В САЩ започна легална продажба на марихуана
Източник: ЕПА/БГНЕС

П ървият магазин за марихуана за развлечение (т.е. не за медицинска употреба) в САЩ беше отворен в самото начало на новата година в щата Колорадо, съобщи Асошиейтед прес. 

С това започва експеримент, който ще бъде внимателно наблюдаван по света. 

За първи път в историята на САЩ лица над 21-годишна възраст ще могат да отидат в магазина и да си купят марихуана. Досега 20 американски щата бяха позволили употребата на канабис, но само за медицински цели. 

Поддръжниците на тази мярка се надяват да докажат, че узаконяването е по-добра алтернатива от скъпата война, водена от Америка срещу наркотиците, и сравняват мярката с премахването на забраната върху алкохола през 20-те години на XX в. 

Скептиците се тревожат, че мярката ще направи марихуаната по-широко достъпна за младежите, въпреки че според закона наркотикът може да се продава само на лица, навършили 21 години. 

Избирателите в Колорадо одобриха узаконяването на марихуаната през 2012 г.  Планира се от средата на 2014 г. употребата и продажбата ѝ да стане законна и в щата Вашингтон. 

Очаква се множество други американски щати да последват примера в близките години. За момента федералното правителство се въздържа от намеса. 

На държавно ниво марихуаната беше легализирана в Уругвай. Законодателството, прието окончателно в края на 2013 г., ще влезе в сила през април. 

Анкета на "Галъп" през октомври за първи път установи, че явно мнозинство от американците - 58% - се обявява в подкрепа на узаконяването на канабиса

За сравнение този дял беше едва 12%, когато социологическата агенция за първи път проведе допитване по въпроса през 1969 г. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Карълайн Левит

Говорителката на Белия дом стана майка за втори път

Свят Преди 1 час

Момиченцето, което носи името Вивиана, е родено на 1 май

Рустем Умеров

Рустем Умеров пристигна в САЩ за среща с пратеника на Тръмп

Свят Преди 1 час

Очаква се Умеров да се срещне в Маями със специалния пратеник на американкия президент Доналд Тръмп – Стив Уиткоф

Кой е Пламен Абровски - номиниран за министър на земеделието и храните от „Прогресивна България“

Кой е Пламен Абровски - номиниран за министър на земеделието и храните от „Прогресивна България“

България Преди 2 часа

Номинацията е свързана с дългогодишен експерт в областта на европейското земеделско право и Общата селскостопанска политика на Европейския съюз.

Коя е Росица Атанасова Карамфилова - Благова - номинирана за министър на околната среда и водите

Коя е Росица Атанасова Карамфилова - Благова - номинирана за министър на околната среда и водите

България Преди 2 часа

Тя е член на Управителния съвет на Европейската агенция по околна среда

Коя е Ива Петрова - номинирана за министър на енергетиката от „Прогресивна България“

Коя е Ива Петрова - номинирана за министър на енергетиката от „Прогресивна България“

България Преди 2 часа

Номинацията е насочена към дългогодишен експерт с опит както в държавната администрация, така и в корпоративния и академичния сектор в областта на енергетиката

<p>Бивш регионален министър отново е номиниран за поста - Иван Шишков</p>

"Прогресивна България" предлага арх. Иван Шишков за регионален министър

България Преди 2 часа

Той има дългогодишен професионален опит както в местната власт, така и на национално ниво

<p>Здравен експерт от СЗО&nbsp;е номинацията на ПБ за министър на&nbsp;здравеопазването</p>

Катя Ивкова поема здравеопазването -„Прогресивна България“ обяви ключова номинация

България Преди 2 часа

Катя Ивкова е утвърден специалист с над 20-годишен професионален опит в международните отношения, глобалната здравна политика и управлението на здравни системи

Илияна Йотова: Българите искат стабилно и ефективно управление

Илияна Йотова: Българите искат стабилно и ефективно управление

България Преди 2 часа

Президентът Илияна Йотова ще присъства на полагането на клетвата от новото българско правителство

Иван Василев

Технологичният експерт Иван Василев е номиниран за министър на иновациите и дигиталната трансформация

България Преди 2 часа

Финансистът, софтуерен специалист и бивш заместник-кмет на София влиза в проектокабинета на „Прогресивна България“ с фокус върху дигиталната трансформация

Коя е Наталия Димитрова Ефремова - номинирана за министър на труда и социалната политика

Коя е Наталия Димитрова Ефремова - номинирана за министър на труда и социалната политика

България Преди 2 часа

Дългогодишният кадър на социалното ведомство и бивш вицепремиер е предложен да поеме управлението на един от най-ключовите ресори в държавата

Кой е Николай Найденов - номиниран за министър на правосъдието в правителството на „Прогресивна България“

Кой е Николай Найденов - номиниран за министър на правосъдието в правителството на „Прогресивна България“

България Преди 2 часа

Опитният юрист и дългогодишен кадър на правосъдното ведомство поема ресора с цел финализиране на съдебната реформа и модернизация на системата на местата за лишаване от свобода

„Прогресивна България“ номинира Велислава Петрова-Чамова за министър на външните работи

„Прогресивна България“ номинира Велислава Петрова-Чамова за министър на външните работи

България Преди 2 часа

Тя има дългогодишен международен опит в сферите на науката, глобалните въпроси и политиката