Първите животни са наситили океаните с кислород
Източник: Thinkstock

П ървите животни са наситили океаните с кислород, твърдят британски учени, оборвайки възприетото схващане, че кислородът в атмосферата и океаните е бил предпоставка за еволюцията на сложни организми, съобщи "Сайънс дейли“.

За изследването си екип от университета на Ексетър използва резултатите на датски учени, които откриха неотдавна, че морските гъби - първите многоклетъчни организми, са имали нужда от съвсем малко количество кислород.

"В повърхностните води на океана е имало достатъчно кислород 1,5 милиарда години преди да еволюират първите животни, но тъмните дълбини са останали без този газ. Според нас еволюцията на първите животни може да е изиграла ключова роля в насищането на дълбоките води с кислород. Това, от своя страна, е улеснило еволюцията на по-сложни и подвижни животни."

Учените разглеждат механизми, с които океанските дълбини може да са се наситили с кислород през неопротерозоя (преди 1000 до 542 милиона години), без да е необходимо увеличаване на атмосферния кислород.

Ключов за определяне на нивата на кислорода на големи дълбочини в океана е балансът между образуващото се и използвано количество. Там търсене на кислород има при потъване на мъртва органична материя. Според британските учени първите животни са намалили постъплението на органична материя както пряко, така и непряко.

Морските гъби се хранят като изпомпват вода с телата си и филтрират малки частици органична материя от нея. Така те помагат да се наситят с кислород водите, в които живеят. Те естествено подбират по-големия фитопланктон - малките растения, които потъват по-бързо и така се намалява търсенето на кислород на дълбочина.

Като насищат повече дълбоки води с кислород, първите филтриращи животни увеличават и изчерпването на фосфора - основна хранителна съставка. Така се намалява продуктивността на цялата океанска екосистема, намалява се търсенето на кислород и водата се насища повече с него.

По-богатите на кислород води създават идеални условия за еволюиране на по-мобилни животни. Така се появяват и първите хищници и това е началото на съвременната морска биосфера.

"Нашият модел показва, че първите животни не само че не са били пасивен отговор на покачващ се атмосферен кислород, но са били активни агенти, наситили с кислород океана преди 600 милиона години", каза проф. Лентън от екипа.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на 147 години: С призиви срещу олигархията и за правова държава

МВР на 147 години: С призиви срещу олигархията и за правова държава

България Преди 1 час

С полагане на венци пред Паметника на Незнайния воин и водосвет на знамената Министерството на вътрешните работи (МВР) отбеляза 147 години от създаването си

Тежкък инцидент в Исперихско: Комбайн преряза ръката на 36-годишен работник

Тежкък инцидент в Исперихско: Комбайн преряза ръката на 36-годишен работник

България Преди 3 часа

Раненият е транспортиран незабавно до Многопрофилната болница за активно лечение в град Разград с дълбока прорезна рана на крайника. За инцидента вече е информирана териториалната Инспекция по труда

Жена продава черешите си в Кюстендил

Кюстендилски череши гният по дърветата, цените им в магазина растат

България Преди 3 часа

По думите на стопаните цените, предлагани от преработвателите, са толкова ниски, че наемането на берачи би донесло допълнителни загуби

Меган Маркъл и принц Хари

Обрат: Принц Хари се завръща в Лондон без Меган и децата

Свят Преди 4 часа

Принц Хари се е надявал да доведе Меган и двете им малки деца на петдневното посещение, но е изразил опасения за безопасността на семейството си, тъй като не им е била предложена защита, финансирана от данъкоплатците, докато са в Обединеното кралство

Опасност на Халкидики: Евакуират туристи заради пожари, има ли пострадали българи

Опасност на Халкидики: Евакуират туристи заради пожари, има ли пострадали българи

Свят Преди 4 часа

Според данните на местните издания, сред хората, които е трябвало да бъдат евакуирани, има и чуждестранни туристи

Черни връх катастрофа

5 юли: Четири години от кошмара на столичния бул. „Черни връх“

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Как умният дом може да разкрива тайните ни

Как умният дом може да разкрива тайните ни

Технологии Преди 5 часа

Устройствата и услугите за умен дом набират популярност и има защо. Те правят ежедневието по-практично и приятно, но имат и своите рискове. Според някои експерти, неправилната конфигурация може да се окаже проблем за поверителността на личните данни

Идеално за плаж или хладен уикенд? Ето кога се връщат жегите

Идеално за плаж или хладен уикенд? Ето кога се връщат жегите

България Преди 5 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Тридневен траур в Дупница за загиналите баба, дядо и двете им внучета

Тридневен траур в Дупница за загиналите баба, дядо и двете им внучета

България Преди 13 часа

През траурните дни няма да се провеждат публични тържества, както културни, развлекателни и музикални прояви

.

Технологичен скок: Австрия пусна суперкомпютър за 36 милиона евро с квантово сърце

Любопитно Преди 14 часа

Системата разполага с над 1000 графични процесора и близо 900 централни процесора

Кралицата се завръща на дансинга: Мадона издава „Confessions II“ – първия ѝ голям албум от 20 години

Кралицата се завръща на дансинга: Мадона издава „Confessions II“ – първия ѝ голям албум от 20 години

Любопитно Преди 15 часа

Музикалната библия „NME“ обяви дългоочакваното продължение на клубния шедьовър от 2005 г. В „Confessions II“ Кралицата на попа залага на дълбок хаус звук, дует с дъщеря си Лола и трогателно сбогуване с покойния си брат Кристофър

,

Тайна дипломация в Техеран: Лидерите на „Хамас“ и „Хизбула“ се събраха спешно в Иран

Свят Преди 15 часа

Двете делегации се срещнаха поотделно с иранския министър, предаде иранската новинарска агенция ИРНА, която обаче не съобщи допълнителни подробности за срещите

,

Жега помрачи 250 години САЩ: Рекордни температури отмениха традиционния парад във Вашингтон

Свят Преди 16 часа

Термометрите в американската столица достигнаха рекордните 45 градуса, което принуди властите да отменят традиционния парад. Опасната жега помрачи 250-годишния юбилей на страната, като наложи и временното затваряне на летище „Роналд Рейгън“

,

Шерифът от САЩ Кирил Васев: Корупцията в България може да се разбие за 1 година

Любопитно Преди 16 часа

Екслузивно в Телеграфно подкастът: Кирил Васев- Единственият БГ шериф в САЩ, включен в звено за преговори в кризисни ситуации със заложници, терористи, самоубийци. Пазил Джони Деп в съда по време на делото му с Амбър Хърд, охранявал инаугурацията на Джо Байдън