Росфелдер се вълнува за концерта в Античния театър в Пловдив
Източник: netinfo

Е мануел Росфелдер започва да изучава китара на 5 годишна възраст, на 14 печели Златен медал на консерваторията Екс-ан-Прованс, и е избран да продължи обучението си в класа на Александър Лагой, в Националната Консерватория в Париж.

През годините печели множество международни конкурси, сред които наградите "Stotsenberg" САЩ, "Walcourt" Белгия, "Benicasim" Испания и други. Концертира в най-известните концертни зали в света - Оперните зали в Авиньон, Виши и Страсбург, музикалния фестивал в Овер-сюр-Оаз, както и редица международни изяви в Бостън, Ню Йорк, Филаделфия и Лос Анджелис

В момента Емануел е солист на оркестъра на Националното радио на Франция и оркестрите на Кан, Ница, Аверн, Перуджа, Ла Скала в Милано, Лендмаркс Оркестра в Бостън и други.

За забележителните си концертни изяви, Емануел получава наградите "Discovery Classica", "Classical Revelation", а през 2004 печели наградата "Classical Music Victories", в категорията "Соло инструменталист на годината".

Има издадени два диска - "Dances Latines" и "Guitare Lyrique", издава и успешно DVD, озаглавено "Recital", което се радва а широк отзвук в издания и предавания като "Attention talent", "Coup de Coeur" на Mezzo TV, "10 de Repertoire Classica", ревюта в Diapason и "Le monde de la musique".

Разговаряме с Емануел по повод предстоящото му участие във "Фортисимо Фест" - програмата на Максим Ешенази и Фондация "Америка за България":

- Гостувате в България за пръв път. Какво знаете за съвременната сцена на класическата музика в страната ни?
- За мен е голяма чест да гостувам в България, очарован съм да открия тази прекрасна страна, нейната култура и публика! Моят приятел Светлин Русев, с когото редовно изнасяме съвместни концерти, е посланик на българската класическа музика в България по целия свят.

- Каква програма ще представите и какво да очакват от Вас меломаните в Пловдив?
- Ще изпълня прочути пиеси от испанския репертоар като например „Спомени от Алхамбра” от Франсиско Тарега, „Астуриас” от Исак Албенис и разбира се адажиото от великолепния концерт „Аранхуес” на Хоакин Родриго. Зрителите ще чуят също и аранжименти на филмови мелодии от Енио Мориконе ( „Кино Парадизо”), едно танго от Астор Пиацола (Либертанго), както и една любовна песен ("Over the rainbow"). Всички тези мелодии ще изсвиря съвместно с оркестъра на Софийската филхармония. В началото на концерта ще изсвиря едно произведение за соло китара. По този начин публиката ще може да открие внушителните музикални възможности на една класическа китара чрез познати и разбираеми произведения.

- Повечето музиканти казват, че в живота им всичко е свързано с музиката. С Вас така ли е?
- Музиката, разбира се, заема много голяма част от живота ми, но мисля, че е особено важно за един човек на изкуството да умее да се откъсне за малко от своето изкуство и да се порадва на всичко, което животът му предлага, и най-вече на срещите с различни хора...

- Изнасяте концерти в цял свят, в едни от най-престижните концертни зали. В коя страна се чувствате най-добре и въобще - има ли съществена разлика в емоциите и поведението на публиката на различните континенти?
- По време на своите пътувания имах възможността да установя, че в крайна сметка няма разлика в публиката по света, тъй като музиката е универсален език. Емоцията, която изпълнителят трябва да събуди у слушателите докосва всеки тип човешка душевност, без никаква разлика.

- Носител сте на доста престижни международни награди. Коя ви е най-ценна?
- Всяка награда е един много силен момент в живота на музиканта, тъй като му позволява той да трупа самоувереност. Наградата, която най-силно ме е белязала несъмнено е "Победа на класическата музика 2004" в категорията "Откритие на солист-инструменталист на годината". За мен и моята китара това беше изключително вълнуващ миг!  

– Фортисимо е платформа, която през годините отвори класическата музика за по-масова публика. Какво е мнението Ви за един такъв подход?
- Мисля, че е много важно да се предлага класическата музиката на широка публика, без мисъл за елитарност. Тъй че браво на Фортисимо, че позволява на всички достъп до класическата музика!

