Всяка една наша грешка ще бъде коригирана, т.е. хората ще бъдат компенсирани, включително и финансово, заяви главният оперативен директор на "ЧЕЗ България" Петър Баран.
Той беше изслушан от паpламентаpната комисията за борба с корупцията по високите етажи на властта.
Ситуацията изобщо не е проста, разбираме гражданите и тяхното неразбиране на сметките, фактурите и тяхното потребление, посочи Баран. Преди няколко седмици ръководството на ЧЕЗ реагира много бързо, водим активен диалог с нашите клиенти, правим срещи и с кметовете на общините, опитваме се да обясняваме, държим се открито, продължи Баран.
Опитваме се да обясним, че всяка една жалба ще бъде проверена от нашите служители. Знаете, че преди време имаше проверка на електромери на наши клиенти и резултатите показаха, че няма грешки в толеранса на измерването, което не значи, че не правим грешки, каза той.
Имаме повече от 2 млн. клиенти и грешки винаги се случват,
уточни Баран. Ние сме прозрачна компания и знаете, че от края на септември миналата година сме публична компания, което значи, че сме под постоянен контрол на различни институции, добави той. Готови сме да приемем всякакви предложения, които ще помогнат да излезем от тази ситуация - за нас най-важни са хората, каза Баран.
Според него е проблем, че много българи се отопляват на ток, и вторият - икономическата ситуация в страната, за която той вярва, че ще се оправи и хората ще си платят сметките. Но ситуацията е такава, каквато е и какво можем да направим като компания, тъй като правилата са такива, каквито са, посочи той.
Искам по-малко белетристика и повече конкретика, контрира изявлението му председателят на комисията Яне Янев.
Волен Сидеров от "Атака" попита какво е месечното заплащане на Баран, дали не е 100 хил. лв. Това не е учтиво да ме питате, отговори му оперативният директор на ЧЕЗ. Защо продължават да се сключват договори, с които се изнасят печалбите на дружеството от България, след което се декларират почти нулеви печалби, продължи с въпросите Сидеров. Депутатът заяви, че един ден дружеството ще бъде съдено за това, което прави в България, за нарушаване на лицензионните договори. Реакцията на българските потребители ще нараства, досега не чух нищо по въпроса как смятате да свалите цените, защото като покупателна възможност българите плащат най-скъпите цени в Европа, продължи с въпросите Сидеров.
По отношение на цените въпросът не е към нас, отговори му Баран. Те се определят от ДКЕВР, каза той лаконично.
Депутатът от КБ Мая Манолова призова да се чуе и становището на ДКЕВР за създалата се кризисна ситуация. Не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава, обобщи тя.
Ние даваме мотивирано становище, с което всички стопански субекти заплащат 5 пъти по-висока такса електроразпределение, което буди у нас сериозно недоумение, което води до съмнения за корупция спрямо две ЕРП-та в България, заяви представител на Национална гражданска коалиция "Природата за хората". От септември получавам писмо след писмо за нулево потребление, заяви с възмущение Иван Сейков. Искам да знам кой следи параметрите за тока, защото има огромни разлики, продължи той. Новите електромери въртят на поразия, каза Сейков.
"На първия въпрос бих отговорил, че на ниво ниско напрежение има регулиран пазар, каза Баран. Този въпрос е към колегите от ДКЕВР. От регулатора заявиха, че регулаторната рамка на ЧЕЗ за 5 г. период е определена през 2008 г., след което се правят корекции. Тарифната структура е същата, каквато е заложена в първоначалните условия. От инженерна гледна точка може да се обясни какво означава тази цена. Има определена логика в нея, но тя трябва да се приложи по-правилно. При непостоянна консумация клиентът може да заяви по-ниска мощност на потреблението, което ще позволи на дружеството да планира по-добре подаването на напрежението", обясни експерт от ДКЕВР. Той уточни, че говори само за клиентите - стопански субекти.
Преди около месец изслушахме в тази комисия бившия председател на ДКЕВР Ангел Семерджиев и според него има неоправдано високи разходи, заяви Мая Манолова от КБ. Това е едно от сериозните обвинения, че не сте си вършили работата по формиране на крайната цена на тока, давали сте разрешения да се осребряват раздути фактури, поясни тя, насочвайки изводите и въпросите си към представителите на ЧЕЗ.
Защо се бави либерализирането на пазара, това не се ли отразява на крайните цени, запита ДКЕВР клиент от Сандански.
От ДКЕВР се опряха в становището си на действащата нормативна уредба. Всичко в комисията се гледа параметър по параметър и ако няма доказано необходимост цената да се вдига нагоре, често цените остават същите, обясни техен представител.
Цените на въглищата също бяха намалени преди 2 г. на база международни проучвания, добави той като пример, че е имало и намаление.
Сидеров цитира доклад на ДКЕВР за ЧЕЗ, че са нарушени условия на лицензията, които са изброени на 2 стр. след одит на регулатора. Има непазарно, непрозрачно увеличение на разходите, установява доклада през 2010 г. - защо 3 г. се бавите и не отнемате лиценза на ЧЕЗ, запита той Андон Роков от ДКЕВР.
Голямата част от административните актове за тези нарушения са отменени от съда, каза Роков. Ниското напрежение също води до завишаване на разходите за ток, продължи той. От ДКЕВР са правили такива проверки в български градове и това е доказано, отбеляза Роков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!