Т ърсите вдъхновение за следващото си пътуване извън страната?
Съветваме ви да изберете Белгия - от красивите калдъръмени улици и стари замъци, до живописна природа, богата история и вкусна храна - страната е прекрасен избор за ценителите на културата, изкуството и гастрономията.
Докато много туристи се насочват към Брюксел, има много интересни и красиви места в Белгия – очарователни средновековни градове, завладяващи природни забележителности и архитектура, която ще ви пренесе в приказен свят.
В държавата има над 3000 замъка, множество обекти, включени в списъка на ЮНЕСКО, и е истински рай със своите древни мостове, кули и живописни площади.
Предимството е, че страната е изключително удобна за пътуване – транспортната мрежа е отлична, а влаковете и автобусите свързват всички ключови точки. Ще ви бъде лесно да обиколите няколко места, дори без да наемате автомобил.
Преди да тръгнете към това вълнуващо изживяване, сме подготвили за вас най-атрактивните дестинации, които не трябва да пропускате, автентични ястия, които трябва да опитате, както и интересни културни особености, които ще направят вашата почивка още по-специална.
Ето някои от местата, които струва да посетите в Белгия:
Градове, музеи и природни забележителности
Провинция Намюр
Наричана още “Земята на долините”, провинция Намюр в района на Валония е известна с красивата си природа - реки, скали, хълмове и буйна зеленина.
Динан - Градът е като пощенска картичка с могъща крепост, кацнала на варовикови скали. Ако искате невероятни гледки, изкачете се с кабинков лифт до цитаделата или се отпуснете в кафене с изглед към река Маас.
Couque de Dinant – Опитайте тази твърда бисквитка, приготвена от мед и пшенично брашно – перфектен сувенир, който може да се съхранява години!
Природни маршрути – Идеално място за пешеходни преходи, кану и откриване на скрити водопади.
Брюксел
Столицата на Белгия и седалище на ЕС и НАТО, Брюксел е един от най-мултикултурните градове в Европа. Любителите на изкуството могат да се потопят в Кралския музей за изящни изкуства, който обединява шест различни музея, включително задължителния за посещение Magritte Museum. Не пропускайте и Boghossian Foundation във Villa Empain, както и BOZAR – модерен център за изкуства, съчетаващ изложби, концерти и културни събития.
Сред архитектурните шедьоври се открояват Grand Place – обект на световното наследство на ЮНЕСКО, и уникалната Maison Cauchie, която може да се посети в определени уикенди с предварителна резервация.
Брюж
Посещението на Брюж е като да влезете в приказка. Често наричан "Венеция на Севера", градът е прочут със сложната си мрежа от канали, калдъръмени улички и добре запазена средновековна архитектура. Историческият му център е обект на световното наследство на ЮНЕСКО – не само заради архитектурата, но и като люлка на фламандската примитивна живопис.
Разходете се по площадите Маркт и Бург, вземете обиколка с лодка и пребройте 54-те моста, или карайте велосипед по каналите към по-спокойни райони. За спираща дъха гледка, изкачете 366-те стъпала на кулата Белфорт.
Разпуснете с чаша белгийска бира в някое от многото уютни кафенета. Завършете преживяването с посещение на Groeningemuseum – дом на впечатляваща колекция от фламандско изкуство.
Гент
Разположен между Брюксел и Брюж, Гент съчетава най-доброто от двата свята: канали, готическа архитектура, красиви музеи и оживена градска атмосфера. Със своето младо студентско население и оживена културна сцена, градът е жив и с голям избор от нощни заведения. През 2009 г. Гент получава титлата "Град на музиката" от ЮНЕСКО.
От авангардни зали като Vooruit и De Bijloke до интимни барове като Kinky Star, музиката тук е навсдякъде – включително по улиците. Не пропускайте да се потопите в нощния живот или да откриете артистичната страна на града в неговите галерии и алтернативни пространства.
Антверпен
Антверпен, вторият по големина град в Белгия, е космополитна столица на стил и иновации.
