"Гардиън": Протестиращите в БГ имат нужда от по-добър лозунг от "Оставка!"

Б ританският вестник "Гардиън" посвещава статия (Вж. оригиналния текст на изданието) на антиправителствените протести в България, които според авторите отслабват, но страната остава в криза.

Задава се въпросът дали демонстриращите студенти могат да осигурят нов политически език.

В статията се обобщава политическият път на премиера Пламен Орешарски и се отбелязва, че сегашните протести са започнали преди повече от 160 дни заради спорното назначение на Делян Пеевски за директор на ДАНС.

Отначало протестите бяха многолюдни, с участието на представители на всички части на политическия спектър, които искаха оставката на правителството.

Постепенно числеността им намаля след като бяха присвоени от групи, които ги възприеха като начин да съживят антикомунизма от 90-те години на миналия век.

Протестиращите започнаха да призовават за "европейски ценности", "морал в политиката" и "истинско скъсване" с комунистическото минало,

пише "Гардиън", който обръща внимание и на организираните от БСП контрапротести. Сега ситуацията е в задънена улица - правителството и опозицията споделят еднакви социално-икономически възгледи, но си разменят празни обвинения, пишат авторите на статията.

Вестникът описва окупацията на Софийския университет, която според авторите е била приета от десноцентристката опозиция ГЕРБ и Реформаторския блок като продължение на кампанията им.

Окупацията определено съживи уличните протести, но когато бе видян потенциалът й, се появи значителен натиск от партийни активисти и от средите на окупаторите за отказ от интелектуалните й цели и да се наблегне на постигане на оставка на правителството и произвеждане на нови избори, пише вестникът.

"Моралната революция" на студентите предизвиква неудобство у политическите елити, които се опитват да намерят нова легитимност чрез съживяване на старите политически разделения.

Студентите изрично се разграничиха от всички политически партии, които доминираха в България след 1989 г. и вместо това насочиха гнева си срещу белязания от бедност и корупция безкраен "преход" към демокрация, отбелязва "Гардиън".

Нещо по-важно - окупацията отиде отвъд настояването просто за оставка на едно правителство, която би довела до нова група политици, но запазване на статуквото.

Студентите организираха ателиета, в които обсъждаха какво общо бъдеще желаят, напомняйки ни що е то университет.

Докато уличните протести бяха блокирани в наблягането на призрака на "комунизма", без да дават възможност за размисъл и критичен дебат, оригиналният стил на студентската окупация е вдъхновен от движението "Окупирай".

Цената на успеха в съживяването на протестите обаче бе непоправимата загуба на интелектуалното съдържание на началната фаза на окупацията. Окупацията трябва някак да съживи и своите собствени цели и посока.

Не само за себе си, но за общото протестно движение и за България като цяло, пишат авторите на статията, според които главният лозунг на протестното движение "Оставка!" не може да мобилизира хората, поради което популярността на протестите спада.

Учител по физика към жена си: - Скъпа, дай от хладилника "ускорителя на елементарни частици". - Какво е това? - Ракията дай!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Туск за саботажа на железопътния транспорт: Руски държавен тероризъм</p>

Доналд Туск за саботажа на железопътния транспорт: Руски държавен тероризъм

Свят Преди 16 минути

Туск също така обяви, че ще затвори последното останало руско консулство в Полша

Д-р Пекин беше елиминирана от “Игри на волята”

Д-р Пекин беше елиминирана от “Игри на волята”

Любопитно Преди 43 минути

Тя е гост в новия епизод на подкаста “След Игрите”

<p>Вучич отговори на обвиненията: Не съм чувал за &quot;човешки сафарита&quot;</p>

Вучич отговори на обвиненията: Не носех пушка при обсадата на Сараево, не съм чувал за "човешки сафарита"

Свят Преди 1 час

На 20 юли 1995 г. Вучич заявява от трибуната на парламента: „убийте един сърбин, ние ще убием сто мюсюлмани“

Путин: Планът на САЩ може да стане основа за мир в Украйна

Путин: Планът на САЩ може да стане основа за мир в Украйна

Свят Преди 1 час

Според Путин планът от 28 точки е бил обсъден между Москва и Вашингтон само в най-общи линии

Моди пристигна в Южна Африка за срещата на върха на Г-20

Моди пристигна в Южна Африка за срещата на върха на Г-20

Свят Преди 2 часа

Това е първата среща на върха на Г-20 в Африка и четвъртата поред в страна от Глобалния юг.

<p>Внимание, туристи! МВнР предупреждава за&nbsp;стачки в Белгия</p>

МВнР предупреждава за стачки в Белгия от 24 до 26 ноември

Свят Преди 2 часа

През трите дни се очакват значителни смущения във функционирането на транспортния сектор в страната

<p>Шолц даде показания по разследване за &quot;Северен поток 2&quot;</p>

Олаф Шолц даде показания по разследване за "Северен поток 2"

Свят Преди 4 часа

Тръбопроводът беше предназначен за пренос на руски газ до Германия, но не беше пуснат в експлоатация поради пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна

Благомир Коцев ще бъде преведен в затвора във Варна

Благомир Коцев ще бъде преведен в затвора във Варна

България Преди 4 часа

Това разпореди Светла Даскалова

Ватиканът пренаписва закона заради историческото назначение на монахиня на ключов пост

Ватиканът пренаписва закона заради историческото назначение на монахиня на ключов пост

Свят Преди 5 часа

Католическата църква запазва свещеничеството за мъже

Германия класифицира "дрогата за сексуално насилие" като оръжие

Германия класифицира "дрогата за сексуално насилие" като оръжие

Свят Преди 5 часа

Близо 54 000 жени и момичета са станали жертва на сексуални престъпления в Германия през 2024 г.

<p>Италия под снежна обвивка (СНИМКИ)</p>

Италия под снежна обвивка

Свят Преди 5 часа

Снежинки прехвърчаха и в Милано, около Бергамо, в Лигурия, както и по хълмовете на Тоскана

<p>Зеленски моли папа папа Лъв XIV за съдействие</p>

Зеленски изпрати писмо до папата с молба за помощ

Свят Преди 6 часа

"Ватиканът може да се превърне в една от ключовите международни платформи за консолидиране на хуманитарните усилия в подкрепа на украинците"

<p>Мечка гризли нападна 11 ученици, двама се борят за живота си</p>

Ужас в Канада: Мечка гризли нападна 11 ученици, двама души се борят за живота си

Свят Преди 6 часа

Един от учителите героично се е опитал да спре мечката и е сред тежко ранените

Мъж е застрелян на летище в САЩ, след като размаха нож срещу полицай

Мъж е застрелян на летище в САЩ, след като размаха нож срещу полицай

Свят Преди 6 часа

Полицаите използвали електрошокови устройства

<p>След 3 седмици зад решетките: Никола Саркози издава &quot;Дневникът на един затворник&quot;</p>

След 3 седмици зад решетките: Никола Саркози издава "Дневникът на един затворник"

Свят Преди 6 часа

"Подобно на пустинята, вътрешният живот се укрепва в затвора", пише бившият президент