американската Агенция за национална сигурност вече започнала да взема под свой контрол информационните потоци в редица държави от ОНД.

Получавала съдействие от представителствата на някои телекомуникационни компании от САЩ в Киев. Американците неслучайно са избрали Украйна за отправна точка на дейността си в страните от ОНД.

Доклад, подготвен от експерти на института "Брукингс", съдържа препоръки към администрацията на Барак Обама, според които в Украйна е уместно да се въведе външно управление - целият Запад възприема страната като плацдарм за бъдещо преустройство на Русия и на страните от ОНД.

Всичко, казано дотук, за пореден път демонстрира колко значима е станала информационната сфера за съвременното общество.

Само преди няколко години Русия предложи изцяло да се забрани разработването на информационни оръжия, но днес сме изправени вече пред факт: кибернетичните атаки срещу отделни ресурси на практика не са нищо в сравнение с възможността ресурсите на социалните мрежи да бъдат мобилизирани в интерес на определени правителства.

При това положение "цветните революции" придобиват абсолютно различен мащаб и значение.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Владимир Кличко пристига в България следващата седмица

Владимир Кличко пристига в България следващата седмица

Любопитно Преди 4 минути

Боксовата легенда Владимир Кличко пристига в София следващата седмица по покана на БФБокс. Световният шампион ще се срещне с Енчо Керязов и Весела Лечева, а основна тема на визитата ще бъде Европейското първенство по бокс през септември

„Съвестта ми е чиста“: Оставиха в ареста обвиняемия за тройното убийство в Угърчин

„Съвестта ми е чиста“: Оставиха в ареста обвиняемия за тройното убийство в Угърчин

България Преди 6 минути

Магистратите приеха, че има обосновано предположение за съпричастността му към престъплението и реална опасност да се укрие или да извърши ново престъпление

Започнаха засилени проверки на водните атракции по Черноморието

Започнаха засилени проверки на водните атракции по Черноморието

България Преди 39 минути

Инспекциите на „Морска администрация“, „Гражданска въздухоплавателна администрация“ и „Гранична полиция“ ще продължат през целия летен сезон

Мондиал 2026: Трибуна рухна по време на тренировка на Швеция

Мондиал 2026: Трибуна рухна по време на тренировка на Швеция

Свят Преди 50 минути

Инцидентът в Тексас не доведе до пострадали, а футболистите завършиха заниманието си по план

<p>Ето кои храни вече струват по-малко - кошницата остава около 55 евро&nbsp;</p>

Ето кои храни вече струват по-малко - малката потребителска кошница остава около 55 евро

България Преди 1 час

От края на април индексът на тържищните цени е спаднал с близо 14%, а най-голямо поевтиняване има при доматите, пипера и тиквичките

Чудо в ада на Венецуела: Развален асансьор спаси бейзболиста Дженри Мехия от сигурна смърт

Чудо в ада на Венецуела: Развален асансьор спаси бейзболиста Дженри Мехия от сигурна смърт

Свят Преди 1 час

Две опустошителни земетресения във Венецуела отнеха живота на стотици хора и сринаха десетки сгради. Известният доминикански бейзболист Дженри Мехия обаче успя да избяга от рухналия хотел в град Ла Гуайра благодарение на странна грешка в асансьора

<p>Даниил застана зад Радев за руския патриарх: Това е смело решение</p>

Патриарх Даниил подкрепи отказа на България за санкции срещу руския патриарх Кирил

България Преди 1 час

Българският патриарх заяви, че санкциите срещу глава на православна църква не постигат целите, които се преследват

Почина вокалистът на Blood, Sweat & Tears Дейвид Клейтън-Томас

Почина вокалистът на Blood, Sweat & Tears Дейвид Клейтън-Томас

Свят Преди 1 час

Той е издъхнал в болница в Торонто, съобщи негов представител, без да се посочва причината за смъртта му

<p>Остра критика към бюджета: Държавата харчи на заем и трупа проблеми</p>

Остри критики към бюджета за 2026 г.: Фискалният съвет предупреждава за по-висок дълг и липса на реформи

България Преди 2 часа

Според експертите предвидените мерки имат ограничен ефект, а публичните финанси остават изложени на сериозни рискове.

Трагичната истинска история зад огърлицата „Сърцето на океана“ от „Титаник“

Трагичната истинска история зад огърлицата „Сърцето на океана“ от „Титаник“

Любопитно Преди 2 часа

Легендарната огърлица „Сърцето на океана“ от блокбъстъра „Титаник“ не е просто холивудска измислица. Оказва се, че образът на Роуз и нейното бижу са вдъхновени от истинската история на 18-годишната Кейт Филипс и нейния забранен кралски романс

<p>Радев: Спряхме поръчка за 1 милиард за мантинели</p>

Радев: Това е бюджетът на реалността, рязко свиване на дефицита е невъзможно

България Преди 2 часа

"Консултирахме се с водещи икономисти и всички казват, че няма как от 7,5% дефицитът рязко да слезе за няколко месеца до 3%", заяви премиерът

<p>Внимание, ако пътувате към Гърция: Тежък инцидент затвори главен път Е-79&nbsp;</p>

Внимание, ако пътувате към Гърция: Валяк падна от автовоз и затвори Е-79 край Кресна

България Преди 3 часа

Движението в района е спряно и в двете посоки, трафикът се пренасочва през Предела

Джулия Робъртс сподели сладък момент с най-големия си син на разходка из Ню Йорк

Джулия Робъртс сподели сладък момент с най-големия си син на разходка из Ню Йорк

Любопитно Преди 3 часа

Холивудската икона Джулия Робъртс, известна с яростната защита на личния си живот, изненада феновете с рядка и много емоционална поява. 58-годишната актриса беше уловена от папараци да се разхожда под ръка с 21-годишния си син Финеъс в Ню Йорк

МВР: Общинари са узаконявали несъществуващи сгради във Варна, предстоят още арести

МВР: Общинари са узаконявали несъществуващи сгради във Варна, предстоят още арести

България Преди 3 часа

Петима служители на район „Приморски“ са сред задържаните по разследването за незаконното строителство, свързано с казуса „Баба Алино“

Демерджиев обеща обстойни проверки на всички опасни пътни участъци и състоянието на мантинелите

Демерджиев обеща обстойни проверки на всички опасни пътни участъци и състоянието на мантинелите

България Преди 3 часа

"Средствата от Фонда за пътна безопасност трябва да бъдат използвани целенасочено", заяви вътрешният министър

Сексолог разкри грешката, която съсипва сексуалния живот на 83% от двойките

Сексолог разкри грешката, която съсипва сексуалния живот на 83% от двойките

Любопитно Преди 3 часа

Лицензираният сексотерапевт Ванеса Марин разкри скрития проблем, който бавно проваля интимността при дългогодишните двойки. Оказва се, че начинът, по който инициираме секс, често се превръща в най-големия отблъскващ фактор за партньора