Разходката из квартала Het Zuid разкрива галерии, дизайнерски бутици и модерни кафенета, а улиците около Modemuseum (MoMu) са рай за модни ентусиасти. В самия музей ще откриете динамични изложби, посветени на съвременната мода и местните дизайнери.
Любителите на историята ще оценят готическата катедрала „Света Богородица“ – най-голямата в Белгия. Къщата-музей на Рубенс също е задължителна спирка, предлагаща поглед към живота и творчеството на великия художник.
Антверпен е и архитектурно впечатляващ – от ренесансовото величие на Градската зала до футуристичната сграда на пристанището, проектирана от Заха Хадид. За завършек – насладете се на коктейл на покрива на MAS (Музей на Антверпен на река Шелда), с панорамна гледка към града и реката.
Белгийското крайбрежие
С дължина от 65 км, белгийското крайбрежие е компактно, но пълно с възможности. Благодарение на крайбрежния трамвай De Kusttram – един от най-дългите в света – можете удобно да обиколите цялата ивица от Де Пане до Кноке-Хайст, с 67 спирки по пътя. Цялото пътуване отнема около 2,5 часа и ви позволява да слизате, където пожелаете.
Особено препоръчителни са Де Хан, с очарованието на малко селце и нискоетажна архитектура, и Остдуинкерке – единственото място в света, където риболовци все още събират сиви скариди с мрежи, теглени от коне. Тази древна традиция е част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО от 2013 г.
Национален парк Хоге Кемпен
Единственият национален парк в Белгия – Хоге Кемпен – е природен резерват с площ от 57 кв. км, съчетаващ борови гори, дюни и езера. Бивш въгледобивен район, той е превърнат в екологичен рай с усилията на местни институции и природозащитни организации.
През лятото и ранната есен местността оживява с виолетови цъфтежи и множество пътеки за пешеходци и колоездачи. Над 6000 вида флора и фауна обитават тази трансформирана природна зона – впечатляващо постижение с оглед на индустриалното ѝ минало.
Миди с картофки и карбонада фламанд
Белгийски шоколад – сладкото изкушение
Посещението в Белгия не може да бъде пълноценно без да опитате прословутия белгийски шоколад. С хиляди шоколадови магазини из страната изборът е неустоим – трюфели, бонбони, ръчно изработени десерти. За истински ценители се препоръчва посещение на Chocolate Nation – най-големият музей на шоколада в света, разположен в Антверпен, където ще научите всичко за уникалния белгийски вкус и традиции.
Фритес – перфектно пържени картофи
Пържат се на два етапа, така че отвън са изключително хрупкави, а отвътре – пухкави. За автентично изживяване ги опитайте с щедра порция майонеза или класическия сос andalouse, който съчетава майонеза, доматено пюре и чушки.
Муле фрити – националният хит
Moules frites (миди с пържени картофи) е националното ястие на Белгия. Мидите се задушават в сос от масло, чесън, шалот, бяло вино и магданоз, а понякога и със сметана за още по-богат вкус. Не забравяйте: остатъкът от вкусния сос се изяжда с хрупкавите картофки.
Белгийски гофрети
Белгийските гофрети(gaufres) са незаменима част от местната улична храна. Ще ги срещнете навсякъде: по улиците, пазарите и специализираните кафенета. Поднасят се топли, обикновени или щедро гарнирани със сметана, захар, шоколадов сос, ягоди – или всичко заедно.
Кубердон
Кубердон е класическо бельгийско лакомство, добре познато сред местните. Този конусовиден десерт е с твърда коричка и сиропирана вътрешност. Предлага се в разнообразни вкусове като малина, касис и ябълка.
Спекулаас (Speculoos)
Speculoos са тънки, ароматни бисквитки, които традиционно се правят по Коледа, но се намират целогодишно по магазините. Ще ги разпознаете по характерния им вкус и подправки.
Пом коек – белгийска медена торта
Pom koek е традиционна торта с мед, кафе и подправки като канела и карамфил. Често се сервира с кафе и е идеален избор за следобедно презареждане в белгийските кафенета.
