САЩ нанесоха удари и спуснаха помощи над Ирак
Кадър, разпространен от Държавния департамент на САЩ   
Източник: ЕПА/БГНЕС

С ъединените щати са продължили и днес с въздушните удари срещу ислямистите от групировката „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ) в Северен Ирак, за да помогнат на кюрдските сили, които се сражават срещу тях, и да защитят свои граждани, предаде АФП, като се позова на Пентагона.

Американските военновъздушни сили извършиха с успех голям брой такива атаки, както с пилотирани, така и с безпилотни самолети, съобщи в комюнике Централното командване на въоръжените сили на САЩ.

Целта е била да бъдат защитени кюрдските сили близо до столицата на Иракски Кюрдистан Ербил и разположените в района представители на американските власти.

Унищожени са били няколко камиона с оръжия и една минометна позиция на ислямистите. Нито един от американските самолети не е понесъл щети.

Съединените щати нанасят днес въздушни удари по джихадистите от ИД в Северен Ирак за

трети пореден ден,

след като президентът Барак Обама издаде заповедта за тях в петък, посочва АП.

Американските военни освен това пуснаха за трети път от петък насам

вода и храна на хиляди бежанци язиди, укриващи се в планините край северния иракски град Синджар,

предаде АП.

Десетки хиляди язиди избягаха от домовете си заради напредването на ИД. Прогонените хора се озовават без храна и вода в околните планински райони.

Според иракският министър по правата на човека Мохамед Шия ас Судани бойци на „Ислямска държава“ са избили най-малко 500 членове на малцинтвения етнос по време на офанзивата си в Северен Ирак. По думите на министъра сунитските бунтовници са заравяли живи част от жертвите си, сред които имало жени и деца. Труповете са били погребвани в масови гробове, а около 300 жени са били отвлечени в робство, добави министърът.

Пакетите с американски помощи са били пуснати от самолети, излетели от няколко военновъздушни бази, между които един „С-17“ и два товарни самолета „С-130“. Сигурността на доставките е била гарантирана от бойни изтребители.

Самолетите са пуснали 72 пакета помощи – 3800 галона вода (един галон е 4,5 л) и над 16 хил. пакета храна.

Великобритания също се присъедини към доставянето на хуманитарна помощ за хилядите язиди,

предаде ДПА. Два самолета на Кралските военновъздушни сили „С-130“ пуснаха от въздуха вода за 2400 семейства и 500 соларни системи за зареждане на мобилни устройства, съобщи британското министерство за международното развитие. Доставките са част от пакета от спешна помощ на стойност 13 млн. долара, която ще бъде доставена от Обединеното кралство на иракчаните, които бягат от районите, завзети от джихадистите.

Източник: ЕПА/БГНЕС

И Франция изпраща хуманитарна помощ в Ирак, но не предвижда военна намеса срещу джихадистите,

обяви френският министър на външните работи Лоран Фабиюс, цитиран от АФП. „Иракчаните трябва да водят тази борба“, подчерта Фабиюс на съвместна пресконференция в Ебрил, столицата на Иракски Кюрдистан, с президент на автономния регион Масуд Барзани. Той осъди „халифата на омразата“, създаден от ИД и отбеляза, че кюрдските и иракските сили, които воюват срещу радикалната групировка, се бият не само за себе си, но и водят „борба за свободата, които засяга всички нас“.

Ръководителката на италианската дипломация Федерика Могерини обаче

не изключи възможността от военна намеса на Рим в Ирак.

„Тези дни обсъждаме различни възможни действия, включително такива, които са от юрисдикцията не само на Министерството на външните работи, но и на отбраната“, посочи Могерини в отговор на въпрос за възможната военна намеса на Италия в Ирак.

До момента Рим изрази крайна разтревоженост от преследването и разправата с християнското население на Ирак. Министерството на външните работи заяви също, че подкрепя решението на американския президент Барак Обама да се нанасят въздушни удари срещу бази на ИД.

По данни на ООН

най-малко 380 хил. иракчани са потърсили убежища в кюрдската провинция.

Сунитските екстремисти завладяха големи територии в Ирак, застрашавайки християни, кюрди и други общности с изтребление. В края на юни те обявиха установяването на ислямски халифат на териториите под техен контрол в Ирак и Сирия.

Според американското разузнаване някои групи ислямски бойци са започнали да изоставят клоновете на „Ал Кайда“ в Йемен и Африка и да се присъединяват към „Ислямска държава“.

