"Дума" и "Сега" за "маскираните бонуси"
Източник: netinfo
Вт тниците "Дума" и "Сега" остро критикуват приетите вчера от Народното събрание на второ четене поправки в Закона за държавния служител.

С новите текстове се променя системата на заплащане в администрацията. Предвиждат за допълнителни възнаграждения да могат да се заделят до 30% от разходите за заплати и осигуровки в съответното ведомство. Между първо и второ четене депутати от ГЕРБ са внесли нов текст, според който премията на служител за постигнати резултати може да стигне до 80% от основната му заплата за годината, пише "Сега" и коментира: "Въпреки клетвите на Борисов ГЕРБ бетонира големите бонуси".

"Въпреки заканите си да прекратят раздаването на солидни бонуси в държавната администрация, вчера управляващите прокараха текст, според който и занапред във ведомствата ще могат да си раздават до 10 заплати допълнително на човек през годината. Така и петият опит на Бойко Борисов да сложи край на безпринципното раздаване на премии завърши като предишните - без успех въпреки шумните акции", пише "Сега".

"Маскирани бонуси" е заглавието на "Дума". "Мнозинството си прие закон за... бонусите. За същите онези, които предизвикаха бурни скандали и които премиерът Бойко Борисов искаше уж да се връщат. Вместо това, за да няма конфузни ситуации в бъдеще, бонусите просто бяха облечени в законова обвивка.

Според "Дума" "така "незаменимите" чиновници ще могат да се облажат с 22 заплати годишно за сметка на колегите си.

"Управляващите вписаха в закон негласното правило, че това, което не се купува с пари, може да се купи с повече пари. Като лоялността", възмущава се коментаторът в социалистическия вестник.

Партията на Кунева тръгва наесен, отбелязва "Труд". Меглена Кунева в програмната си реч обеща да предложи "европейска политическа новост". Сдружението остава като "морален вот" и всеки може да членува в него. Политическите приоритети са здравеопазването, образованието и реформата на администрацията.

"Партията на Кунева взема 8-12% от гласувалите", съобщава в "24 часа" Юлий Павлов, директор на Центъра за анализи и маркетинг. Според него този резултат означава комфортно присъствие в следващия парламент.

Отчитайки политическите различия между отделните политически сили, социологът смята, че са възможни само две комбинации. Едната е ГЕРБ плюс "България на гражданите" и евентуално "Синята коалиция", ако влезе в парламента. Другата е "всички срещу ГЕРБ" - математически възможна комбинация, но политически нереалистична. Все пак такава опция стои отворена и това поставя Меглена Кунева в положението на балансьор.

"Нова коалиция с Костов е предизвестена смърт за СДС", е озаглавено интервю в "24 часа" с президента (1997-2002 г.) Петър Стоянов. Според него повторна коалиция с ДСБ убива СДС още преди изборите и го оставя без никакви шансове за самостоятелен следкоалиционен живот. В известен смисъл СДС трябва да избира между предизвестената смърт без борба и самостоятелната битка за парламента, където или печелиш, или губиш с чест.

Втората опция изглежда по-рационална и във всички случаи по-вдъхновяваща. При нея има възможност и за бърз градеж, защото не си загубил лицето си. В първия случай дори "Синята коалиция" да влезе в парламента, това вече няма да е СДС - ще бъде поредният нов политически субект, оглавяван от Иван Костов. "Ако СДС избере битката за своето възраждане, аз ще застана с цялата си душа зад тази кауза", заявява Стоянов.

"Незнайна цена на неясно бъдеще", коментира по същата тема в. "Преса". Твърде е вероятно двете сини партии да са преминали точката, след която няма връщане към живия живот. Колкото и някой да иска да върне миналото, възможност за еднообразно възпроизводство copy-paste не съществува.

Затова днес, когато битката между ДСБ, казионното СДС и "СДС-2012" (новото бунтарско течение около Софийската организация на СДС) набира сила, въпросът не е кой социологически маргинал ще надделее, а коя може да е онази формация, онзи екип и личности, които биха могли да възродят каузата и принципите на победилата в началото на прехода демокрация, отбелязва авторът.

"Време е за училище за работодатели", твърди Иван Нейков, бивш министър на труда и социалната политика, председател на Балканския институт по труда и социалната политика. В статия в "Труд" той посочва, че дефицитът на работодателски знания и умения е една от най-тревожните характеристики на националния ни трудов пазар.

Наличието на близо 300 000 работещи фирми и организации от най-различен вид означава, че в българското стопанство има около 300 000 работодатели, които полагат денонощни усилия, за да ръководят поверените им организации и трудови екипи. Откъде дойде тази армия от работодатели - на практика това са 10% от всички заети в страната?

Огромната част от предприятията се ръководят от довчерашни майстори, бригадири и въобще - добри работници. И вероятно тук е заровена основната част от проблема. Всички ние решихме, че добрият професионалист в производството автоматично ще е такъв и в управлението. Но много често знанията и уменията в една или друга производствена дейност, нямат нищо общо с квалификацията, която им е необходима като работодател, пише Нейков.

