ГЕРБ обвини Радев в тайна процедура по купуването на F-16, МО отговори
Източник: Thinkstock/Guliver
57

„В момента две важни теми за България се управляват в пълна липса на прозрачност от служебното правителство”. Това заяви народният представител от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев в декларация на Групата от парламентарната трибуна, цитиран от NOVA.

По думите му това са мигрантската и бежанска криза пред България. Според декларацията служебното правителство на Румен Радев „развива потайно и процедурата по придобиването на още една партида бойни самолети Ф16”.

По-късно от Министерството на отбраната уточниха, че придобиването на нови осем изтребителя F-16 Block 70 е единствено в правомощията на Народното събрание, но не и в тези на ресорното ведомство. 

Eто и целия текст на декларацията на ГЕРБ: 

„Едната тема е мигрантската и бежанска криза пред България.

1. Когато преди месец алармирахме за идващата криза, не бяхме чути. Дори служебното правителство и много от партиите в парламента си позволиха да подходят с ирония към проблема. В момента тайно се ремонтират лагери и подготвят нови терени, които да приемат бежанци и мигранти. Без никаква прозрачност и отчетност пред българското общество.

2. Министри загрижено коментират, че нямат средства за управление на кризата. Казват как Министерският съвет ще предложи промени между двете четения на бюджета, за да се осигурят полиция, армия и приемни центрове. След като бяхте предупредени за идващата криза, защо не го направихте преди да внесете актуализацията на бюджета? А сега полупрозрачно правителството ще иска допълнителна актуализация на вече внесен от правителството бюджет. Това ли е професионализмът и прозрачността на кабинета на Радев? Изтеглете бюджета, актуализирайте го и го внесете пак. Ние ще постъпим отговорно.

3. Вчера стана ясно, че ще приемем бежанци по линия на ЕС и НАТО. До сега българските правителства винаги са били отговорни и солидарни в рамките на тези два съюза. Помагали сме на останалите държави-членки и на Комисията, защото България е външна граница на ЕС и също разчита на тази солидарност.

4. Именно защото сме били честни и открити, премиерът Борисов успя да договори 160 млн. евро допълнителни средства, физическа помощ и техника за охрана на нашата граница, за да не тежат тези разходи изцяло на българския бюджет. Успя да поддържа добри работни отношения с Република Турция, които намалиха натиска над

българската граница, която искаме да напомним, че се явява и външна граница на ЕС. Натискът върху нашата граница е натиск и върху останалите страни членки.

5. Служебното правителство на Радев трябва незабавно да настоява пред Съвета на ЕС за целево финансиране, за да се подготвят външните граници на ЕС в България и Гърция за идващата вълна. Да постави въпроса и да търси съмишленици между държавите-членки за незабавно насочване на средствата на ЕС за хуманитарна помощ с цел подпомагане на приемащите в момента бежанци държави, съседни на Афганистан, както и постигане на споразумения с тези държави по аналогия на споразумението с Турция от 2016 г., за да предотвратим проблема, преди да е стигнал до собствените ни граници. Затова обаче трябва активна външна политика. Трябва авторитет и достъп, които президентът Радев не притежава.

Втората тема, която служебното правителство на Радев развива потайно е процедурата по придобиването на още една партида бойни самолети Ф16. Ние знаем, че правителствата на Румен Радев имат афинитет към процедурите за придобиване на самолети и това винаги става на тъмно.

1. Какво всъщност става ясно, че е свършило служебното правителство от отговора на мой въпрос до министъра на отбраната?

a. След като е получен отговор на искането за цени и наличности през пролетта, са продължили преговорите за придобиването на вторите 8 самолета.

b. Правителството сега е пратило искане за обвързваща оферта с точни цени и дати на доставка. Отговорът фактически ще представлява проектодоговор за новите Ф16.

c. След получаването му, Министерски съвет ще внесе в Народното събрание проект за инвестиционен разход с точните параметри на договора.

d. Веднага след евентуалното му приемане от НС, следващият кабинет трябва да подпише договора.

e. Важно е да се знае, че този документ ще има срок на валидност, с който следващото НС ще трябва да се съобрази.

2. Впрочем това е пътната карта, изготвена от правителството на ГЕРБ за следващото редовно правителство, за да може да проведе своите политически разговори за подкрепа на този проект.

