Бизнесът е притиснат от драстичния скок на сметките за газ и ток, плаща и за домакинствата. Докога?
Източник: iStock/Guliver Images

С правянето с енергийната бедност трябва да става през системата за социално подпомагане и мерки за повишаване на разполагаемия доход на населението, у нас държавата прехвърля социалните си функции на фирмите

Индустрията в България страда от тежка деформация на енергийния пазар у нас – изкуственото подтискане на цените за регулирания пазар, на който купуват газ и електроенергия домакинствата, като тежестта от поскъпването на енергията се прехвърля на сметките на бизнеса, като най-потърпевши са енергоемките промишлени производства – така наречените големи индустриални консуматори, пише 3e-news.net.

Българската индустрия дълги години субсидира цените на електроенергията и топлоенергията за бита и чрез таксата „задължения към обществото“ на пазара на електрическа енергия. Сега се създават очаквания промишлеността да поеме тази роля и на пазара на природен газ, заплащайки по-високи цени, споделят  предприемачи. С налагането на кръстосаното субсидиране на битовите потребители от бизнеса управляващите, които и да са те, както и независимият енергиен регулатор КЕВР нарушават правилата и смисъла на общностния енергиен пазар – кръстосаното субсидиране е забранено по дефиниция от ЕС и ние подлежим на санкция за това. В повечето държави от общността битовите потребители на енергия да плащат по-висока цена от индустрията – така се стимулира енергспестяването и се задържа нарастването на разходите на бизнеса и прехвърлянето на голяма част от тях върху гражданите през бум на инфлацията.

Заради скритото субсидиране на сметките реално не може да се види каква е себестойността на продукцията, а и така завоалирано се изсмукват пари от фирмите.  За държавата това вероятно е и начин за справяне с т. нар. енергийна бедност – термин, който отдавна се използва в Европа, но за жалост у нас дори още не е конкретно дефиниран. Справянето с енергийната бедност обаче преминава през целенасочени програми за социално подпомагане на нуждаещите се и реализиране на мащабни мерки за повишаване на разполагаемия доход на населението. Тази отговорност и функция на държавата не бива да се прехвърля на пазарните участници.

Кроссубсидирането е риск за инвестициите, развитието и дори за вдигането на заплатите на персонала при всички фирми у нас. Този риск нараства още повече в момент като сегашния, когато бизнесът е притиснат до стената от огромните сметки за електроенергия и природен газ не само у нас, но и в цяла Европа.

А подкрепата от държавата?

Към момента предприятията у нас получават компенсация в размер до 250 лв./мвтч от сметките си за ток. При цените на природния газ засега няма отредени компенсации за фирмите. Редукция на сметките за синьо гориво през зимните месеци ще получат само топлофикационните дружества и домакинствата, използващи природен газ за отопление.

Според представители на едрия бизнес у нас подкрепата на държавата за компенсиране на високите сметки за ток и природен газ е недостатъчна. Фирмите продължават да трупат нови и нови загуби, някои като най-големия военен завод „Арсенал“ вече спряха временно работата си, други обмислят подобни мерки, а немалка част от фирмите са на ръба на фалита или вече са прескочили тази граница. Хората у нас вече усещат ефекта от скъпия природен газ по сметките при пазаруване заради поскъпването на всички стоки, включително тези от първа необходимост – хляб, мляко, плодове и зеленчуци, нарастват и цените на внасяните стоки, компоненти и системи за промишлеността и услугите. В резултат инфлацията у нас вече гони двуцифрени стойности. Анализатори, икономисти и бизнесмени коментират, че с висока инфлация и продължаващо поскъпване на продуктите сме на път да достигнем нови висини в инфлационната спирала.

Бурният тренд на поскъпване на всички стоки вече „да изяжда“ парите както на хората, така и на бизнеса. И държавата трябва да намери начини да успокои сметките, не само за домакинствата, но и за бизнеса. В съседна Румъния например наскоро бе обявен таван на цените на енергоносителите – както за ток, така и за газ. Във Франция пък замразиха цените до определено ниво, в Испания и други страни намалиха ДДС за цените на тока и газа – това са все мерки които дават глътка въздух на всички потребители.

От Асоциацията на индустриалния капитал в България неколкократно са призовавали държавата да осигури адекватна подкрепа за бизнеса у нас, който се стреми да оцелее. Ако бизнесите у нас масово започнат да затварят как ще се отрази това на пазара на труда и колко по-големи ще се разходите за безработица?

Газови игри

И докато държавата подкрепя топлофикациите, то най-голямата от тях – столичната – дължи над 1 милиард лева на държавната „Булгаргаз“ и въпреки това отново е изправена пред фалит. Така държавата помага на едни фирми, а отказва да подкрепи адекватно бизнеса, реално допринасящ за ръста на БВП – докато притиска индустрията да си плаща редовно за синьо гориво,  „Булгаргаз“ продължава да „очаква“ плащания от „Топлофикация София“. Това очакване продължава вече близо 10 години….

„Индустрията не желае специално отношение. Индустрията желае справедливо отношение“, споделиха наскоро едрите индустриалци у нас. Те са силно обезпокоени, ако сега се наложи да започнат да субсидират и загубите от високите цени на природния газ.

Всъщносът в момента „Булгаргаз“ определя на практика две цени, по които доставя синьото гориво до клиентите си. Нормативно КЕВР определя пределната цена на природния газ, но това важи за домакинствата и топлофикациите. За едрия бизнес се приема дирекно предложението за цените на „Булгаргаз“, без КЕВР да го променя. А газовият доставчик винаги се оправдава, че цените са равни, дори по-ниски от тези на европейската газова борса TTF.

Нов газов договор, но с кого?

Именно задълженията на столичното парно от над 1 млрд. лв в перспектива може да заплаши финансовата стабилност на „Булгаргаз“ и дори на БЕХ, както и да постави под риск доставките на газ от Русия в случай на изпадане в невъзможност те да бъдат заплащани, смятат от бизнеса.

Подобна хипотеза може би е стигнала и до ушите на доставчика „Газпром“, на който му предстои да подпише нов дългосрочен договор за доставки на природен газ за страната ни. Все по-често в енергийните среди се говори, че нов договор ще има, но той няма да бъде сключен с „Булгараз“. Представители на бизнес организациите не крият тревогата си, че при такава рязка промяна на пазара на мястото на обществения доставчик Булгаргаз ще се появят привилегировани посредници, които ще реализират огромни печалби за сметка на големите индустриални потребители. Наред с електроенергията, природният газ е основен ценообразуващ фактор в черната и цветната металургия, азотно-торовата и химическата промишленост, циментопроизводството и стъклопроизводството. Именно експортно-ориентираните предприятия подкрепят ръста на БВП, ерго увеличението на заплатите. Оттам, с по-големи надници, ще е по-лесно и за домакинствата да покрият сметките си за ток.

Повишаването на разходите води и до влошаване на инвестиционната среда, тъй като спира капиталовложенията в съществуващи и нови производства. В случаите, в които дадено предприятие е част от международна корпорация или група, може да се стигне до решение за затваряне и/или преместване на съответния нерентабилен производствен актив извън страната. По този начин страната търпи щети и от загуба на производствен потенциал. А и се закриват работни места.

Всички тези аргументи са повече от достатъчни, за да разберат всички в държавата, че е важно бизнесът да работи, и да му се помага, щом се налага. А той от своя страна ще продължи да помага чрез данъците си обратно на държавата.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 2 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 3 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 4 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 5 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 6 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 6 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 6 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 7 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 7 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 8 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 8 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 8 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 9 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 9 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 9 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 9 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.