Има ли "Туитър" проблем с достоверността?
Източник: netinfo
4
Зм мнозина едничкият фалшив туийт от акуанта на Асошиейтед прес (АП), който във вторник за кратко предизвика бъркотия на финансовите пазари и доведе до рязък спад на индекса "Дау Джоунс" с около 145 пункта, категорично потвърди страховитата, почти мигновена сила на краткото съобщение.

Пропускът в сигурността обаче поднови съмненията

доколко "Туитър" има място в медийния пейзаж и каква е неговата истинска стойност.

Това стана в момент, когато статутът му на една от основните информационни социални мрежи в днешно време изглеждаше непоклатим.

Във вторник, само седмица след като социалните мрежи отнесоха критики, че спомагат за разпространяване на невярна информация относно предполагаемите извършители на бомбените взривове на Бостънския маратон, проблемите със сигурността в "Туитър" лъснаха безжалостно. Хакерска група обсеби официалния "Туитър" акаунт на АП и изпрати фалшиво съобщение за експлозии в Белия дом, които са ранили президента Барак Обама.

АП беше само най-новата жертва на хакерски атаки през последните дни. Преди това "Туитър" акаунтите на Националното обществено радио, на предаването на телевизия Си Би Ес "60 минути" и други също бяха хакнати. Миналата година Ройтерс стана жертва на хакери, които за кратко превзеха един от акаунтите на агенцията в "Туитър" и разпространиха фалшиви туитове.

Последната хакерска атака засега обаче е най-значителната:

едничкият туийт на АП същиса инвеститорите

и за броени минути успя да заличи 136,5 милиарда долара от индекса "S&P 500".

Могъщата новинарска агенция АП по-късно разкри, че е възможно един от служителите й по невнимание да е издал нейни пароли в резултат на phishing ("маскирана") атака на хакери. Експерти по сигурността побързаха да обвинят "Туитър" за дългогодишния й отказ да въведе двойно потвърждение на идентичността.

Двойно подсилена парола се използва от компании като "Гугъл" и "Майкрософт". Подобна би могла да предотврати наплива от пробиви във високопрофилни "Туитър" акаунти.

"Това е един от многото случаи, на които ставаме свидетели доста често напоследък. Положението започва да става обезпокоително", каза Робърт Куигли, преподавател по журналистика от Тексаския университет и специалист по социалните мрежи. "Това, което медийните организации трябва да направят, е да настояват "Туитър" да има по-сигурен уеб сайт."

От "Туитър" отказаха да коментират тази статия. Компанията също така неколкократно е отказвала да обсъжда и продуктовия си план, макар че е намеквала, че скоро ще въведе двойното потвърждение на идентичността. Все пак публикувана обява за работа през февруари намеква за намерението й да наеме специалисти, които да се справят с проблема.

Марк Ришър, основателят на консултанска фирма по сигурността, която обслужва социални медийни компании като "Пинтерест" (Pinterest) и "Тъмблър" (Tumblr), заяви, че въвеждането на повече мерки като

двойното потвърждение на идентичността

биха направили "Туитър" по-муден за употреба, а това евентуално би забавило "прираста" на потребителите му - сериозна причина за тревога за компания, която основно разчита на рекламни приходи.

Но той предупреди, че продължителен приток на високопрофилни пробиви и отслабващо доверие на потребителите биха нанесели по-големи вреди на "Туитър".

"Винаги правиш компромис или с удобството, или със сигурността", каза Ришър. "Но проблемът със сигурността вреди на марката "Туитър".

За "Туитър" хакерският проблем повдигна въпроси относно неговата достоверност, точно когато той започна да заема централна роля в бързо променящия се медиен пейзаж. Броят на туитовете достига до над 400 милиона на ден.

По-рано този месец Комисията по ценните книжа и борсите позволи на американски компании да споделят в "Туитър" информационни материали, като доклади по приходите за тримесечието, стига да са уведомили инвеститорите предварително. Дни по-късно "Блумбърг" обяви, че ще свърже "Туитър" директно със своите терминали, ползвани от хиляди брокери на Уолстрийт.

