Банкерът Цветан Василев купува и БТК
Източник: Архив на Vesti.bg
Кп поративна търговска банка (КТБ) и руската VTB Capital ще купят Българската телекомуникационна компания (БТК), по-популярна вече с търговските си имена "Виваком" и "Вивател".

Има да се уточняват подробности по офертата, казал Цветан Василев, председател на надзорния съвет и мажоритарен акционер на КТБ, пред "Капитал" (capital.bg).

"Консорциумът между КТБ и VTB бе избран за предпочитания купувач за компанията от комитета на основните кредитори... До последно обаче не може да се каже има ли сделка или не, тъй като има много подробности за уточняване", посочил Василев.

"Главният координационен съвет на старшите обезпечени кредитори на БТК и нейната компания-майка принципно са се споразумели относно условията за продажба на БТК на двама финансови инвеститори", оповести самата БТК в съобщение до фондовата борса.

"Сделката трябва да получи съответните одобрения от страна на инвеститорите, на някои компании от групата и от старшите обезпечени кредитори. Планира се продажбата и преструктурирането на задълженията на групата да бъдат осъществени чрез "компромисна схема, която се очаква да стартира по-късно този месец".

Вчера някои медии писаха, че офертата е за 800 млн. евро в брой, но днес Василев казва, че предложението е "много по-комплексно".

Според съобщението на БТК до борсата финансовите инвеститори предлагат две опции, а цената на акция варира от 0.81 лв. до 1.92 лв. Преди пет години БТК беше продадена от исландеца Тор Бьорголфсон за близо 11 лв. на акция.

В случай че всички предварителни условия за осъществяване на преструктурирането са спазени, сделката се очаква да бъде приключена през септември 2012 г.", информират от телекома.

Тогава КТБ и VTB ще получат 93.99% от БТК, колкото в момента притежават мажоритарните собственици на компанията - друг консорциум от инвеститори.

През март т.г. най-големият турски мобилен оператор "Тюрксел" отрече като "напълно безпочвена" информация на агенция "Блумбърг", че обмисля оферта за дял в БТК на стойност 1.4 млрд. долара.

Преди месец и половина авторитетният британски вестник "Файненшъл Таймс" писа: "Затъналата в дългове компания за фиксирани телефони "Виваком" (известна също така с предишното си име БТК), както и филиалът й за мобилни телефони "Вивател" вероятно ще се върнат на пазара на по-късен етап, след като кредиторите им се отказаха от продажба през май. Кредиторите, включително Роял Банк ъф Скотланд и Дойче Банк, установиха контрол върху "Виваком" през 2010 г.

Тази година бяха отправени оферти от българския банкер Цветан Василев, Тор Бьорголфсон, исландски бизнесмен, и "Тюрксел", единствения стратегически инвеститори и очевидно предпочитан купувач. Според информациите продажбата била отменена заради условията на "Тюрксел", но се очаква в близко бъдеще да бъде направен нов опит за продажба на компанията".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бразилският парламент подкрепи намаляване на присъдата на Болсонаро

Бразилският парламент подкрепи намаляване на присъдата на Болсонаро

Свят Преди 15 минути

Предложеният текст бе одобрен с гласовете на консервативното мнозинство в законодателния орган

ООН призовава САЩ и Венецуела да намалят напрежението след блокада

ООН призовава САЩ и Венецуела да намалят напрежението след блокада

Свят Преди 20 минути

До апела се стигна ден след като Вашингтон наложи блокада на "санкционирани танкери" от венецуелския петролен флот

Четвърти ден консултации - МЕЧ и АПС при президента Румен Радев

Четвърти ден консултации - МЕЧ и АПС при президента Румен Радев

България Преди 1 час

Радев започна консултациите в понеделник с ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, във вторник разговаря с "Възраждане" и "ДПС-Ново начало", а вчера - с БСП и ИТН

<p>НС&nbsp;обсъжда гъвкаво работно време за родители на деца до 12 г.</p>

Парламентът обсъжда гъвкаво работно време за родители на деца до 12 години

България Преди 1 час

Измененията са внесени от Деница Сачева и група народни представители

<p>Два протеста се очакват в центъра на София</p>

Два протеста в София тази вечер пред НС и Съдебната палата

България Преди 1 час

Те са организирани в социалните мрежи

<p>България посреща&nbsp;първите осем F-16</p>

<p>&nbsp;</p>

България посреща новите F-16 - край на първия етап от модернизацията на ВВС

България Преди 1 час

Церемонията отбелязва приключване на доставките на самолети по първия договор за придобиване на F-16 Block 70 от България

Снимката е илюстративна

Голяма маса гранит, която бавно отделя топлина, е открита под кратер на Луната

Любопитно Преди 1 час

Това не е научна фантастика, това е голяма маса гранит под кратерите Комптън и Белкович на Луната, която бавно излъчва топлина - това е древен вулканизъм с радиогенни елементи, показващ нов вулканичен процес, никога преди наблюдаван на Луната

.

Авокадото може да помогне на диабетиците да контролират кръвната си захар

Любопитно Преди 2 часа

Освен здравословни мазнини и фибри, авокадото е богато и на други хранителни вещества

.

Стотици милиони левове се пилеят в болниците

България Преди 2 часа

Клиничните пътеки правят болниците неефективни, показва изследване

Пролет в средата на декември: Слънце и до 15 градуса днес

Пролет в средата на декември: Слънце и до 15 градуса днес

България Преди 2 часа

Максималните температури ще са между 10 и 15, в София – около 11°

ЕС с декларация, неудобна за РС Македония в отсъствието на Сърбия

ЕС с декларация, неудобна за РС Македония в отсъствието на Сърбия

Свят Преди 9 часа

Документът бе приет от държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС

САЩ с нов военен закон, защитаващ Европа и Украйна

САЩ с нов военен закон, защитаващ Европа и Украйна

Свят Преди 10 часа

Президентът Доналд Тръмп вече заяви, че ще подпише закона

Китай застана срещу САЩ, подкрепи Венецуела

Китай застана срещу САЩ, подкрепи Венецуела

Свят Преди 11 часа

Ван И проведе телефонен разговор със своя венецуелски колега Иван Хил

Николов: Камерите в тоалетните на 138-о училище са монтирани преди 1-2 месеца

Николов: Камерите в тоалетните на 138-о училище са монтирани преди 1-2 месеца

България Преди 12 часа

Директорът на СДВР коментира също насрочения за утре протест срещу управлението

Гърция скастри РС Македония, Мицкоски: Заслужили сме ЕС

Гърция скастри РС Македония, Мицкоски: Заслужили сме ЕС

Свят Преди 12 часа

Мицкоски: Като държава сме заслужили интеграция в Европейския съюз от много отдавна