САЩ отдават бързите успехи на групировката на психологически и тактически фактори, посочва ДПА. Нейните милиции водят психологическа война, като всяват страх. А когато хората започнат да бягат, ги атакуват. Кюрдският национален конгрес вече започна да обучава млади мъже и жени да се бият за своите села и земи, съобщи ръководството на партията.

Европейският съюз осъди „престъпленията срещу човечеството“ в Северен Ирак.

„Осъждаме твърдо последните атаки на т. нар. „Ислямска държава“ и други въоръжени групи в Ирак“, заяви в комюнике върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън. Тя отбеляза, че е ужасена от бързото влошаване на хуманитарната ситуация в северната част на страната. Някои от действията на ИД, която преследва цивилни, по-специално от малцинствата, може да бъдат квалифицирани като престъпления срещу човечеството, подчерта Аштън. Тя призова за бързо разследване на тези криминални актове и за изправяне на виновните пред правосъдието.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Провалени политици от ДБ фабрикуват лъжи!", Делян Пеевски сезира прокуратурата

"Провалени политици от ДБ фабрикуват лъжи!", Делян Пеевски сезира прокуратурата

България Преди 13 минути

Лидерът на ДПС настоява за проверка на твърденията за негови пътувания зад граница

"Полша е съюзник за пример": Казусът с американските войски

"Полша е съюзник за пример": Казусът с американските войски

Свят Преди 25 минути

САЩ отлагат изпращането на очаквани 4000 войници в Полша

Снимката е илюстративна

Тийнейджър попадна на мистериозна монета от легендарния град Троя и озадачи археолозите

Свят Преди 1 час

Бронзовата монета датира от III в. пр.н.е. Тя е открита в берлинския район Шпандау от момче, което просто си играело навън

НС обсъжда орязване на правомощията на особения търговски управител на „Лукойл" у нас

НС обсъжда орязване на правомощията на особения търговски управител на „Лукойл" у нас

България Преди 1 час

Бюджетната комисия ще разгледа и поправки в удължителния закон за бюджета за 2025 г.

<p>Празник е, имен ден имат...</p>

Почитаме паметта на светите равноапостоли Константин и Елена

Любопитно Преди 2 часа

Честваме и празника Възнесение Господне, който е винаги в четвъртък на шестата седмица след Великден

Кризата в Близкия изток: САЩ с ново предложение, Иран го разглежда

Кризата в Близкия изток: САЩ с ново предложение, Иран го разглежда

Свят Преди 2 часа

Междувременно Тръмп заяви, че ситуацията остава изключително напрегната и може бързо да се изостри

Откриха тялото на румънка изпод рухналата сграда в Германия

Откриха тялото на румънка изпод рухналата сграда в Германия

Свят Преди 2 часа

Издирването на нейна сънародничка и на българин продължава

НС разглежда промени в Закона за държавната финансова инспекция

НС разглежда промени в Закона за държавната финансова инспекция

България Преди 2 часа

Законопроектът беше приет на първо четене от временната комисия по бюджет и финанси на 14 май

<p>Изслушват регионалния министър&nbsp;за свлачището на пътя Смолян - Пампорово</p>

Изслушват регионалния министър Иван Шишков за свлачището на пътя Смолян - Пампорово

България Преди 2 часа

Свличането на земна маса откъсна 300 метра от пътя

Куба

"Куба е следваща": Ще има ли война между Вашингтон и Хавана?

Свят Преди 2 часа

Тръмп директно заплаши Куба с военна намеса, а Хавана явно подготвя гражданите си за военно нападение

<p>Крият градушка в ръкава си: Поверията за Св. Св. Константин и Елена</p>

Крият градушката в ръкава си: Защо на 21 май никой не смее да разгневи Св. Св. Константин и Елена

България Преди 2 часа

На 21 май почитаме св. св. Константин и Елена. Вижте малко известната история за императора, преобърнал християнския свят, и древните странджански предания за пречистващата сила на жаравата

5 факта за глада: Защо прави хората гневни и защо се свързва с хормоните

5 факта за глада: Защо прави хората гневни и защо се свързва с хормоните

Любопитно Преди 2 часа

Защо празният стомах е само малка част от проблема и как стресът управлява апетита ни

Опасно време в четвъртък: НИМХ предупреждава за порои и риск от наводнения

Опасно време в четвъртък: НИМХ предупреждава за порои и риск от наводнения

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Израелски министър показа вързани активисти, огромен скандал

Израелски министър показа вързани активисти, огромен скандал

Свят Преди 10 часа

Според организаторите на флотилията израелската полиция е задържала 430 участници в хуманитарната акция