"След 10 години нашата професия ще е абсолютно различна", прогнозира в интервю за "Класа" генералният директор на БТА Максим Минчев. Изданието посочва, че остават броени дни до откриването в Букурещ на осмото издание на Световната среща на българските медии, чийто организатор е БТА. Темата на форума тази година е "Медиите - между глобалното и регионалното". Над 200 ще бъдат участниците в медийния форум в Румъния, акредитирани са над 80 медии от България и 26 държави.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хакери превземат профили в Instagram с AI на Meta

Хакери превземат профили в Instagram с AI на Meta

Технологии Преди 2 минути

Хакери са използвали собствения изкуствен интелект на Meta за поддръжка на клиенти, за да го излъжат и накарат да променя имейли на чужди профили в Instagram. Така са успели да получат контрол над тях и да оставят реалните им собственици без достъп

<p>Военновъздушно учение в Тайван взе&nbsp;жертви</p>

Военновъздушно учение в Тайван взе две жертви

Свят Преди 28 минути

Предмет на занятието е било отработване на реакция при повреда на двигателя

Американски военни хеликоптери прелитат над България

Американски военни хеликоптери прелитат над България

България Преди 38 минути

По време на полетите е предвидено кацане в района на учебния полигон „Ново село“

Израел прехвана две ракети от Ливан часове след обявеното примирие

Израел прехвана две ракети от Ливан часове след обявеното примирие

Свят Преди 53 минути

Засега не е постъпвала информация за пострадали

<p>Вирусите няма да чакат човечеството:&nbsp;Как ебола отново се превърна в глобална тревога</p>

Ебола отново тревожи света: Какво представлява вирусът и може ли да има нова глобална заплаха

Свят Преди 54 минути

След новото огнище в ДР Конго и тревогите около хантавируса учените предупреждават: опасните инфекции не са останали в миналото

Tестват системата BG-ALERT в цялата страна

Tестват системата BG-ALERT в цялата страна

България Преди 58 минути

В продължение на 30 минути гражданите може да получат тестови известия на мобилните си устройства

Българско семейство разкри международна схема за крадени автомобили в България

Българско семейство разкри международна схема за крадени автомобили в България

България Преди 1 час

Потърпевшите предприели собствено разследване и се свързали с няколко чуждестранни полицейски служби

Снимката е илюстративна

Край на свободното къмпингуване върху дюните в Крапец

България Преди 1 час

Достъпът до защитената зона вече е ограничен, а нарушителите ще бъдат санкционирани след края на сезона

"Връхлетя върху мен за секунди": Разказ на българина, нападнат от мечка в Румъния

"Връхлетя върху мен за секунди": Разказ на българина, нападнат от мечка в Румъния

България Преди 1 час

Мъжът твърди, че шумът и действията на други туристи може да са провокирали животното

Разрушения, липса на инфраструктура и нови съмнения за незаконно строителство 8 месеца след потопа в Елените

Разрушения, липса на инфраструктура и нови съмнения за незаконно строителство 8 месеца след потопа в Елените

България Преди 1 час

Проверки разкриват проблеми със строителния статут на част от сградите, а жителите настояват за намеса на държавата

Отвъд „Челюсти“: 5 животни, които са много по-опасни за хората от акулите

Отвъд „Челюсти“: 5 животни, които са много по-опасни за хората от акулите

Любопитно Преди 2 часа

Статистиката ще ви изненада – най-големите убийци в природата нямат големи зъби и не живеят в дълбокия океан

Ограничават движението по АМ „Тракия” в района на Ямбол

Ограничават движението по АМ „Тракия” в района на Ямбол

България Преди 2 часа

Мярката касае трасета от по един километър – в платното за София между 274-ти и 275-и км и в платното за Бургас между 284-ти и 285-и км

Учени откриха как алкохолизмът променя мозъка

Учени откриха как алкохолизмът променя мозъка

Любопитно Преди 2 часа

Ново изследване разкрива как алкохолизмът променя невронните вериги за учене. Докато някои функции се възстановяват с годините трезвеност, реакцията при неуспех остава притъпена завинаги – откритие, което обяснява риска от рецидив

Пенсии, нов дълг и партийни субсидии: Депутатите обсъждат промени в бюджета

Пенсии, нов дълг и партийни субсидии: Депутатите обсъждат промени в бюджета

България Преди 2 часа

Управляващите предлагат по-висока минимална пенсия, увеличение на лимита на дълга и намаляване на държавната субсидия за партиите

<p>Пентагонът спря достъпа на журналисти до пресцентъра си</p>

Пентагонът ограничи достъпа на журналисти до пресцентъра си

Свят Преди 2 часа

Помещението е обявено за секретна зона заради работа с класифицирана информация, съобщиха от военното ведомство