Инцидент между Българската църква и президента Радев
Източник: ЕПА/БГНЕС

„Ватиканът не се намесва в състава на държавните делегации, дошли на аудиенция при Римския папа, това заяви папският нунций в София монсеньор Анселмо Гуидо Пекорари при срещата ни днес”, коментира митрополит Антоний, след като се срещна с монсеньор Пекорари.

Радев се видя с папата със закъснение заради Тръмп

ВИЖТЕ АУДИЕНЦИЯТА НА РАДЕВ И СЪПРУГАТА МУ ПРИ ПАПАТА

Според митрополита сред обсъдените въпроси е бил и „този за отсъствието на духовници - православни и католически в делегацията, срещнала се с папа Франциск на 26 май по повод Деня на славянската писменост и култура. От президентската администрация обясниха, че от Ватикана са поставили условие членовете на делегацията да бъдат само светски лица. За да бъдем коректни, трябва да заявя, че това явно не отговаря на истината. Подобни нелепи оправдания обаче внасят напрежение в отношенията не само между Българската държава и Ватикана, но и между Българската православна църква и Римокатолическата църква, което е недопустимо”.

„Смея да се надявам, че добрите отношения между Българската православна църква и президентската институция няма да пострадат от този инцидент и през следващата година представители на държавата и Църквата заедно ще участват в срещата с папата в Рим по случай деня на нашата писменост и култура. Това единство на църковната и държавна власт в отбелязването на този значим за българската духовност празник не е формален протокол, но изпраща важно послание за това как разбираме делото на светите Братя и дали наистина сме техни наследници”, добави Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний.

В българската делегация при папа Франциск бяха включени президентът Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов, зам.-председателят на НС и лидер на „Воля” Веселин Марешки, министърът на културата Боил Банов и ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски” проф. Анастас Герджиков.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп: Ще се справим с хутите

Тръмп: Ще се справим с хутите

Свят Преди 23 минути

Тръмп: Вече сме го правили с хутите и от известно време не сме чували нищо от тя

Жените вече ще трябват да доказват, че са жени, гласи ново правило в тениса

Жените вече ще трябват да доказват, че са жени, гласи ново правило в тениса

Свят Преди 1 час

Досега правилникът на WTA допускаше участие на транссексуални спортистки

Кувейт, Йордания и Бахрейн отблъснаха атаки от Иран

Кувейт, Йордания и Бахрейн отблъснаха атаки от Иран

Свят Преди 2 часа

Иран е атакувал електроцентрали и съоръжения за обезсоляване на вода

Нов скандал в Унгария, проверяват сървъри на партията на Орбан

Нов скандал в Унгария, проверяват сървъри на партията на Орбан

Свят Преди 2 часа

„Фидес“ определи действията на Мадяр като „автократични“

Нивото на река Дунав е рекордно ниско за сезона

Нивото на река Дунав е рекордно ниско за сезона

България Преди 3 часа

При станция Русе измереното ниво на 21 юли е минус 69 см.

Военният министър: Нямам притеснения за американските самолети

Военният министър: Нямам притеснения за американските самолети

България Преди 3 часа

Стоянов: Предходното правителство си позволи да излъже за учението на НАТО

,

Студена война във футбола: УЕФА демонстрира открит конфликт с ФИФА

Любопитно Преди 3 часа

Президентът на УЕФА Александър Чеферин демонстративно пропусна финала на Световното първенство. Отказът му да присъства е ясен знак за открития конфликт с ФИФА след серия от политически намеси, скандални съдийски решения и скъпи билети

Лионел Меси и Ламин Ямал

Кой е Жоан Монфорт? Фотографът зад емблематичната снимка на Лионел Меси и Ламин Ямал, която обиколи света

Свят Преди 3 часа

Снимките остават неизвестни близо 17 години, докато през 2024 г. бащата на Ямал ги публикува с посланието „Началото на две легенди“

Ножаров: До 2028 г. България ще плаща 2 млрд. евро лихви по дълга

Ножаров: До 2028 г. България ще плаща 2 млрд. евро лихви по дълга

България Преди 3 часа

Той определи план-сметката като "опит за ориентиране в обстановката"

Средствата ще подпомогнат малки и средни предприятия да внедрят изкуствен интелект, облачни решения, автоматизация и други технологии от Индустрия 4.0.

125 млн. евро за дигитализация: колко и какви фирми ще получат пари за изкуствен интелект

Парите ни Преди 3 часа

След увеличението на бюджета подкрепените компании стават 512, като голяма част са извън София

КС отмени част от закона за горивата, приет край „Лукойл“

КС отмени част от закона за горивата, приет край „Лукойл“

Свят Преди 3 часа

Конституционният съд не отменя целия закон

Човек издъхна днес в ареста в Благоевград

Човек издъхна днес в ареста в Благоевград

България Преди 4 часа

Разследват причиняване на смърт по непредпазливост

Мярката ще подпомага работодатели, които наемат безработни над 55 години, хора с трайни увреждания и други лица в неравностойно положение

Работа до пенсия: Държавата субсидира наемането на безработни над 55 години

Парите ни Преди 4 часа

Частните работодатели могат да разкрият до три места, а подкрепата е за срок до две години

<p>Рядък медицински случай вкара жена в спешното след прекалено много щастие</p>

Рядък медицински случай на прекалено много щастие изпрати жена в спешното

Свят Преди 4 часа

Описание на медицински случай разказва необичайната история на 65-годишна жена, която била толкова щастлива след сватбата на дъщеря си, че лекарите помислили, че получава инфаркт

Ужасяваща буря минава през Чили, най-малко 10 загинали

Ужасяваща буря минава през Чили, най-малко 10 загинали

Свят Преди 4 часа

Властите определят бедствието като най-тежкото в региона за последните 40 години