3. Все пак със задоволство констатираме, че правителството на Радев е осъзнало, че продължаването на тази политика е правилен подход. И все пак приветстваме, че са решили да не бавят или ревизират покупката на нови 8 самолета, защото това е отговорното решение – да се продължи политиката на ГЕРБ в областта на отбраната.

4. Само не разбираме защо това се прави в пълен мрак. Дори се стигна до безумието пресцентърът на Министерство на отбраната да опровергава собствения си министър. Защо е цялата тази потайност, след като този процес трябва да е публичен?

5. Можем само да предположим, че се държи в тайна заради многото тежки думи, които бяха казани по темата. Как придобиването на Ф16 ще застраши влизането ни в Еврозоната, как покупката им било търсене на политическа индулгенция или чадър от страна на САЩ към Борисов и много, много други. Явно Румен Радев е осъзнал колко неверни са всички тези твърдения и че това е единственият правилен подход. Защото противното би било тежка ирония.

6. А може би има други поети ангажименти, които за разлика от тези към съюзниците за Северна Македония, имат своето продължение?

7. Темата за придобиването на следващите Ф16 трябва да е публична. Така, както беше при закупуването на предните осем и мястото на този дебат е тук, в парламента. Правителството на ГЕРБ винаги е информирало в пълен обем народните представители. Още при самото планиране на процедурата ние знаехме от къде идват парите и как ще бъдат осигурени. А служебното правителство на Радев има ли план?

8. Да бъдат така добри и да дойдат поне в комисия по отбрана да ни запознаят“, се казва в декларацията на ГЕРБ-СДС”. 

Министерството на отбраната отговори на обвиненията

По-късно от Министерството на отбраната уточниха, че придобиването на нови осем изтребителя F-16 Block 70 е единствено в правомощията на Народното събрание.

„Служебното правителство няма правомощия и не води преговори за закупуване на нови осем изтребителя F-16 Block 70. Проектът е един от приоритетните за модернизацията на Въоръжените сили. За неговата реализация в изпълнение на чл. 16, ал. 7а от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, два парламента – 43-и и 44-и, приеха решения, с които са одобрени Проект за инвестиционен разход (ПИР) за „Придобиване на нов тип боен самолет” (Решение на Народното събрание от 2 юни 2016 г., обнародвано в ДВ, бр. 43, от 07.06.2016 г.), а в последствие и неговата актуализация - Актуализиран проект за инвестиционен разход (АПИР) „Придобиване на нов тип боен самолет” (Решение на Народното събрание, обнародвано в ДВ, бр. 51, от 19.06.2018 г.).

Утвърденият от парламента проект е за придобиване на 16 самолета от един тип в една конфигурация. Предвидено е реализацията му да се извърши на два етапа: първи - за придобиване на 8 самолета, и втори - за придобиване на още 8 самолета. В началото на 2019 г. по предложение на Министерския съвет и в резултат на решение на Народното събрание за реализиране на първия етап бяха подписани четири договора между правителствата на България и на САЩ за закупуване на осем самолета F-16 Block 70 и свързаните с тях оборудване, услуги и въоръжение.

Спазвайки сроковете на планираните процеси, заложени от решенията на 43-и и 44-и парламент, за придобиване на общо 16 самолета, Министерството на отбраната продължава подготовката по реализацията на втория етап от проекта. Затова сега единствено възможният подход е изпращане на писмо-запитване за предоставяне на оферта и едва след получаването на отговора, което би отнело от 6 до 8 месеца, може да бъде подготвен ПИР с детайлни и коректни параметри като: цена, обхват, начин на плащане и размер на вноските, срокове за доставка и т.н.

Само след приемането на ПИР от парламента (в случай, че същият бъде приет), може да се пристъпи към подписване на договор, който ще бъде реализиран едва след като Народното събрание го ратифицира и даде зелена светлина на проекта. Т.е. в случая става дума единствено за получаване на задължителна информация за реализиране на проекта.

Според условията на програмата за чуждестранни военни продажби на САЩ, изпращането на такова писмо-заявка не създава никаква правна и финансова обвързаност на министерството за подписване на договор. Крайното решение - кога, при какви условия и на каква цена България ще доокомплектова ескадрилата си с F-16 Block 70 е в правомощията и отговорностите единствено на Народното събрание и на следващо редовно правителство. Същият път бе извървян и при подписването на първия договор”, обясняват от Министерството на отбраната.

