АЕЦ "Белене" се превърна в шменти капели
Източник: ЕПА/БГНЕС

"Здравейте, пиша ви от името на бившия министър на петрола на Нигерия. Имам нужда от съдействието ви, за да преведа сумата от 10 млрд. евро по ваша банкова сметка..." Всички сме получавали подобни писма, написани на развален английски. И всички знаем, че мястото на подобни предложения е в кошчето. Е, не всички.

През изминалата седмица българското правителство получи подобно предложение за строителството на АЕЦ "Белене" и започна разговор с обявилите се за представители на все още неизвестния подател на писмото. На мястото на адвоката на бившия нигерийски министър на петрола се е подписал "Глобал пауър консорциум".

И сега започва смешното. Тези никому неизвестни мъже се появяват на заседание на парламентарната икономическа комисия. Води ги министър Делян Добрев, влизат без проблем.

Министърът обаче казва, че точно в този момент ги вижда за първи път. Но бил чувал за тях и преди. Ден по-късно се оказва, че контактите на тези мъже с правителството са още от началото на годината. Но още ден по-късно премиерът Бойко Борисов казва, че не си спомня такова нещо и също за първи път ги бил чул.

Първо ГЕРБ внася в парламента решение за нови преговори за централата, после решава да го оттегли заради предстоящия референдум. Между другото Бойко Борисов предлага гласуването да се проведе електронно, като пропуска факта, че законът не предвижда такова нещо. В същото време говорители на мистериозните инвеститори наводняват медиите. И се започна с лъжите:

Ако някой иска да похарчи милиарди за нова централа без в замяна да поиска държавна гаранция или поне предварителен договор за изкупуване на ток, значи е замислил нещо друго. Т.е. лъже ви.

Ако някой твърди, че нова ядрена централа ще произвежда по-евтин ток, той ви лъже. Огромната инвестиция, повишените застраховки след аварията във Фукушима и задължителните разходи за съхранение на отработилото ядрено гориво, няма как да доведат до евтин ток. Призна го и консултантът на проекта Богомил Манчев.

Ако някой казва, че построяването на АЕЦ "Белене" ще намали енергийната зависимост на България, той умишлено ви лъже. Проектът е руски, оборудването е руско, горивото е руско. В същото време и това правителство ще приключи мандата си без да построи газовите връзки с Турция и Гърция, чиято роля е да спасяват България от студ, ако по някаква причина Русия отново спре подаването на газ, както стана в началото на 2009 г.

И за да е пълна приликата с т.нар. нигерийски схеми, правителството реши да попита САЩ какво знаят за кандидат-инвеститорите. На сайта на ФБР има точно такъв съвет - получите ли подобно предложение, веднага се свържете с най-близкия офис на ФБР. Защото тези схеми завършват винаги във вреда на получателя.

Ако бъдем наивни и допуснем, че има вариант частен инвеститор наистина да иска сам да построи централата, то трябва да бъдем и в същата степен подозрителни и да допуснем още няколко варианта: че това е схема за замитане на следите за изхарчените вече милиард и половина лева на данъкоплатците или че това е опит за обвързване на държавата, която след време да се окаже пред свършен факт и отново ние да платим сметката.

Става дума за много пари и тези, които ги сънуват, няма да жалят средства и енергия за публичен и не толкова публичен натиск за осъществяване на проекта. Ще има мистериозни инвеститори, референдуми, изненадващи обрати. И ако преди години се чудех какво точно означава изразът шменти капели, то след последните случки около АЕЦ "Белене" май вече ми се изясни. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пясъчна буря се разрази над Истанбул

Пясъчна буря се разрази над Истанбул

Свят Преди 1 час

В района на Алания тази нощ е валял кален дъжд

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Свят Преди 3 часа

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пристига в Будапеща, за да подкрепи Виктор Орбан преди изборите на 12 април. Ходът на Тръмп цели да спаси ключовия си съюзник, докато опозиционерът Петер Мадяр води в проучванията на фона на скандали за връзки с Русия

.

Как да заменим майонезата в салатите за Великден: ​​5 най-добри алтернативи

Любопитно Преди 3 часа

Има много здравословни дресинги, които ще направят ястието по-малко калорично и по-здравословно

<p>Плашещо, но безвредно: Какво е&nbsp;&bdquo;синдром на експлодиращата глава&ldquo;</p>

Синдромът на експлодиращата глава може да ви връхлети, докато заспивате - какво казват експертите

Свят Преди 3 часа

Близо 30% от хората поне веднъж в живота си чуват силен шум или гръм, докато заспиват. Науката нарича това „синдром на експлодиращата глава“ – стряскащо, но напълно безопасно състояние, което не изисква специално лечение

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

България Преди 3 часа

При плодовете и зеленчуците очакванията са цените да започнат да се понижават след 2-3 седмици

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Любопитно Преди 3 часа

Испански учени локализираха мъжката „G-точка“ – тя не е там, където всички предполагаха, а в малко познатата зона френуларна делта под главичката на пениса. Тази силно инервирана област е най-чувствителният център за удоволствие при мъжете

<p>&quot;Късметлия&quot; загуби рекордна печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок</p>

"Късметлия" загуби 12,7 млн. евро печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок

Свят Преди 3 часа

Въпреки мащабното издирване, притежателят на печелившия билет от Лондон не се появи в рамките на 180-дневния срок. Рекордната сума от 10,6 милиона паунда вече е окончателно загубена за играча и ще бъде дарена за социални проекти

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

България Преди 4 часа

Спрени са търговските полети от Международното летище в Кувейт

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Любопитно Преди 4 часа

Амал Клуни зашемети в Милано с модерна кожена пола и нова, по-къса прическа в карамелени нюанси, демонстрирайки за пореден път безупречен стил, подходящ за променливото време през април

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Любопитно Преди 4 часа

Не пропускайте туристическата поредица в събота от 16:00 ч. по NOVA

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Любопитно Преди 4 часа

Job Lab се провежда в ключов момент, когато пропастта между образованието и бизнеса се задълбочава, а бъдещето изисква не само теоретични знания, но и добре развити меки умения за успешна реализация

Бус удари полицейски коли в Горна Оряховица

Бус удари полицейски коли в Горна Оряховица

България Преди 4 часа

По първоначална информация шофьорът е изгубил управление над колата

.

Изписаха легендарната Янка Рупкина от болница, певицата остава в кома

България Преди 4 часа

Проблемите за странджанската певица започнаха в средата на март, когато тя бе приета по спешност в болница

,

„Счупено сърце“: Лили Иванова изненада почитателите си с ново видео

Любопитно Преди 5 часа

Лили Иванова изненада почитателите си с нов видеоклип към песента „Счупено сърце“ по текст на Мартин Карбовски. Примата на българската музика пусна видеото в разгара на националното си турне и седмици преди историческия си концерт в зала „Олимпия“

В сянката на диктатора: Бурният живот на Саджида Талфах – вдовицата на Саддам Хюсеин

В сянката на диктатора: Бурният живот на Саджида Талфах – вдовицата на Саддам Хюсеин

Любопитно Преди 5 часа

През 2015 г. в социалните мрежи се разпространи новината, че Саджида Талфах е починала, но семейството на Хюсеин опроверга слуховете. Доколкото е известно, вдовицата на Саддам Хюсеин е все още жива и здрава