Стоемп – пюре със зеленчуци
Stoemp e белгийската версия на картофено пюре с други зеленчуци – зеле, целина, моркови, лук, плюс масло или сметана. Сервира се като гарнитура или основно ястие с наденица и пържено яйце.
Ватерзой (Waterzooi) – фламандска яхния
Ястието води началото си от Фландрия – това е кремообразна, засищаща яхния с пиле или риба, зеленчуци и богат бульон от сметана, масло и жълтъци. Яде се със свеж хляб.
Карбонада Фламанд (Carbonnade Flamande) – бира и телешко в едно
Фламандската яхния се приготвя бавно на слаб огън, докато телешкото стане изключително крехко. Богатият сос от бира придава уникален вкус. Обикновено се сервира с пържени картофи, варени картофи или хляб, плюс чаша белгийска бира.
Anguilles au vert/Paling in’t Groen – змиорка със зелени билки
Това нетрадиционно ястие представлява змиорка в зелен, гъст сос от кервил и киселец. Месото е изненадващо крехко, а зеленият оттенък идва от пресните билки.
Крокети с грюер и арденска шунка
Крокетите със сирене грюер са изключително популярни – хрупкавата им коричка съдържа стапяща се смес от грюер, бешамел и билки. Не по-малко вкусна е и арденската шунка – сушена, обилно подправена и тънко нарязана, обикновено се сервира със сирена и хляб.
Кюфтета с череши
Нестандартна, но обичана в Белгия комбинация: кюфтета, сервирани в сладко-кисел сос с череши.
Практични съвети за всеки, който пътува до Белгия: вода, бакшиши, пари и навигация
Ще платите за вода, но не е нужно да оставяте бакшиши
Белгия се отличава с високи стандарти за обществено здраве и социализирана медицинска система, на която често завиждат съседни държави. Въпреки разпространените опасения, чешмяната вода в повечето белгийски градове е напълно годна за пиене.
В ресторантите обаче ситуацията е различна – ако поискате eau du robinet (чешмяна вода), вероятно ще срещнете неодобрително отношение. Докато заведенията с радост ще ви предложат безплатен хляб и бакшишът не е задължителен за обслужващия персонал, водата почти винаги означава поръчка на бутилка минерална вода, за която се заплаща. Любопитно е, че в Белгия бирата често е по-евтина от водата.
Носете монети – може да ви трябват за ползване на тоалетна
Безкасовите плащания стават все по-популярни в Белгия и повечето места приемат карта или разплащане с телефон. И все пак, не навсякъде. Добре е да държите няколко евромонети под ръка, особено ако ви се наложи да използвате по-стари обществени тоалетни.
Плащанията в брой се закръгляват до най-близките €0,05
От 2019 г. всички касови плащания се закръгляват до най-близкото кратно на €0,05. Това ви улеснява при разплащанията, но може да ви изненада, ако сте свикнали с точни сметки.
Банкоматите са по-трудни за намиране
С намаляването на употребата на пари в брой, намалява и броят на банкоматите в Белгия. След серия обири, банките избягват да инсталират банкомати на фасадите си. В много градски центрове можете да теглите пари само в специални клонове на Bancontact – по същество магазини, в които има "банково неутрални" банкомати.
Имената на градовете и пътните знаци могат да са объркващи
Езиковото разделение в Белгия е най-забележимо именно по пътните знаци. Много фламандски градове имат изцяло различни френски имена и обратното, така че пътните табели често са с две различни версии. Туристите могат да бъдат объркани, когато видят Берген вместо Монс, Лувен вместо Льовен или Луик вместо Лиеж.
Възможно е при приближаване на Джодоин да видите името Geldenaken. Дори чужди градове не правят изключение: във Фландрия например, знаците за Лил (Франция) често са надписани Rijsel, а във Валония Аахен може да е изписана като Aix-la-Chapelle.
Лек път и до нови срещи!