По същото време водещите световни новинарски организации и "Туитър", който има 200 милиона потребители из целия свят, стават все по-взаимно обвързани в една символична, ако не и понякога проблематична, връзка.

Професорът по журналистика в Аризонския държавен университет Дан Гилмор смята, че хакерските атаки са навредили главно на новинарските източници, защото техните "Туитър" акаунти често са основният начин, по който новините им достигат потребителите, които не могат да се абонират за вестник или нямат достъп до информационен източник.

"Туитър" опитва да се докаже като важен източник на информация.

По време на цунамито в Япония през 2011 г. помогна на спасителните екипи да открият точното местонахождение на някои оцелели. Стана основна част от живота на нюйоркчани, след като телевизионните приемници потънаха в мрак заради урагана "Санди", връхлетял източното крайбрежие на САЩ през миналата година.

Но миналата седмица, скоро след взривовете в Бостън, някои от хората, които смятаха "Туитър" за незаменим източник на новини,започнаха да се обръщат срещу него, откривайки, че мъдростта на тълпата често пъти е неприложима в интернет пространството.

Според Стийв Брунето, старши изпълнителен директор в компанията за интернет безопасност "Еджуейв", хакерската атака от вторник уронва престижа на "Туитър" в деликатен момент.

"Според Джеф Джарвис, известен интернет експерт и професор по журналистика в Нюйорксия университет, объркването, причинено от социалните мрежи в последните седмици, не е обида към социалните медии, а по-скоро ни припомня, че

отговорността да се потвърждава информация остава за професионалните журналисти.

"Не, интернет не е повреден", каза Джарвис. Възходът на социалните медии означава, че "ставаме свидетели на повече кръчмарски спорове и спекулации, отколкото преди. Но това не означава, че трябва да им вярваме повече, отколкото преди."

Том Шрейдър, изпълнителен директор за американската търговия с акции към "Стайфъл Никълос кепитал маркетс" в Балтимор, е на мнение, че е имало доста признаци във фалшивия туйт на АП, които е трябвало да подскажат на брокерите да не реагират по този начин, и по-точно на начина на формулиране на самото съобщение.

"Първоначалната ни реакция бе да си изтеглим офертите, докато стане ясно дали това е достоверно или не. Не открихме никакво потвърждение и се върнахме на пазара както обичайно", каза той.

Оли Фрийлинг-Уилкинсън е изпълнителен директор на "Ноусис" (Knowsis), лондонска компания, която подбира финансови туитове и друга информация от социалните медии и ги предоставя на брокерите. "Ние имаме спам контрол, обаче войната продължава", каза той. "Много по-трудно е да разбереш какво се случва, когато някои хора хакват официални акаунти, и то когато положението е най-напечено.

"Макар "Туитър" от време на време да намеква, че вярва в способностите си да се превърне в нещо повече от пасивна мрежа за разпространение на новини - промяна, белязана от закупуването на "Съмифай" (Summify), нова малка услуга, която подбира новини на базата на интереса на потребителя - по същото време компанията се старае да се дистанцира от съдържанието на туитове и да поддържа стриктен неутралитет от законова гледна точка.

Миналата есен на събрание на Новинарската онлайн асоциация изпълнителният директор на "Туитър" Дик Костоло каза, че основната отговорност на мрежата е да създаде платформа, наместо да играе редакторска роля в определянето кои туитове хората трябва да виждат.

"Компания, която се опитва да изгради медия, организира съдържанието, а това не е този вид компания, който ние искаме да създадем", каза Костоло.

По думите на Гилмор от Аризонския университет "Туитър" няма нужда да гарантира качеството или достоверността на съдържанието си, за да се превърне в медиен гигант.

"Не става въпрос дали Туитър е достоверен или не, а по-скоро какво правят хората с него",

каза той.

