В ажен петролопровод в провинция Ниневия в Северен Ирак бе бомбардиран днес и изпомпването на суровина бе преустановено, предаде АФП, като се позовава на информация от представители на иракските служби за сигурност.
По протежение на тръбопровода, който преминава до турското пристанище Сейхан са станали три експлозии, но ранени няма.
Представител на държавното предприятие Норт Ойл Ко в Киркук заяви, че сега се работи по възстановяването на петролопровода, за да може транспортирането да бъде подновено в неделя.
Въстаници често нападат този петролопровод, през който преминава голяма част от иракския петрол за износ. Продажбите на необработен петрол носят 95% от приходите на правителство и дават две-трети от БВП на страната.
Ирак изнесе 62,1 милиона необработен петрол през септември или 2,07 милиона барела дневно – най-малкия износ от февруари 2012 г. според министерството на петрола, което обясни спада с проекти за поддръжка и благоустройство в пристанищата на страната.
Иракските ръководители искат добивът да достигне 9 милиона барела дневно до 2017 г. - прекалено оптимистична цел по мнението на МВФ и Международната агенция за енергията (МАЕ). /АФП /
Бомбардиран важен петролопровод в Ирак
Важен петролопровод в провинция Ниневия в Северен Ирак бе бомбардиран днес и изпомпването на суровина бе преустановено, предаде АФП, като се позовава на информация от представители на иракските служби за сигурност.
2 ноември 2013, 16:34