Борисов: Работят ли институциите, европарите отиват директно при хората
Село Черниче, община Симитли, обявеното за "Евросело на 2012 г." се слави с първата, регистрирана в страната Винена партия, както и с учреденото през есента на м.г. Дружество на завряните зетове   
Източник: Божидар Стоилов, БГНЕС

Когато кметовете и институциите на държавата работят добре, парите по европроектите се усвояват и отиват директно при хората. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов при днешното си посещение в село Черниче, община Симитли.

Поводът бе откриването на нови обекти за близо 6 млн. лева, изградени в селото по Програмата за развитие на селските райони (2007-2013 г.).

Заедно с премиера бе и министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.

Осъществените в селото проекти са по мярка 321 - "Основни услуги за населението и икономиката в селските райони", и мярка 322 - "Обновяване и развитие на населените места". В резултат наизпълнението им е била подменена изцяло водопроводната и канализационната мрежа на село Черниче, изградена е и нова асфалтова пътна настилка и тротоари на улиците.

Кметът на община Симитли Апостол Апостолов припомни по този повод, че за ремонт и реконструкция на инфраструктурата в селото са инвестирани над 8,5 млн. лв. по програми с европейско финансиране.

Премиерът Борисов и министър Найденов връчиха на кмета на Черниче Иван Андонов символичен плакат "Евросело на 2012 година", който Черниче заслужи в годината на своята 100-годишнина като първенец в конкурса, организиран от Министерството на земеделието и храните и Програмата за развитиена селските райони, за най-много реализирани европроекти, усвоени средства, привлечени инвестиции и цялостната промяна в облика на населеното място.

Найденов обясни, че в цялата област Благоевград одобрените проекти по ПРСР са за над 138 млн. лева. Той съобщи, че са договорирани 80% от средствата по Програматаза развитие на селските райони, а усвоените са 54%. Крайният срок за усвояване е 2015 г.

Министърът допълни, че през новия програмен период и селата от големите общини ще могат да бъдат бенефициенти по програмата, защото в момента те са лишени от тази възможност.

Премиерът Борисов поздрави присъстващите кметове на различни общини, представители на различни партии, като отбеляза, че когато работят добре - и те, и институциите на държавата, парите се усвояват и отиват директно при хората. Нека хората да кажат пред последните 20 години какво е правено по селата и по региона и какво се прави сега, посочи той.

Министър-председателят каза, че на идване е видял и как върви строителството на автомагистрала "Струма" в участъка преди Дупница. Гордея се, че я правиме, посочи той, защото регионът само в рамките на последните няколко години се промени коренно с нея.

Надявам се до две седмици да дойде и най-чаканата от мен вест за третия ЛОТ, за Кресненското дефиле. Важното е, че близо 900 млн. евро чакаме там да бъде европейското финансиране, каза Борисов и поясни, че това ще бъде много тежък за изпълнение участък с три тунела и сложни съоръжения.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задействаха BG-ALERT заради пожар в Дупница

Задействаха BG-ALERT заради пожар в Дупница

България Преди 7 часа

Пожарът е локализиран на площ от 65 дка.

Осъдиха на смърт братовчед на Башар Асад

Осъдиха на смърт братовчед на Башар Асад

Свят Преди 7 часа

Уасим Асад е първият член на семейството Асад, който беше съден в съдебна зала

Нивото на Дунав при Галац падна до 16 см от кота 0

Нивото на Дунав при Галац падна до 16 см от кота 0

Свят Преди 8 часа

Дебитът на Дунав при навлизането на реката в Румъния е едва 1350 кубични метра в секунда

Хакери откраднаха данни на 1,2 млн. души

Хакери откраднаха данни на 1,2 млн. души

Свят Преди 8 часа

Службите в Латвия предупредиха, че измамници могат да злоупотребят с откраднатите данни

Ефремова: Работи се с родителите на задържаните за убийството на Кузев, но не всички съдействат

Ефремова: Работи се с родителите на задържаните за убийството на Кузев, но не всички съдействат

България Преди 9 часа

Социалният министър: Има нужда законът да бъде променен в посока на това да бъде модернизиран

Над 6000 бали със слама горят край Ковачица

Над 6000 бали със слама горят край Ковачица

България Преди 10 часа

Огънят вече е обхванал и намираща се в близост постройка

Връщат шефа на ВиК-Несебър в ареста

Връщат шефа на ВиК-Несебър в ареста

България Преди 10 часа

С решението си Апелативният съд възстановява най-тежката мярка за неотклонение спрямо обвиняемия

Евакуираха десетки деца заради пожар край Мездра

Евакуираха десетки деца заради пожар край Мездра

България Преди 11 часа

Пожарът е погълнал четири постройки

Шишков обяви кои незаконни строежи ще бъдат обявени за „търпими“

Шишков обяви кои незаконни строежи ще бъдат обявени за „търпими“

България Преди 11 часа

Регионалният министър констатира харчене на европейски средства за проекти, които не вършат работа

Германци докарали десетки хиляди нелегални мигранти в Италия

Германци докарали десетки хиляди нелегални мигранти в Италия

Свят Преди 11 часа

Общо около 42 300 души са пристигнали в италианските пристанища от 2022 г. насам с частни спасителни кораби

Снимката е илюстративна

Сърбия се бори с над 40 пожара

Свят Преди 12 часа

Трудният терен и силният вятър пречат на гасенето, а властите следят качеството на въздуха

Българка е обявена за изчезнала в Лион

Българка е обявена за изчезнала в Лион

Свят Преди 12 часа

Семейството няма сведения за нея от 14 август.

„Управление чрез Facebook“: Унгарският премиер Петер Мадяр с 545 поста за 100 дни

„Управление чрез Facebook“: Унгарският премиер Петер Мадяр с 545 поста за 100 дни

Свят Преди 12 часа

Анализ на първите 100 дни от управлението на унгарския премиер показва средно по 5,5 публикации дневно. Макар честотата на постовете му да расте, взаимодействията с аудиторията са спаднали с 45%, а най-харесвани остават личните му снимки

Важна информация за въздуха в София след задимяването от Сърбия

Важна информация за въздуха в София след задимяването от Сърбия

България Преди 12 часа

Столична община публикува последните данни от измервателните станции - силен вятър изчиства смога над града

Осъдиха украинец в Германия за шпионаж за Русия

Осъдиха украинец в Германия за шпионаж за Русия

Свят Преди 12 часа

Става дума за план за изпращане на тестови пратки с GPS тракери до Украйна