- Римският античен театър на Пловдив е една от най-старите действащи сцени в света, построен е през 98г. сл. Хр. Имате ли предишен опит на подобни локации и какви са очакванията Ви?
- Много съм впечатлен, че имам възможността да свиря в античния театър в Пловдив, тъй като това е едно необичайно изживяване на в моя артистичен живот... Случвало ми се е да свиря на красиви места, но мисля, че античният театър в Пловдив ще бъде нещо особено забележително, което нямам търпение да преживея.

- И за финал - какво е посланието Ви към българската публика?
- Надявам се публиката да е също толкова щастлива да чуе моята китара, колкото съм аз, че идвам да свиря за нея...

Фортисимо Фест може да гледате на 30 август /неделя/, от 20,30 часа, на Античен театър Пловдив.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Девет са вече отровените лешояди в „Централен Балкан“

Девет са вече отровените лешояди в „Централен Балкан“

България Преди 3 часа

Случаят е сериозен удар върху колониите на застрашените птици в цяла България

Жалба за заплахи и натиск срещу скандален свещеник

Жалба за заплахи и натиск срещу скандален свещеник

България Преди 3 часа

Свещеникът е отправял неколкократни заплахи по телефона

Катастрофа с жертва между два автомобила край Плевен

Катастрофа с жертва между два автомобила край Плевен

България Преди 6 часа

Сезирана е Окръжната прокуратура в Плевен

Пожарът край Рупите отново се разгоря

Пожарът край Рупите отново се разгоря

България Преди 6 часа

При евентуално разпространение огънят ще достигне до Хераклея Синтика

ООН критикува Русия за „Яблоко“

ООН критикува Русия за „Яблоко“

Свят Преди 8 часа

Върховният комисар призовава властите да зачитат свободата на словото

Военният министър за Иран: Заплаха няма

Военният министър за Иран: Заплаха няма

България Преди 8 часа

България е потърсила информация от Обединеното кралство след статията във "Файненшъл таймс"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

България Преди 9 часа

На територията на парка е имало няколко пожара

Частните събития в столичните паркове са позволени, но организаторите трябва предварително да ги заявят и да почистят след тях.

Парти в столичен парк без разрешение може да ви струва до 255 евро

Парите ни Преди 9 часа

Частните тържества са позволени, но трябва да бъдат заявени предварително в Столичната община

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

Любопитно Преди 9 часа

Чуждестранни журналисти и туристи останаха омагьосани от яркочервените води и черната кал край Бургас, определяйки ги като достъпен СПА рай на открито

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

България Преди 10 часа

Става въпрос за лекарства, които се изписват със зелена рецепта.

Евген Хмара стана министър на отбраната на Украйна

Евген Хмара стана министър на отбраната на Украйна

Свят Преди 10 часа

Кандидатурата на Хмара бе подкрепена от 312 депутати

Дейвид Крумхолц

Звезда от „Опенхаймер“ напуска Холивуд след 30 години в кино индустрията

Любопитно Преди 10 часа

Актьорът Дейвид Крумхолц обяви, че си взема неопределена почивка от киното след над 30 години в индустрията. Актьорът отправи остри критики към корпоратизирането на Холивуд, ниското заплащане и натиска върху творците да бъдат инфлуенсъри

Два изстрела в гърдите и тяло в шахта: Разкрития за убийството в Съединение

Два изстрела в гърдите и тяло в шахта: Разкрития за убийството в Съединение

България Преди 10 часа

Прокуратурата обяви подробности за кървавата драма - извършителят сам завел разследващите до тялото

От септември осигурените ще могат да изберат между три начина за управление на средствата за втора пенсия, а при липса на избор разпределението ще бъде според възрастта.

Динамичен, балансиран или консервативен: Как да изберем подфонд за втората пенсия

Парите ни Преди 10 часа

От септември всеки ще може да избере как да се управляват пенсионните му спестявания според възрастта и готовността му за риск

Хейдън Пенетиър и Брайън Хикерсън

Заплахи, зловещи съобщения и „война“: Гаджето на Хейдън Пенетиър я тормозил от години

Свят Преди 10 часа

Съдебни документи разкриват системния тормоз и заплахите за публичен разстрел, на които е била подложена Хейдън Пенетиър от страна на Брайън Хикерсън. Връзката им завършва с трагичния край на актрисата, а майка ѝ обвинява партньора ѝ за нейния фатален изход

Ето как 47-годишен учен постигна пулс 46 и се подмлади с 15 години

Ето как 47-годишен учен постигна пулс 46 и се подмлади с 15 години

Свят Преди 10 часа

Изкуствен интелект потвърди драстичния скок в дълголетието на професора след месеци на строг режим и фастинг