Каракачанов: Обществени поръчки без конкурс? Не е вярно

Панайотов: Военното министерство е кредитирало частни фирми с пари от бюджета

Изтребителите Ф-35 и Путин може да спи спокойно

Коментари 57
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

57 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

МВФ одобри заем за Украйна на стойност 15,6 млрд. долара

МВФ одобри заем за Украйна на стойност 15,6 млрд. долара

Свят Преди 1 час

Целта е следвоенно възстановяване и подпомагане на пътя на Украйна към присъединяване към ЕС

Русия отхвърли обвиненията срещу Путин за отвличане на деца

Русия отхвърли обвиненията срещу Путин за отвличане на деца

Свят Преди 2 часа

Небензя: Говорим за евакуация от военна зона

Евтаназираха кучетата, убили жена в Долна Оряховица

Евтаназираха кучетата, убили жена в Долна Оряховица

България Преди 3 часа

Жертвата е загинала от обилна кръвозагуба, уточниха от прокуратурата

Наградите за иновации на ФБТИК бяха раздадени за четвърти път

Наградите за иновации на ФБТИК бяха раздадени за четвърти път

Любопитно Преди 3 часа

Пет различни състава на жури оцениха проектите и избраха лауреатите

Радев призова за мерки срещу вноса от Украйна, с още четирима президенти

Радев призова за мерки срещу вноса от Украйна, с още четирима президенти

България Преди 3 часа

В писмото се подчертава необходимостта от значително увеличаване на средствата от ЕС

Донев: Българските избиратели не трябва да се притесняват за сигурността си

Донев: Българските избиратели не трябва да се притесняват за сигурността си

Избори 2023 Преди 4 часа

В деня на самия вот органите на МВР ще осъществяват охрана на съответните секционни избирателни комисии

Обиски в София, Европейската прокуратура разследва ремонта на жълтите павета

Обиски в София, Европейската прокуратура разследва ремонта на жълтите павета

България Преди 5 часа

Според разследването от изпълнителите са представени фалшиви документи с невярна информация

<p>112 досъдебни производства за изборни нарушения</p>

Прокуратурата: 112 досъдебни производства за изборни нарушения

България Преди 5 часа

Главният секретар на МВР Петър Тодоров съобщи, че са задържани общо 91 души и са образувани над 100 разследвания

.

НАТО забранява TikTok на служителите си

Свят Преди 5 часа

Главният изпълнителен директор на TikTok подчерта пред американските законодатели по-рано този месец, че компанията е напълно независима от Пекин

Владимир Путин

Секретни файлове разкриха тайна кибервойна на Путин, упражнявана и срещу Украйна

Свят Преди 5 часа

Анонимният информатор бил разгневен от войната на Русия в Украйна

България получи двигател за МиГ-29 от Полша

България получи двигател за МиГ-29 от Полша

България Преди 5 часа

Предстои сключване на договор за втори двигател

<p>WSJ поиска САЩ да обявят руския посланик за персона нон грата</p>

„Уолстрийт джърнъл” поиска САЩ да обявят руския посланик за персона нон грата

Свят Преди 6 часа

Русия е квалифицирала случая с Гершкович като секретен

"Никой не е над закона": Демократите в САЩ реагираха на обвиненията срещу Тръмп

"Никой не е над закона": Демократите в САЩ реагираха на обвиненията срещу Тръмп

Свят Преди 6 часа

Всеки има право на съдебен процес, за да докаже невинността си, написа в Twitter Нанси Пелоси

Дензъл Уошингтън

Дензъл Уошингтън ще участва в „Гладиатор 2“

Любопитно Преди 6 часа

За съжаление, каквато и да е ролята му, все още се пази в тайна

еврозона

Инфлацията в еврозоната отчете спад

Свят Преди 6 часа

Спадът през март беше по-голям от очакванията на анализаторите, но цените на хранителните продукти продължиха да растат.

<p>Сирийци&nbsp;подпомагали чужденци да пребивават в страната</p>

Сирийци подпомагали 20 мароканци в страната, осигурявали им нощувки и храна

България Преди 6 часа

Поискали пари на мароканците за превоз до границата със Сърбия