Над 25 хил. души, които са били осигурявани на 4 часов работен ден вече работят на пълно работно време и работодателите им внасят осигуровки на двойно по-висок доход след съвместните проверки на НАП и Инспекцията по труда, които започнаха през миналата есен, съобщиха от НАП.
164 хил. служители в страната се водят на 4 часов работен ден. Извършените близо 10 хил. проверки от двете институции обаче показали, че над 70% от тези хора всъщност полагат труд по 8, 10 или дори повече часа дневно.
След наложените санкции, работодателите на тези 25 хил. души вече ги осигуряват на пълен работен ден, посочват от НАП.
Работата на половин работен ден ощетява освен бюджета с данъци и осигуровки, но и засяга неблагоприятно осигурителните права на хората, отбелязват от приходната агенция.
Ако работникът се съгласи да бъде осигуряван на 4 часа, а разликата до реалната му заплата да бъде изплащана на ръка и без данъци и осигуровки, то трудовият стаж, който ще му е необходим за пенсия ще бъде изработен за двойно по-дълго време.
Това на практика означава, че човек с повече от 10 години стаж, осигуряван на половин работен ден може никога да не се пенсионира, допълват от НАП.
От приходното ведомство въведоха през февруари нова електронна услуга, която позволява всеки гражданин да провери в интернет на какво работно време и възнаграждение го осигурява неговият работодател.
Справката работи с персонален идентификационен код (ПИК), който се издава в офисите на НАП след представяне на лична карта. Този код дава достъп и до данни за допълнителното задължително пенсионно осигуряване (вноските за втора пенсия), както и възможност по интернет да се поиска издаване на удостоверение или друг данъчен документ.
До момента около 23 хил. физически лица имат издадени персонални кодове, като с тях средно дневно правят по 1500 справки в сайта на НАП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!