Донев: Членството в ОИСР е основен приоритет
Източник: Георги Димитров/ Vesti.bg

Ч ленството в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е основен външнополитически приоритет на страната ни, който намира широка политическа подкрепа и институционална приемственост. Това заяви на брифинг в Министерския съвет служебният премиер Гълъб Донев, който се срещна с генералния секретар на ОИСР Матиас Корман. 

Според премиера предварителният анализ е показал, че България покрива стандартите на ОИСР във висока степен и разполага с възможност да приключи присъединителния процес за около три години. 

Радев: Ако в учебните програми се просмукват деструктивни влияния, държавата ще се намеси

Матиас Корман е на посещение в София по повод на официалното представяне на доклада „Икономически преглед на България“, изготвен от ОИСР.

„За България членството в ОИСР не се разглежда като карта за достъп в клуба на богатите. За България това членство е приобщаване към ценностите на организацията за свобода, демокрация, върховенство на закона, закрила на правата на човека, както и към отворена конкурентоспособна и прозрачна икономика“, отбеляза премиерът. 

„В последните осем месеца служебното правителство работи по темата за членство в ОИСР с амбицията да направи всичко необходимо за постигане на бърз напредък в процеса на присъединяване. В подкрепа на това ще припомня, че през ноември миналата година Министерският съвет одобри първоначалният меморандум на България, съдържащ първата самооценка за съответствието на законодателството, политиките и практиките на страната ни с всеки действащ правен инструмент на ОИСР“, каза Донев. 

Според министър-председателя едно от най-важните предимства на организацията е това, че тя е източник на експертиза и добри практики във всички сфери на икономическото, социалното и общественото развитие.

Донев определи присъединяването на България към ОИСР като „катализатор за реформите“, от които страната се нуждае. 

Премиерът изрази признателност към всички членове на служебното правителство и експертите, които работят за каузата по присъединяването на България към организацията. 

Гълъб Донев: Всички правителства искат България в Шенген

Изготвянето на доклада е задължителна стъпка по пътя на присъединяването на страната ни към ОИСР. Основните акценти от него ще бъдат представени лично от генералният секретар на организацията Матиас Корман. 

На събитието присъстват също вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов, вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров, министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов, министърът на околната среда и водите  Росица Карамфилова-Благова и министърът на правосъдието Крум Зарков.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

Свят Преди 17 минути

Aмериканското дипломатическо ведомство публикува съобщение по темата

,

Българка е била намушкана 10 пъти с нож и пребита със стол в Гърция

Свят Преди 1 час

Сочен за извършител е нейният партньор, който е арестуван

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

Любопитно Преди 3 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

,

Макрон призова за бдителност и продължаване на натиска върху Русия

Свят Преди 3 часа

Френският президент приветства и "готовността на Съединените щати" да допринесат за даване на гаранции за сигурността на Украйна

,

Два мотоциклета се удариха на пътя Благоевград - Дупница, има пострадали

България Преди 4 часа

Всички участници в произшествието са закарани за преглед

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Свят Преди 4 часа

Това написа той в своя Telegram канал

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

Свят Преди 4 часа

Полицията е на терен с жива сила и бронирани автомобили

,

Мелания Тръмп получи благодарности от Украйна за загрижеността си за децата, отведени в Русия

Свят Преди 5 часа

Първата дама на САЩ написа писмо, касаещо отвлечените украински деца

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

България Преди 5 часа

От пожарната служба в Бургас заявиха, че на терен са изпратени 6 противопожарни автомобила

Принц Уилям и принцеса Катрин с децата им: Джордж, Шарлот и Луи

Принцът и принцесата на Уелс Уилям и Катрин се местят в нов кралски дом

Любопитно Преди 6 часа

Кралската двойка планира да се установи в имота Форест лодж с осем спални, разположен в Уиндзорския парк

<p>Какво е състоянието на пострадалите след бруталния удар с АТВ</p>

Какво е състоянието на пострадалите след бруталния удар с АТВ

България Преди 6 часа

„Вчера лекарят ни каза: „Не мога да ви давам надежди и не мога да ви ги отнемам”. Снаха ми и детето ѝ са със счупени черепи”, разкри Юлиан Здравков

<p>Какво каза Европа след срещата в Аляска</p>

Какво каза Европа след срещата в Аляска

Свят Преди 7 часа

Група от няколко европейски лидери съвместно се ангажираха да продължат да подкрепят Украйна и да поддържат натиска върху Русия

Ужасяващата катастрофа между автомобил и автобус в София

Свидетел на ужаса в София: Шофьорът на колата не изглеждаше притеснен

България Преди 7 часа

Разкриха самоличността на загиналия пътник в автобуса

Опашките за хляб в Боливия

Ден преди изборите: Хлябът в Боливия вече не стига за закуска

Свят Преди 8 часа

Политолози правят паралели между кризата в Боливия и Френската революция от XVIII в., причинена от ръста на цените на хляба. Разликата е, че в Боливия хлябът не поскъпва, просто качеството и грамажът му намаляват

<p>Младеж без книжка катастрофира в Студентски град</p>

Младеж без книжка катастрофира в Студентски град

България Преди 8 часа

"Шофьорът" е дал положителни проби за алкохол и наркотици

<p>Ново огнище на пожара в Пирин се разгоря над с. Илинденци</p>

Ново огнище на пожара в Пирин се разгоря над с. Илинденци

България Преди 9 часа

Така активните огнища в Пирин планина стават три