България ще получи финансова и експертна помощ за справяне с проблема с бежанците
Бежанци от центъра в Пъстрогор   
Източник: БГНЕС

М инистрите на вътрешните работи от Евросъюза решиха във вторник вечерта България да получи финансова и експертна помощ за справяне с проблема с бежанците.

Взето е политическото решение, а подробностите ще се уточняват в следващите седмици.

Засега не се знае размера на помощта.

По-рано днес вътрешният министър Цветлин Йовчев каза пред български журналисти в Люксембург, където бе, за да присъства на Съвета по вътрешни работи, че страната ще получи значителна част от средствата, които са останали от фондовете за подпомагане на бежанци и за охрана на външните граници на ЕС в бюджета на Общността за тази година.

Освен финансова помощ,

страната ще получи и помощ по линия на ФРОНТЕКС -

агенцията за охрана на външните граници на Европейския съюз.

На среща с Йовчев изпълнителният директор на ФРОНТЕКС Илка Лайтинен призна, че в момента най-важната сухоземна граница в ЕС е българо-турската. Българската гранична полиция и преди кризата беше един от най-активните участници в дейностите на ФРОНТЕКС и това е оценено от общността на граничните полиции. Агенцията се опитва да удовлетвори в максимална степен допълнителните искания на българската гранична полиция за съдействие - както по отношение на експертна помощ, така и на екипировка, каза Лайтинен.

По време на Съвета по вътрешни работи министрите обсъдиха и оплакванията на Австрия, Великобритания, Холандия и Германия от т.нар.

"социален туризъм" от бедни източноевропейци.

Еврокомисарят Вивиан Рединг обаче подчерта, че правото на свободно придвижване не подлежи на промяна, а държавите сами могат да наказват тези, които злоупотребяват със социалните им системи.

Рединг подчерта, че броят на "социалните туристи" е незначителен.

ЕК даде днес пет конкретни предложения за справяне със случаите на злоупотреба с правото на свободно движение в ЕС. Предложенията обхващат и случаите на измама с обществени средства. Сред предложените мерки е издаването на наръчник за борба с браковете "от съчувствие", както и за правила за установяване на уседналост (състояние, което дава правото на получаването на бюджетни помощи).

Не трябва да бъдат заклеймявани малцинства и обществени групи, вината винаги е лична, коментира Рединг, попитана дали основният брой нарушители в разглежданите случаи са ромите от България и Румъния. Наблюденията показват, че проблемът със злоупотребата със социални помощи в ЕС е малък, но поражда раздразнение у хората и води до политически последствия, добави тя.

Според статистиката 14 милиона граждани на ЕС (при общо население от 500 милиона) днес живеят в държава от Общността, различна от тяхната родина. Основната причина те да се местят е работата, като търсят социални помощи по-рядко от местното население и чужденците от държави извън ЕС. Комисията отбелязва, че гражданите на ЕС, установили се в друга държава от Общността,

следва да получават еднакво отношение с местните жители.

Същевременно чужденците от ЕС разполагат с по-ограничени възможности за кандидатстване за социални помощи, за да бъдат предпазени местните бюджетни системи. До петата година от престоя си в друга държава от ЕС гражданите на Общността нямат правото на социални помощи, ако местните власти преценят, че подобно право би било в излишна тежест на бюджета. В случаите на нарушения местните власти разполагат с възможността да прекратят разрешението за постоянен престой на тяхна територия на даден гражданин на ЕС, отбелязва комисията.

Досега не са изразени претенции към България по повод злоупотребите със социални помощи в ЕС,

каза Йовчев. Позицията на нашата страна на заседанието бе, че оценяваме загрижеността на някои държави за съществуването на проблема, както и че за неговото разрешаване трябва да се работи целенасочено. Подкрепихме мерките, предложени от ЕК, но подчертахме, че в никакъв случай няма да се съгласим с мерки, които ще ограничат свободното движение на хора, поясни Йовчев. По неговите думи посягането на такава основна ценност е заплаха за разрушаването на фундамента, на който е изграден ЕС.

