Илков: Не се наблюдава промяна в сигурността по границата във връзка с процесите в Близкия изток
Източник: БТА

К ъм момента не се наблюдава промяна в средата за сигурност по границата и във вътрешността на страната, заяви служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков по време на изслушване в парламента относно гарантирането на сигурността във връзка с процесите в Близкия изток и по-конкретно в Сирия.

Ще върне ли Европа сирийските бежанци?

"МВР следи внимателно обстановката и миграционните процеси", добави Илков и посочи, че е създадена организация за придобиване на информация от службите за сигурност във връзка със Сирия, Газа и Ливан.

Атанас Илков съобщи още, че над 20 сирийски граждани, настанени в центрове у нас, са поискали да се върнат в Сирия.

По думите на министъра се извършва постоянен анализ на постъпилите данни и на тяхна база се планират действия при промяна в средата за сигурност. "При необходимост се предвижда изпълнение на плана за действие при усложнена миграционна обстановка. Те са свързвани с въвеждане на допълнителни сили по българо-турската граница, създаване на оперативен щаб в МВР, подпомагане с военнослужещи и техника от Министерство на отбраната. При увеличен миграционен натиск съгласно плана на Министерски съвет се включват всички държавни структури, които имат компетенция", допълни министър Илков.

Вътрешният министър отчете, че силите на Фронтекс у нас са увеличени три пъти. Също така напомни, че от 2 януари 2025 г. , след споразумение с Австрия, Унгария и Румъния, контингент от 100 служители ще изпълняват задълженията си на границата с Турция. Желание за участие са заявили и от Гърция.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Прокуратурата с производство срещу „Кроношпан“

Прокуратурата с производство срещу „Кроношпан“

България Преди 18 минути

Дружеството не е изпълнило наложените му принудителни административни мерки

ЕК: Искът на ЕП срещу сделката с Меркосур е неоснователен

ЕК: Искът на ЕП срещу сделката с Меркосур е неоснователен

Свят Преди 1 час

Разглеждането на съдебния иск ще отложи предварителното прилагане на споразумението

ГДБОП задържа лекар за подкупи за ТЕЛК

ГДБОП задържа лекар за подкупи за ТЕЛК

България Преди 2 часа

Задържаният е председател на състав на ТЕЛК

Разследват бивш високопоставен съветник на Зеленски

Разследват бивш високопоставен съветник на Зеленски

Свят Преди 2 часа

По случая са идентифицирани общо девет заподозрени

Франция призовава НАТО за военни учения в Гренландия

Франция призовава НАТО за военни учения в Гренландия

Свят Преди 2 часа

Париж вече е изпратил малък военен контингент на арктическия остров

КЕВР започва извънредна проверка в „Топлофикация София“

КЕВР започва извънредна проверка в „Топлофикация София“

България Преди 2 часа

След приключване на проверката ще бъде изготвен констативен протокол и доклад

.

Исторически пробив в Черно море: Държавата влиза в битката за собствен газ в блок „Хан Аспарух“

България Преди 3 часа

Българският енергиен холдинг (БЕХ) става официален партньор в проучванията, гарантирайки енергийна независимост и милиардни приходи за хазната

Рюте: Европа всъщност трябва да е "щастлива", че Тръмп е на власт

Рюте: Европа всъщност трябва да е "щастлива", че Тръмп е на власт

Свят Преди 3 часа

"Не съм популярен при вас сега, защото защитавам Доналд Тръмп", казва шефът на военния алианс НАТО, докато президентът на САЩ заплашва Гренландия

Ресторантьорка, убила дъщеря си с отровно вино, е потенциален сериен убиец

Ресторантьорка, убила дъщеря си с отровно вино, е потенциален сериен убиец

Свят Преди 3 часа

Жената е е убила едната си дъщеря и е разболяла другото си дете и половинката му с отровено вино през ноември

Министърът на финансите на САЩ: Дания е незначителна

Министърът на финансите на САЩ: Дания е незначителна

Свят Преди 3 часа

Министърът на финансите на САЩ отхвърли опасенията, че Европа може да използва пазара на облигации, за да оказва натиск върху Вашингтон заради Гренландия

Пиян рецидивист потроши лифта в Боровец

Пиян рецидивист потроши лифта в Боровец

България Преди 3 часа

По случая е образувано досъдебно производство

Правителството одобри кандидатите за европейски прокурор от България

Правителството одобри кандидатите за европейски прокурор от България

България Преди 3 часа

Националната процедура по подбор премина през два етапа

Защо Мъск заплашва да купи Ryanair

Защо Мъск заплашва да купи Ryanair

Свят Преди 4 часа

Илон Мъск обмисля дали да купи Ryanair след скандал с шефа на авиокомпанията. Двамата си размениха сериозни обиди

Забравете чипса и сладоледа - истинските храни за добро настроение

Забравете чипса и сладоледа - истинските храни за добро настроение

Любопитно Преди 4 часа

Много от храните в този списък се считат за супер храни и имат ползи за здравето, които надхвърлят просто доброто настроение

Снимката е илюстративна

Край на „мадуровките“? Какво представляват новите машини-скенери, с които се предлага да гласуваме

България Преди 4 часа

Как работят оптичните четци, защо САЩ разчитат на тях и колко струва пренастройването на цялата изборна система?

<p>&quot;След 4 брутални години&quot;:&nbsp;Лена Бориславова няма да участва в парламентарните избори</p>

"След 4 брутални години": Лена Бориславова няма да участва в предстоящите предсрочни парламентарни избори

България Преди 4 часа

Решението беше обявено с публикация в официалната ѝ страница във Facebook