"Всяка новинарска организация чувства, че няма алтернатива, освен да ползва "Туитър". Но всеки в традиционните медии сигурно сериозно размишлява какво означава това - дали сигурността е на ниво в тези платформи от посреднически тип и какви рискове крие това да предадеш част от собствената си продукция на нов вид издатели".
Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
- Бабо, обаждам се да те питам как си. - Ами питай! - Как си? - Не питай!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Изненада! Христо Стоичков очаква второ внуче (ВИДЕО)

Изненада! Христо Стоичков очаква второ внуче (ВИДЕО)

България Преди 9 минути

На специално парти семейството разкри какъв е полът на бебето

Председателството на СЕМ ще бъде ротационно

Председателството на СЕМ ще бъде ротационно

България Преди 9 минути

Членовете не успяха да съберат нужните 4 гласа за наследник на Соня Момчилова

Дрейк изтри свое парче с генериран от изкуствен интелект глас на Тупак

Дрейк изтри свое парче с генериран от изкуствен интелект глас на Тупак

Любопитно Преди 39 минути

В песента е използван и генерираният от изкуствен интелект глас на известния рапър Снуп Дог

ц

Забраниха тротинетките на пешеходни зони в Сливен

България Преди 44 минути

Максимално допустимата скорост за движение в града е намалена на 20 км/ч

Засилени проверки преди Великден: За какво следи БАБХ

Засилени проверки преди Великден: За какво следи БАБХ

Пари Преди 1 час

До момента са инспектирани над 2000 обекта

„Боздуган-29“: Нови арести при акция срещу „Ислямска държава“ в Турция

„Боздуган-29“: Нови арести при акция срещу „Ислямска държава“ в Турция

Свят Преди 1 час

Тя е извършена в окръзите Хатай, Ялова, Коня, Йозгат, Чанаккале, Сакария и Текирдаг

<p>&quot;През целия си живот съм била влюбена в момичета, но просто не го разбирах&quot;</p>

„Влюбена в момичетата през целия си живот": Били Айлиш разкри сексуалността си

Любопитно Преди 1 час

Досега Били Айлиш се е срещала публично само с мъже

Снимката е илюстративна

След секретна доставка от САЩ: Украйна разположи ново оръжие

Свят Преди 1 час

Байдън заяви, че САЩ ще започнат да изпращат военно оборудване на Украйна в рамките на "няколко часа", след като подпише новия пакет за военна помощ

и

Русия: Обсъждане на мир в Украйна без наше участие е безсмислено

Свят Преди 1 час

Конференцията на високо равнище за мир в Украйна се очаква да се състои на 15 и 16 юни

р

Руска ракета повреди ключова инфраструктура и рани 6 души в Черкаска област

Свят Преди 1 час

Мишена на нападението са били гражданска и железопътна инфраструктура в град Смела

Сергей Шойгу и Владимир Путин

"Това можеше да си ти": Путин с предупредителен "изстрел" срещу Шойгу

Свят Преди 1 час

Арестът на Иванов може да е само началото на това, което предстои да се случи на Шойгу, смята специалист

Странни и необясними: 8 интересни момента от историята на света

Странни и необясними: 8 интересни момента от историята на света

Свят Преди 2 часа

Вижте най-интересните моменти от 14 милиарда години история на нашата планета

Политическите реакции след отстраняването на Росен Желязков

Политическите реакции след отстраняването на Росен Желязков

България Преди 2 часа

Решението за това беше подкрепено от 129 народни представители

Иван Таков остава председател на групата на БСП в СОС

Иван Таков остава председател на групата на БСП в СОС

България Преди 2 часа

Така съветниците отхвърлиха препоръката на Градския съвет на БСП той да бъде заменен от Диана Тонова

к

ГЕРБ-СДС: Настояваме за незабавни оставки в СОС

България Преди 2 часа

Защо от ГЕРБ-СДС искат оставки в СОС четете в следващите редове