По никакъв начин ограничението на свободното движение на хора в ЕС не може да бъде решение на проблема, нито ще подпомогне ефективността на системите за справяне с измамите със системите за социално подпомагане, коментира той.

- Скъпа, имам две новини - лоша и хубава. - Казвай! - Реших да те напусна! - А сега кажи лошата!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Провалът на „Мис Вселена“ показва как конкурсите за красота се превърнаха в грозна гледка

Провалът на „Мис Вселена“ показва как конкурсите за красота се превърнаха в грозна гледка

Любопитно Преди 2 минути

А още преди финала конкурсът беше обхванат от противоречия

Бронзовият тен може да е симптом на рак

Бронзовият тен може да е симптом на рак

Свят Преди 4 минути

Дебра Макуайг е помислила, че по-тъмната ѝ кожа е резултат на козметика, а не на опасно онкологично заболяване

„Винаги сте били бойци!“ – Стоичков с трогващо послание към Михайлов, Пенев и Хубчев

„Винаги сте били бойци!“ – Стоичков с трогващо послание към Михайлов, Пенев и Хубчев

България Преди 18 минути

Бившият национал отправи силно послание към тримата футболни легенди, които преминават през тежки здравословни изпитания

Арестуваха 13 души за пожара със 151 жертви в Хонконг

Арестуваха 13 души за пожара със 151 жертви в Хонконг

Свят Преди 20 минути

Арестуваните са на възраст между 40 и 77 години

Снимката е илюстративна

КЗК допусна предварително изпълнение за зимното почистване на Витоша, но го отказа за трите столични района

България Преди 23 минути

Антимонополната комисия прие мотивите на Столична община за поръчката в Природен парк „Витоша“, но откри липса на достатъчни доказателства за зоната „Илинден–Надежда–Сердика

СДВР: Ще има пунктове за проверка на участниците в протеста срещу бюджета

СДВР: Ще има пунктове за проверка на участниците в протеста срещу бюджета

България Преди 26 минути

Главен комисар Любомир Николов заяви, че са се появили доста призиви за хулигански действия

Путин и Уиткоф ще се срещнат на 2 декември

Путин и Уиткоф ще се срещнат на 2 декември

Свят Преди 45 минути

Срещата ще се състои през втората половина на деня, уточни Дмитрий Песков

<p>Тейлър Суифт ще има &quot;три или четири&quot; момински партита</p>

Тейлър Суифт ще има "три или четири" бляскави момински партита по цял свят

Любопитно Преди 46 минути

Сред шаферките на звездата ще бъдат Селена Гомес и Джиджи Хадид

Аутопсия е разкрила причината за смъртта на туристите в Истанбул

Аутопсия е разкрила причината за смъртта на туристите в Истанбул

Свят Преди 53 минути

Германците в Истанбул са починали най-вероятно при дезинфекция на хотела от токсичния газ фосфин

<p>Ампутираха втория крак на известна актриса</p>

Ампутираха втория крак на актрисата Рут Код

Свят Преди 1 час

29-годишната ирландска изпълнителка преживява първата ампутация преди шест години

4 зодии ще имат най-щастливата зима: Животът им се преобразява

4 зодии ще имат най-щастливата зима: Животът им се преобразява

Любопитно Преди 1 час

Животът им най-накрая ще стане по-щастлив

<p>Белият дом няма &quot;морална яснота&quot; по въпроса с Украйна</p>

Конгресмен: Белият дом няма "морална яснота" по въпроса с Украйна

Свят Преди 1 час

"Той е диктатор. Той е убил всички свои опоненти"

Отмениха бедственото положение на територията на община Симитли

Отмениха бедственото положение на територията на община Симитли

Свят Преди 1 час

То бе въведено във връзка с проливните валежи в Благоевградско

.

Заплаха ли е дигиталното евро за парите ни

Любопитно Преди 1 час

Дигитализацията променя начина, по който плащаме

"Магазин за хората" поставя щандове с над 45 артикула в супермаркети в Пловдивско

"Магазин за хората" поставя щандове с над 45 артикула в супермаркети в Пловдивско

България Преди 1 час

Асортиментът включва продукти от базовата потребителска кошница и най-търсените от българските производители