Д нешният ден отново е белязан от протести в различни градове и по различни причини.

Национален мирен протест и молитвено шествие за отстояване на конституционните права и свободата на вероизповеданията се проведе в София. Протестиращите се събраха в 16 часа пред сградата на парламента. След това шествието се отправи към Министерския съвет и Президентството. То е организирано от християнската общност на протестантските вярващи в България и църквите, които представляват, както и представители на други вероизповедания. Протестиращите искаха промени в новия закон за вероизповеданията, който според тях ги дискриминира.

С шествие на около 70 автомобила протече протестно шествие в Благоевград под надслов: „Социалното убийство на България“.

Протестът започна в 12.20, като имаше разрешение за провеждането му в рамките на града. В 12.50 демонстрацията официално беше прекратена, но част от протестиращите се отправиха към Е-79, където в 13.30 ч. блокираха пътя с призиви за оставка на правителството.

Огромна колона от чакащи автомобили се образува на магистрала „Хемус“ край Шумен, след като протестиращи затвориха движението при пътен възел „Нови пазар“.

Десетки русенци излязоха на пореден протест за чист въздух и по-добър живот. Те се събраха на паркинга пред централна железопътна гара в града.

След това 50-60 души с близо 30 коли тръгнаха на автошествие по булевард „Цар Освободител“ до пътен възел „Христо Ботев“, откъдето се качиха на международното шосе в посока Гюргево.

Със скандирания „Оставка“ и „Мафия“, протестиращите затвориха на няколко пъти за кратко булевард „България“. Въпреки че имаше намеса на полицията, която се опита да им попречи да блокират движението, не се стигна до напрежение и задръствания, тъй като преминаващите автомобили веднага бяха насочвани по обходен маршрут.

В Пловдив и Бургас също имаше протестни шествия, в които се включиха няколко десетки души.

Близо 300 старозагорци затвориха подстъпа до АМ „Тракия“. Те пристигнаха в шествие с автомобили, което премина през целия град. Шествието им завърши на изхода на магистралата, където след преговори с полицията блокираха движението.

От Главна дирекция „Национална полиция“ обобщават, че днес на територията на страната са проведени общо 17 протестни действия. 10 от тях са били заявени и регламентирани по установения ред. Участвали са приблизително 1255 души и 340 моторни превозни средства, съобщиха от МВР.

В различни ОДМВР са съставени общо 11 акта за установени административни нарушения. За обезпечаването на различните прояви са били ангажирани 850 полицейски служители. Задачата на полицията остава опазване на обществения ред и сигурността, както и недопускане на ограничава движението на хората.

МВР отново апелира протестиращите да спазват закона и разпорежданията на униформените служители.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Неврохирургът д-р Петров напусна “Игри на волята” след зрелищна елиминационна битка

Неврохирургът д-р Петров напусна “Игри на волята” след зрелищна елиминационна битка

Любопитно Преди 7 часа

Програмистът Александър, треньорът по борба Дино и миньорът Теодор-Чикагото продължават напред в надпреварата

СГС остави в ареста общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов

СГС остави в ареста общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов

България Преди 7 часа

Адвокатите на двамата обвиняеми заявиха, че ще обжалват решението на съда

Нови два самолета F-16 Block 70 пристигнаха в България

Нови два самолета F-16 Block 70 пристигнаха в България

България Преди 10 часа

Самолетите кацнаха в Трета авиационна база в Граф Игнатиево

ЕК одобри плащане за България по НПВУ

ЕК одобри плащане за България по НПВУ

България Преди 10 часа

Но предлага временно да отложи част от него

Прокуратурата разпита отново бившия зам.-кмет на Варна

Прокуратурата разпита отново бившия зам.-кмет на Варна

България Преди 11 часа

Диан Иванов е сочен за основен свидетел срещу кмета Благомир Коцев

ЕС удължи санкциите срещу руски граждани и организации

ЕС удължи санкциите срещу руски граждани и организации

Свят Преди 11 часа

Засегнати са 47 физически лица и 15 организации

Влак помете велосипедист на прелез в Пловдив

Влак помете велосипедист на прелез в Пловдив

България Преди 12 часа

Инцидентът е станал при спуснати бариери на ул. "Пещерско шосе", жертвата е млад мъж

Сарафов се срещна с главните прокурори на Литва и Румъния

Сарафов се срещна с главните прокурори на Литва и Румъния

Свят Преди 12 часа

Борислав Сарафов проведе поредица от двустранни срещи с ръководители на прокуратури от държавите-членки на ЕС

Капитан на танкер от руския "сенчест флот" отива на съд във Франция

Капитан на танкер от руския "сенчест флот" отива на съд във Франция

Свят Преди 13 часа

Тримата членове на екипажа на петролния танкер бяха обвинени, че са влачили котвата по морското дъно, повреждайки пет подводни кабела в залива на Финландия

Парламентът забрани колите на НСО за президентската администрация

Парламентът забрани колите на НСО за президентската администрация

България Преди 13 часа

В четвъртък депутатите отнеха и правомощията на президента да подписва укази за назначаването на шефове на служби

Тайните в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи

Тайните в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи

Любопитно Преди 13 часа

„Тайната вечеря“ е не само сред най-известните картини на Леонардо, но и сред най-разпознаваемите в целия свят

<p>Откриха&nbsp;съкровище на стойност $1 млн. край Флорида</p>

Отдавна изгубено испанско съкровище на стойност $1 млн. е открито край бреговете на Флорида

Любопитно Преди 13 часа

"Всяка монета е частица от историята – осезаема връзка с хората, които са живели, работили и плавали по време на Златния век на Испанската империя"

Тетрадка с имена и 15 000 лева в къща в Алеко Константиново

Тетрадка с имена и 15 000 лева в къща в Алеко Константиново

България Преди 14 часа

Мъж предлагал облага на граждани, с цел да ги склони да упражнят правото си на глас

Бургас, Монтана и Перник са в бедствено положение

Бургас, Монтана и Перник са в бедствено положение

България Преди 14 часа

ДНСК ще бъде изпратена на място, за да се установи дали има отклонения в строителството